Článek
Řada znalců si z poslední doby jistě vybaví filmy jako Senna (2010) či Rivalové (2013) – nádherné snímky oceněné nejen diváky, ale i kritiky a filmovými odborníky. Film Senna si vysloužil například cenu BAFTA za nejlepší dokumentární film a snímek Rivalové získal tutéž cenu za nejlepší střih, pokud bychom měli vyjmenovat ta nejdůležitější ocenění pro daný film. Jenže žádnému z nich se nepodařilo zabodovat na hollywoodských Oscarech. Naposledy se takto zadařilo snímku Grand Prix za nejlepší střih a zvukové efekty, ale to se bavíme o roce 1967…
Vynikající americký film Le Mans ‘66 (v originále Ford v Ferrari) měl ale po letech velké naděje. Byl nominovaný v kategoriích nejlepší film, nejlepší zvuk, nejlepší střih a nejlepší střih zvuku. Své čtyři nominace nakonec dokázal proměnit na dvě zlaté sošky – Oscara si vysloužil za nejlepší střih a za nejlepší střih zvuku. Film režíroval James Mangold, který se ovšem ceremoniálu nezúčastnil. Málokterý film si z letošních Oscarů odnesl více než jedno ocenění, v tomto ohledu Le Mans ‘66 překonaly pouze snímky 1917 se třemi soškami a Parazit se čtyřmi.
Poslední motoristický film, který si odnesl Oscara, byl snímek Grand Prix Johna Frankenheimera z šedesátých let. Tehdy získal celkem tři ocenění - za nejlepší zvuk, nejlepší střih a za nejlepší efekty.
A o čem že snímek Le Mans ‘66 vlastně je? Jedná se o sportovní film natočený na motivy osudů automobilových konstruktérů a závodníků – Kena Milese a Carrolla Shelbyho. Snímek sleduje cestu týmu Shelby American, který je pověřen automobilkou Ford, aby porazil mocné Ferrari v jednom z nejprestižnějších závodů všech dob – v legendárním Le Mans.
Film také zachycuje ducha doby a atmosféru závodění v 60. letech, kdy byla rychlost vysoká, ale bezpečnost jezdců minimální. Je však také o přátelství Shelbyho a Milese, kteří byli později po zásluze uvedeni do Síně slávy amerického motorsportu.
Pokud jste film ještě neviděli, tak byste to měli co nejdřív napravit, podle nás je totiž naprosto fantastický!