Hlavní obsah

Na prodej je svatý grál Ferrari: Výroční F50 nenajela skoro nic, cenovka se předpokládá extrémní

Foto: Darin Schnabel pro RM Sotheby's

Ať už na herních či sběratelských kartičkách nebo jako plakát v pokoji každého dítěte devadesátek. Rudé Ferrari F50 bylo kdysi superautem snů, z něhož se dnes stala legenda. A jedna taková ve stavu takřka nového vozu je teď na prodej. Nechcete si splnit klukovský sen?

Článek

Znáte Ferrari F40? No jasně, kdo by neznal. Úspěšný a uznávaný model Ferrari, který debutoval v roce 1987. Jenže v devadesátých letech se blížilo 50leté výročí automobilky a vývojáři uznali, že tyhle kulatiny budou chtít ještě pompéznější dort než F40.

Čtyři roky vývoje vedly k vytvoření speciálního silničního vozu, který je plný závodních technologií a využívá především karbonu, hojně nasazovaného pro monoposty formule 1.

Foto: Darin Schnabel pro RM Sotheby's

Ferrari F50 vzniklo k výročí 50 let automobilky.

Design pak dostalo na starost studio Pininfarina, které opustilo hranaté „osmdesátky“ a místo toho auto namalovalo ve stylu linií 50. a 60. let. A co je nejlepší, nechyběla ani odnímatelná střecha pro ještě intenzivnější cestovní zážitek.

Velkolepost vozidla podtrhl zážehový vidlicový dvanáctiválec o přesném objemu 4698,50 cm3, který nabízel výkon 382 kW (519,3 koně) a maximálku 325 km/h. Oficiální udávané zrychlení z nuly na sto je pak 3,87 sekundy.

Kromě toho auto nabídlo obří brzdy, LCD přístroje na palubní desce, ale také klimatizaci, kožená sedadla nebo systém pro regulaci světlé výšky. Posilovač řízení anebo ABS ovšem chyběly.

Foto: Darin Schnabel pro RM Sotheby's

Interiér je poměrně prostý stejně jako volant a řadicí páka manuálního šestikvaltu.

Navíc si Ferrari F50 udrželo na rozdíl od tehdy snadněji dostupné F40 punc vzácnosti, protože od roku 1995 vzniklo pouze 349 kusů.

Už jen proto je aukční společností RM Sotheby's nabízený kousek z roku 1996 s číslem podvozku 105768 a výrobním číslem 154 tak vzácný. Vůz určený pro evropský trh byl prodán prvnímu majiteli (byl jím ruský závodní jezdec) v Německu. V roce 2012 supersport odkoupila britská firma DK Engineering specializující se právě na modely se skotačícím koníkem v logu.

Roku 2013 automobil dostal certifikát pravosti potvrzující originalitu hlavních dílů. V roce 2020 rudá F50 zamířila do Spojených států amerických, kde se také bude dražit. A teď se podržte… Proč se máte držet?

Protože má doložený nájezd jen 2 174 kilometrů! Před prodejem superauto snů ještě zkontrolovali specialisté Ferrari z kanadského Ontaria, takže je včetně platné americké registrace připravené k provozu na silnici.

Ferrari F50 ve stavu nového se bude dražit na aukci RM Sotheby's v Miami (Florida), která se koná od 27. do 28. února 2025. Předpokládaná prodejní cena není nízká, odhaduje se 5,5 až 6,5 milionu dolarů, což je v přepočtu 132,7 až 156,9 milionu korun. Za stejné peníze (odhad ceny) se na dražbě bude nabízet i Ferrari Enzo a o něco levněji právě F40. Je to fakt hodně peněz za auto, ale sny se mají plnit, ne?

Související témata:
Ferrari F50
Načítám