Hlavní obsah

Ojetý DS7 Crossback moc dobře nejezdí, ale se silným motorem to může být alternativa zavedené prémii. A nekvalitní není

Foto: Dalibor Žák

Stylový crossover nebo jen další nudné uniformní moderní SUV? U ojetých aut nás ale zajímají trochu jiné věci, především spolehlivost. Takže co motor 1.6 THP, o kterém se nikdy nenapsalo nic pěkného?

Článek

Chtěli byste nějaké moderní SUV, ale zároveň auto, které neuvidíte každý den po stovkách a tisících úplně všude? Tak by vás tento „Francouz“ mohl zajímat. Zatímco na nové srovnatelné auto dnes potřebujete zhruba 1,1 milionu, nijak moc ojetou bazarovku můžete mít za polovic. A to už za úvahu stojí, že?

Značka DS existuje od roku 2009 a začala nejprve jako vrcholná modelová řada vybraných citroënů. Od roku 2014 je to „samostatný“ výrobce, respektive se jednotlivé modely od citroënů více liší. Přesto výrobní číslo VIN začíná na stejná písmena VR jako u běžných citroënů. Technika je vždy velice podobná.

Ačkoli je značka DS na českém trhu spíše okrajová (v loňském roce si připsala jen 142 registrací nových aut, takové Ferrari mělo 105 registrací), v testech ojetých aut se jí občas věnujeme. Už jsme tu měli nejen malý rychlý hot hatch DS3, ale i stylový hatchback DS4. Teď se podíváme na moderní crossover s trochu kontroverzním, ale zajímavým motorem.

Stylovka za polovinu ceny nového auta

Na test jsme si v Auto ESA půjčili SUV DS7 Crossback s benzinovým motorem 1.6 THP o výkonu 165 kW s automatickou převodovkou a pohonem předních kol. Velmi pěkně vybavený vůz z roku 2019 měl v době testu najeto 69 000 km a prodejce za něj chtěl 589 000 Kč.

Foto: Dalibor Žák

Vybavené DS7 se silným motorem je dnes nové auto za 1,1 milionu nebo i víc. Testovaný vůz je svého druhu nejdostupnější u nás. Za podobný ojetý Karoq s motorem 2.0 TSI dáte klidně 700 tisíc.

Značka DS nemá u nás v inzerci zas tak široké zastoupení, ale crossoverů DS7 je aktuálně na webu Sauto.cz zhruba padesát. Ačkoli jsou nejdostupnější pod 400 000 Kč, spíše budete potřebovat tak půl milionu. Nejsou výjimkou vozy za 700 tisíc a víc, zejména pokud mají nižší nájezd do 100 000 km.

Naprostá většina DS7 má automatickou převodovku. Pokud byste chtěli čtyřkolku, musíte si pořídit hybrid. Ale ten stojí od tři čtvrtě milionu. Testovaný vůz s benzinovým motorem 1.6 THP je jediný u nás s cenou pod 600 tisíc a jedná se zároveň o nejdostupnější kus s nájezdem pod 70 000 km. Populární dvoulitrový diesel s automatem stojí od necelých půl milionu, ale bude mít více najeto.

A jak si DS stojí v bazarech? Odpovídá Filip Kučera z Auto ESA. „V Auto ESA máme k dispozici výjimečný vůz - DS7 Crossback, který je vlajkovou lodí prémiové francouzské značky DS Automobiles. Jedná se o luxusní SUV, jež kombinuje elegantní francouzský design s moderními technologiemi a nadstandardním komfortem. Značka DS na trhu ojetých vozů představuje opravdovou vzácnost. Jako relativně mladá prémiová značka, která se v roce 2014 osamostatnila od Citroënu, nemá na českém trhu masové zastoupení. Proto je každý model DS výjimečnou příležitostí pro zákazníky hledající něco odlišného od běžné nabídky německých prémiovek. Tento konkrétní DS7 Crossback s benzinovým motorem je ideální volbou pro náročného zákazníka, který ocení jedinečný styl, komfort a výbavu na úrovni prémiových vozidel. Vůz osloví především ty, kteří hledají alternativu k modelům jako BMW X3, Audi Q5 nebo Mercedes-Benz GLC, ale přejí si výraznější design a exkluzivitu. V Auto ESA navíc nabízíme výhodné financování s akční cenou při využití úvěru. Samozřejmostí je možnost výměny vozu do 10 dnů, garance kontroly najetých kilometrů a záruka na mechanický stav i legální původ vozu.“

Mix stylů a trojúhelníků

Model DS7 vychází z SUV Citroën C5 Aircross včetně použité platformy se stejným rozvorem 2730 mm. Francouzská automobilka se ale snažila model DS7 zařadit výše, čemuž odpovídá hlavně výbava a samozřejmě i mnoho stylových prvků. Ty ale nebudou každému po chuti a asi se budou ozývat hlasy, že to tady vypadá jak v nějaké čínské kopii BMW se všemi těmi trojúhelníky. Upřímně, tohle je divná móda. A vsadím se, že kdyby DS mohlo, dá na auto snad i trojúhelníková kola.

Foto: Dalibor Žák

Až by se jeden divil, že DS7 nemá také trojúhelníkový volant a kola. Ale třeba se někomu bude tahle směsice stylů a líbit.

Foto: Dalibor Žák

Vzadu je v DS7 dost místa a zavazadlový prostor je použitelný, i když zavedená SUV kategorie C nebude DS7 v praktičnosti válcovat. Není to tedy jen stylovka, může fungovat jako normální rodinné auto.

Ačkoli je DS7 spíše větší SUV, uvnitř to s místem ve srovnání s běžnou konkurencí žádná sláva není. Vadí tu zbytečně masivní středový tunel, nad hlavou moc prostoru nezbývá ani vzadu. Je to spíše takový zvednutý stylový hatchback než praktické velké SUV. Samozřejmě, že čtveřici cestujících odveze v relativním pohodlí a jejich věci také. Kdo ale potřebuje více prostoru, asi se bude muset podívat jinde. Jenže přepravní kapacita není hlavním úkolem DS7.

Zvláštní je, že vlastně není jasné, co má DS7 být. Luxusní stylovka? Pohodlné SUV? Sportovní „kdoví co“? Znáčky DS Performance by naznačovaly to poslední, ale stačí pár zatáček a choutky po dynamické jízdě vás rychle přejdou. Francouzi tohle prostě neumí. Hrát si na luxusní prémiové auto a zároveň na sportovní. A asi můžeme diskutovat i o stylu, eleganci a vkusu, i když to dnes můžeme u všech aut, která jsou evidentně navrhována s cílem zalíbit se hlavně Číňanům s jejich vskutku „vytříbeným vkusem“.

Foto: Dalibor Žák

Ovládání klimatizace a dalších důležitých funkcí přes „nabastlenou“ dotykovou obrazovku je ergonomické zlo. A to ani nezmiňuji, že je systém příšerně pomalý a někdy po nastartování trvá třeba dvě tři minuty, než vůbec začne fungovat. Zlatá mechanická tlačítka…

Zkuste jet s DS7 svižně (což díky velmi silnému motoru 1.6 THP není žádný problém) a začnete mít pocit, že auto někdo v půlce rozkrojil a následně slepil lepenkou. Zadní náprava, ač pokročilejší nezávislá, za vozem jen vlaje. Řízení také není nic moc, automat si dělá, co chce. Zkrátka, lepší bude zapomenout na ta loga DS Performance (zde zhruba stejně nepatřičná jako loga M na BMW 318d) a jezdit spíše v klidu a rovně. Pak to není s DS7 tak strašné. Silný motor je příjemný a má dostatečnou výkonovou rezervu, pohodlný automat po klidnější jízdě přímo volá.

Motor 1.6 THP se snad zlepšil

Jenže co technika? Motor 1.6 THP nemá zrovna dobrou pověst. Máte se ho pořád bát? Francouzský koncern na jednotce postupně pracoval a už by to neměl být ten průšvihář jako dříve. Především jsou tu nové písty, několikátá modifikace rozvodového řetězu a další úpravy, které snad už konečně vyřešily dřívější katastrofální potíže dělající z motorů 1.6 THP neprodejný šrot.

Foto: Dalibor Žák

Motor 1.6 THP proslul ve starších verzích fatálními závadami. Od emisní normy Euro 6 se to zlepšilo a teď už je to snad dobrý motor. Potřebuje ale péči, kvalitní palivo a především mimoměstský provoz.

Přesto v technických servisních bulletinech pár známých problémů zůstává, například vynechání zapalování kvůli vadným cívkám (často vinou opotřebovaných svíček), ale také kvůli možné chybě v řídicí jednotce. Problémy byly i s elektromagnetickým ventilem proměnného časování sacích ventilů, ale i to měla už vyřešit servisní akce.

Mezi známé problémy patřil i vadný termostat a nekvalitní praskající výfukové svody. Teď už naštěstí nejsou servisní data plná katastrofických historek, tak nezbývá než doufat, že je motor opravdu lepší. Musíte mu ale pomoci. Jak? Předně je potřeba jezdit včas pro nový olej a používat jen takový, který je vhodný pro moderní motory s turbem a přímým vstřikováním. Citroën doporučuje olej SAE 0W-30 vyhovující normě PSA B71 2312 (případně minimálně normě API SN+ nebo lépe API SP), v motoru je ho 4,25 l. Výměnou ve zkráceném intervalu po 10 000 km rozhodně nic nezkazíte.

Foto: Dalibor Žák

Volič převodovky podivných tvarů ukazuje, že v mnoha detailech byl „design“ důležitější než funkce a ergonomie. Automat nemá v servisním plánu výměnu oleje a je dobré tam tenhle úkon přidat.

Značka DS má servisní intervaly pro prohlídky s výměnou oleje rozdělené podle cílového trhu. Západní Evropa má intervaly až po 30 000 km nebo jednom roce, východní po 20 000 km nebo jednom roce. Olejový interval ale doporučujeme i tak zkrátit na polovinu, tedy 10 000 km. Po čtyřech letech nebo už 40 000 km se mění zapalovací svíčky a vzduchový filtr, po 180 000 km nebo deseti letech se má vyměnit řemen pohonu příslušenství a chladicí kapalina. Pro chladicí kapalinu je také lepší interval zkrátit. Určitě myslete i na automat, u kterého nic nezkazíte výměnou oleje po čtyřech letech nebo maximálně 60 000 km. Převodovka má v sobě 7 l oleje AW-2, ale při výměně obvykle vytečou jen asi tři až čtyři litry.

Nemučte ho jen ve městě

Motor potřebuje také kvalitní palivo a spíše mimoměstský provoz, protože se déle ohřívá a je choulostivý na ředění oleje benzinem při provozu za studena. Oddalovaný olejový servis, nevhodný provozní režim a nekvalitní palivo pak způsobují hromadění karbonu v sání. Nebude od věci nechat sání preventivně vyčistit klidně každých 60 000 km, pokud jezdíte častěji kratší trasy.

Foto: Dalibor Žák

S výkonem 165 kW umí DS7 upalovat velmi pěkně, ale sportovní projev od něj nečekejte. Zásoba výkonu je však moc příjemná a překvapivě auto nemusí „žrát“ jako prokopnuté. Lze jezdit za 7 l / 100 km.

Může to celé vypadat jako strašení, ale dokonce i pro starší verze motoru 1.6 THP platilo, že když se s nimi jezdilo „správně“, uměly vydržet. A protože má teď motor vylepšené písty i rozvody, už opravdu stačí jen vhodný provozní režim a pečlivý servis, aby tento motor fungoval spolehlivě.

Protože tříválec 1,2 l není zrovna důstojný pohon a jakýkoli z dieselů už dnes, se všemi emisními systémy, bude extrémně rizikový, zůstává tak přeplňovaná benzinová šestnáctistovka dost možná nejlepším motorem, i se všemi potenciálními problémy. Jenže ukažte nám moderní motor, který nějaká choulostivá místa nemá. To byste si všichni museli kupovat hybridní toyoty.

Foto: Dalibor Žák

Moderní citroëny bývají poměrně odolné co do antikorozní ochrany. Jsou výjimky, ale zrovna DS7 by snad mělo patřit k těm lépe udělaným autům.

Jinak s DS7 zas moc jiných problémů nebývá. Pokud na displeji svítí „porucha automatického brzdění“, je to zřejmě jen vadný software řídicí jednotky ESP a pomůže jeho aktualizace. Vibrace volantu při brzdění budou vadné přední kotouče a náboje kol, a když ventilace nefouká, tak je buď vadné relé dmychadla vzduchu, nebo jeho špatný kontakt.

Svítící kontrolka airbagu a v paměti uložená chyba B0020 značí vadný boční airbag. Lze to řešit dodatečnou montáží 3Ω odporu do kabeláže, ale pokud chyba nezmizí, tak jedině výměnou airbagu. Pokud nešly smazat chybové kódy, zřejmě jen neodborný servis provedl špatný postup. Je potřeba vložit klíč do servisního slotu pod přístrojovou deskou.

Dejte si pozor hlavně na servisní historii, protože vozy značky DS si asi nebudou kupovat jen automobiloví nadšenci, kteří chápou veškerá úskalí provozu moderního automobilu. Stačí se podívat na to, jak vypadají rohy takových aut a kola, a hned vám bude jasné, že moc péče a opatrnosti těmto vozům věnováno nebývá.

Celkové hodnocení: Ojeté DS7 Crossback 1.6 THP

Jestli se vám DS7 Crossback líbí, tak prosím. Někdo ty trojúhelníky a přehnaně komplikované tvary určitě bude milovat a přežije i zjevné nedostatky v ergonomii. Už třeba jen proto, že podobných aut denně nepotkáte stovky a tisíce. Zas je potřeba říci, že silný motor je fajn a komfortní automat mu sluší. Určitě potěší i velice bohatá výbava těchto vozů a skutečnost, že DS7 nepůsobí nekvalitně. Nedoladěný podvozek a řízení stejně naprostá většina lidí vůbec nebude vnímat. Jenže když pak nezasvěcení označují DS7 za „nějaké divné čínské auto“, je otázka, zda se vůbec značka DS trefila do vkusu evropských zákazníků.

Co máme rádi

Silný motor a komfortní automat

Spotřeba se dá udržet kolem 7 l / 100 km

Vozy bývají s velmi bohatou výbavou

Každý den nepotkáte tisíce stejných aut

Co nás vytáčí

Nijak slavné jízdní vlastnosti

Zpomalený dotykový infotainment

Působí jak nějaký čínský klon BMW X4 a Audi Q5

Za techniku pod kapotou ruku do ohně nedáme

Načítám