Článek
Vzpomene si dnes ještě někdo na seriál Zmije? Vsadíme se, že děti devadesátek a fanoušci sportovního vozu Dodge Viper rozhodně. Červený Viper RT/10 se schopností proměnit se ve stříbrný bojový modul původně zvaný „Defender“ si získal miliony příznivců v USA i ve světě.
První série byla natočena už v roce 1994, po dvouleté odmlce však nakonec vznikly ještě další tři. Pro účely natáčení bylo vyrobeno celkem 14 filmových rekvizit bojového Dodge Viper, z nichž některé byly pouze statickými maketami, jiné vozy však byly pojízdné – jako například ten, který vidíme na obrázcích.
Zmije v televizi
Seriál Zmije se odehrává ve fiktivním městě Metro City, které ovládá zločinecký syndikát jménem Outfit. Tajná vládní organizace najme geniálního konstruktéra Juliana Wilkse, aby sestrojil bojové superauto jménem Zmije, které by pomohlo tuto hrozbu zvrátit. Jezdcem zvoleným pro „zkrocení“ Zmije se stává Joe Astor, jenž po boku policisty Frankieho bojuje za spravedlnost a práva lidu.
Vůz jezdí na prodlouženém šasi vozu Viper RT/10 z roku 1993, původní 8,0l atmosférický desetiválec však nahradil osmiválec „small block“ o objemu 360 kubických palců (tedy 5,9 litru) s čtyřkomorovým karburátorem. Pětistupňová manuální převodovka byla nahrazena automatickou.
Na upraveném šasi Dodge Viper je přimontována na zakázku zhotovená sklolaminátová karoserie, původní koncept ústředního hrdiny seriálu vyvíjela přímo automobilka Chrysler v čele s konstruktérem Stevem Feneriem, vozy pro natáčení potom dle jeho zadání a vzoru stavěla společnost Unique Movie Cars z Las Vegas.
Kromě speciálního bodykitu s předním nárazníkem vytvarovaným do tvaru tesáků vpředu nebo výraznými bočními prahy ukrývajícími rakety tu zůstalo i pár původních komponentů – třeba originální 17palcová třípaprsková litá kola jasně propojující civilní i bojovou verzi auta. Ta dodnes obouvají původní pneumatiky Michelin XGT 2 o rozměrech vpředu 275/40 a 335/45 vzadu.
Součástí bodykitu natřeného speciálním vícevrstvým stříbrným lakem byla napevno ukotvená dvojitě vyboulená střecha nebo manuálně výsuvný zadní spoiler. Ten však neplnil aerodynamickou funkci, nýbrž ukrýval přístup k víčku nádrže, které pod ním u seriálového vozu bylo umístěno.
V kabině vidíme sportovní černošedá sedadla s bočním vedením, po jejich stranách jsou leskle černé boční prahy s nápisem Defender, na palubní desce nechybí (nefunkční) počítače ovládající speciální technologické vymoženosti seriálového vozu.
Vůz byl na prodej ve městě Henderson v americkém státě Nevada a pozoruhodné je, že za posledních bezmála 30 let najezdil pouhých 190 mil, tedy něco přes 300 kilometrů – nikdy totiž nebyl přihlášen k silničnímu provozu. Palubní systémy ani rakety umístěné v bočních prazích pochopitelně nefungují, ale to pravé fanoušky nemůže odradit.
Ještě šest hodin před ukončením aukce se cena vozu držela okolo 80 000 dolarů (cca 1 760 000 Kč), nakonec však nejvyšší nabídka činila celých 141 777 dolarů (přes 3,1 milionu Kč). Co vy na to? Dali byste více než tři miliony za filmovou pojízdnou rekvizitu, byť se „špatným“ motorem?