Článek
Pokud jde o úsporný provoz, většina z vás by si vsadila na turbodiesel – jeho úspornost a čistý provoz kombinovaný s bezprecedentním zátahem je těžko překonatelný. Jenže TDI není dokonalé, i přes nejlepší snahu inženýrů je pořád docela hlučné, má úzké pásmo použitelných otáček a moc mu nesedí krátké trasy a motání ve městě. Naštěstí jsou v nabídce modelu Octavia hned tři další verze přinášející úsporný provoz. Která je pro vás ale ta nejvhodnější?
Benzinová Octavia e-Tec
Nejsnazší cestou k úspornějšímu provozu je mild-hybridní benzinová jednotka. Jde o klasický benzinový motor (1,0 TSI s výkonem 110 koní a 1,5 TSI se 150 koni) vybavený posíleným startér generátorem a 48V elektrickým rozvodem, který energií získanou rekuperací (brzdění motorem za jízdy, žádné nabíjení ze zásuvky) dobíjí nízkokapacitní baterii (0,6 kWh) umístěnou pod sedadlem spolujezdce (tím z ní ale nedělá elektrické křeslo, nebojte). Tato elektrická energie je pak využita pro krátkodobou výpomoc benzinovému motoru při akceleraci (až 50 Nm po dobu 10 sekund) a pro pohon palubních systémů a příslušenství při zhasnutí motoru.
Abyste si všimli, jak systém v reálu funguje, musíte být pozorní řidiči – energii sbíráte při každém povolení plynového pedálu a její využití můžete zaregistrovat lepší prvotní reakcí při akceleraci (okamžitá reakce na plyn bez prodlevy turba) nebo při dojíždění k semaforu, kdy motor zhasíná rychle a hladce již při zhruba 20 km/h, ne až po úplném zastavení jako s klasickým stop/startem, a vydrží napájet palubní systémy delší dobu.
Při jízdě vás tak nic neomezuje, s Octavií e-Tec jezdíte jako s klasickým benzinem. Sofistikovaná technika pracující na pozadí dokáže ušetřit zhruba 0,4 l paliva na 100 km, což nemusí vypadat jako moc, ale v reálu se tak dá jezdit mezi pěti a šesti litry, což už zajímavé je. Jedinou nevýhodou je, že oba motory se (z technických důvodů) nabízejí pouze ve spojení s automatickou převodovkou, což zvyšuje jejich pořizovací cenu (rozdíl 60 tisíc korun oproti běžné verzi s manuálem).
Plynová Octavia G-Tec
Škoda (ale i ostatní značky koncernu VW) jako jedna z mála na trhu nabízí tovární pohon na zemní plyn (CNG). Ten je zajímavý tím, že má o 25 % nižší emise CO2 a produkuje čistší spaliny bez oxidů dusíku (NOx) a sazí, takže se obejde bez filtru pevných částic. Pro vás bude ale jistě důležitější, že CNG je lacinější než konvenční paliva – není problém jezdit s náklady kolem 1 Kč/km, což je asi o polovinu méně než u TDI a dvakrát méně než u TSI.
Octavia G-Tec jezdí v podstatě stejně jako běžná Octavia 1,5 TSI, na níž je založená. Její motor však produkuje jen 131 koní a má nádrž na palivo o objemu pouhých 9 litrů. Primárně se totiž počítá, že budete jezdit na zemní plyn, kterého Octavia uveze až 17 kg (nádrže jsou umístěné vespodu u zadní nápravy) – to při normované spotřebě 3,6–4,5 kg/100 km (v reálu se tomu skutečně dokážete přiblížit) znamená dojezd až 500 km, na benzin pak ujedete dalších 190 km.
Nevýhodou je trochu mdlejší odezva na plyn, menší zavazadlový prostor (455 l u verze liftback a 495 l pro kombi) a především nižší počet plnicích stanic (aktuálně 211, další jsou ve výstavbě), takže si musíte cesty lépe plánovat a občas si k nějaké plničce kousek zajet. Pořád se to ale vyplatí. Octavii G-Tec můžete mít nově nejen s automatickou převodovkou DSG, ale také s klasickým manuálem.
Elektrifikovaná Octavia iV
Horkou novinkou modelové řady Octavia je plug-in hybridní verze iV. Její pohon už dobře znáte ze Superbu iV, ale raději zopakujeme to hlavní: 1,4 TSI s výkonem 150 koní kombinovaný se 110koňovým elektromotorem, čímž vzniká kombinovaný výkon 204 koní a 350 Nm roztáčející přední kola přes automatickou převodovku DSG. Baterie má kapacitu 13 kWh, což stačí na čistě elektrický dojezd až 60 km (rychlostí až 140 km/h), nabíjení pak zabere nejvýše 3,5 hodiny z wallboxu, nebo 5 hodin z klasické 230V zásuvky.
V praxi to znamená, že ráno odpojíte Octavii iV od zásuvky a můžete vesele jezdit na elektřinu – ideálně ve městě a jeho okolí, kde nejlépe využijete přednosti jejího pohonu a prodloužíte dojezd častou rekuperací (ta je automatická díky radaru a datům z GPS, případně režimem převodovky „B“). Když vám elektřina dojde, neskončíte potupně ve škarpě čekajíc na odtah, ale prostě naskočí benzinový motor a jede se dál. Máte tak všechny výhody elektřiny i konvenčního pohonu v jednom.
Má to ale samozřejmě i určité nevýhody – plug-in hybrid je technicky složité auto, což se odráží na jeho hmotnosti a ceně, bez pravidelného nabíjení nedokážete vytěžit jeho silné stránky a ani časté dálkové trasy mu nesvědčí (spotřeba po vybití baterie není nijak zázračná).
S výpočtem reálných nákladů je to ošemetné, protože budou extrémně závislé na způsobu používání auta. Když si však vystačíte s elektřinou z domácího nabíjení, může vás jeden kilometr vyjít na směšných 55 haléřů – nic lacinějšího široko daleko nenajdete.
Takže která Octavia je pro mě ta pravá?
Klasická Octavia TDI je tak pořád skvělá volba – tedy pokud jezdíte často dlouhé štreky ideálně po dálnici. Pak dává perfektní smysl a přinese vám skvělou spotřebu. Cena Octavia 2,0 TDI (110 k) s manuálem začíná na částce 563 900 Kč.
Pokud však jezdíte víc v kombinovaném provozu a skutečně se cíleně snažíte jezdit úsporně, přinese vám lepší výsledky Octavia G-Tec na zemní plyn. Pořídíte ji již od 613 900 Kč s automatickou převodovkou.
Plug-in hybridní Octavia iV je pro ty, které zaujal elektrický pohon, ale nechtějí ještě čistý elektromobil. Plug-in hybrid funguje perfektně, když jezdíte přes týden spíš kratší trasy (kolem 50 km) a můžete pravidelně nabíjet (doma anebo v práci), o víkendu pak můžete vyrazit na delší výlet bez strachu z omezeného elektrického dojezdu. Základní cena ve střední výbavě Ambition činí 806 800 Kč.
Pro všechny ostatní je tu mild-hybridní Octavia e-TEC – tichý a sametově jemný benzinový motor nepřináší žádná omezení ani podmínky a s lehkou nohou na plynu vás odmění dostatečně úsporným provozem. Základní Octavia 1,0 TSI e-Tec DSG stojí 553 900 Kč.
Jak vidíte, nová Octavia momentálně nabízí hned několik cest, jak můžete při svém jezdění spořit – na vás teď je zamyslet se, jak své auto používáte, a vybrat si, co je pro vás to nejvhodnější.