Hlavní obsah

S touto aplikací v telefonu ušetří řidiči i několik tisíc ročně. Stačí jezdit zodpovědně

Foto: Shutterstock/Song_about_summer

Mobilní aplikace v chytrých telefonech motoristy informují, koučují, ty sofistikovanější usnadní vzdálenou obsluhu auta. Aby ale „appka“ mimo jiné i ulevila vašemu rodinnému rozpočtu, to rozhodně nebývá zvykem.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

V dnešní době snad neexistuje velká automobilka, která by nenabízela mobilní aplikaci pro chytré telefony. Tu provážete se svým vozem a můžete sledovat nájezd, spotřebu paliva, polohu vozu, ale třeba i blížící se datum servisu. S modernějšími „appkami“ lze auto na dálku třeba i odemknout, vyhřát, ale klidně i provést jednoduchý parkovací manévr.

Na českém trhu však najdeme i aplikaci, která nejenže bodově hodnotí styl vaší jízdy, ale může vám ušetřit i několik tisícovek ročně. Jak na to?

Aplikace společnosti Kooperativa se jmenuje Koopilot a při sjednání pojištění si ji stačí jen (zcela zdarma) stáhnout do telefonu. K dnešnímu dni - po roce a půl od spuštění - ji využívá přes dvaadvacet tisíc klientů, kteří díky tomu mohou získat část zaplaceného pojistného zpět.

Foto: Kooperativa

S Koopilotem dosud motoristé najezdili přes 137 milionů kilometrů.

Jak to funguje? Aplikace se aktivuje při dosažení rychlosti 20 km/h, vše tedy probíhá zcela automaticky. Na základě vašeho jízdního stylu vás pak ohodnotí, maximem je 100 bodů. Čím lepší skóre máte, tím více můžete na pojistném dostat zpět.

„Z jízdních dat vidíme, že 69 % řidičů má hodnocení vyšší než 90 bodů. Dalších 26 procent motoristů má výsledky mezi 80 a 90 body. Asi desetina řidičů si vyjezdí maximální skóre, což znamená 40% cashback,“ vysvětluje Václav Geletič, vedoucí Odboru vývoje produktů v pojišťovně Kooperativa.

Foto: Kooperativa

Aplikace kromě jiného zobrazuje oblasti častých nehod a rizikových míst. A když vyhodnotí, že měl klient nehodu, kontaktuje asistenční službu. V případě potřeby za vámi pošle i asistenční vozidlo.

Klientům se tak průměrně vrací 800 Kč za kvartál, tedy přes tři tisíce každý rok. Když budete aplikaci využívat a jezdit zodpovědně, můžete tak na pojistném dramaticky ušetřit.

Kooperativa má díky své „appce“ k dispozici hodně zajímavá data. „Prokázalo se, že řidiči, které aplikace odhalí, že za jízdy používají telefon, jsou rizikovější a častěji způsobí dopravní nehodu. Podobně jsou na tom lidé, kteří agresivně zrychlují nebo brzdí na poslední chvíli, a celkově tak vyjezdí nižší skóre,“ dodává Geletič s tím, že většina uživatelů je ale vzorná. Pětadevadesát procent z nich na telefon za jízdy ani nesáhne.

Aplikaci Koopilot si zcela zdarma můžete stáhnout do svého telefonu i vy. Najdete ji v App Store i Google Play, tedy jak pro zařízení s nakousnutým jablíčkem, tak i ty běžící na Androidu.

Načítám