Hlavní obsah

Dongfeng U-Tour je jedno z mála velkých MPV na českém trhu. Teď dorazil jako hybrid a pořád stojí přijatelné peníze

Foto: Jiří Čermák

Čínský Dongfeng nespí ani v roce 2025 a do Česka přiváží další model. Vzhledově jde o známého a oblíbeného hráče zaměřeného na rodiny, ovšem uvnitř se nachází potenciálně úsporný hybridní pohon. Vyzkoušeli jsme, co všechno (ne)přináší U-Tour HEV.

Článek

Čínský Dongfeng u nás prodává auta pod různými subznačkami. Sedan Shine je například Aeolus, SUV T5 EVO hledejte pod názvem Forthing a MPV U-Tour stojící na stejné platformě jako T5 byste v českých statistikách našli pod značkou Joyear (ale na karoserii má auto nápis Forthing).

A právě U-Tour (na některých trzích známý jako Yacht M4) patří jednak mezi nejprodávanější model automobilky Dongfeng v Česku a také se nově nabízí v hybridní verzi.

Od tradičního spalovacího provedení hybrid na pohled nerozeznáte, tedy pokud se nepodíváte na diskrétní plaketu HEV na blatníku. Ačkoli ono si U-Tour všeobecně nejde splést, protože jeho design je více než osobitý.

Foto: Jiří Čermák

U-Tour si nejde splést. Přední masku má větší než bavoráky.

Přídi dominuje gigantická maska chladiče (pamatujete, jak jste byli šokováni bavorskými ledvinami?), vedle níž jsou netradičně tvarované LED diodové světlomety. Čelní kouzlo ještě podtrhuje světelné logo, které při otevřených dveřích pulzuje.

Boční linie naopak nepřináší nic šokujícího, pouze tradiční tvar víceúčelového rodinného korábu se zrcátky na dveřích (kvůli výhledu). Snad jen oranžové linky na litých kolech obutých na pneu 215/55 R18 působí pro oko poněkud nepřirozeně.

Foto: Jiří Čermák

Záď se sdruženými lampami působí umírněněji.

V zadní části byli návrháři umírnění, nicméně respektovali designové tvary nastolené vpředu. Z toho důvodu jsou sdružené světlomety tvarované do oblouků a na konci zaříznuté směrem dolů. Páté dveře mají elektrické otevírání, třetí brzdové světlo je složené ze třech světelných segmentů, mlhovka má své místo v nárazníku uprostřed.

Kabina plná barev

Zmínili jsme, že MPV U-Tour a SUV T5 EVO jsou sourozenci, což se odráží i v kabině. Jenže rodinný koráb vsadil na světlé barvy, světlou imitaci dřeva, bordó vrchní část palubky, chromový dekor, jakýsi mramorový dekor na středu a na oranžové prošívání. Textově tenhle mišmaš zní barevností podobně jako exotický vitaminový salát, ale v reálu prostě funguje lahodně.

Foto: Jiří Čermák

Kabina U-Touru hraje příjemnými světlými barvami.

Dekory, byť jsou falešné jak wrestling, nepůsobí lacině jako třeba karbonová fólie. Volant (zase čalouněný umělinou) se dobře drží a má tři stupně podpory posilovače, řadicí páka vyvedená ve skleněném stylu v nás také nevyvolává fádní dojem.

Sdružené displeje řidiče a multimédií jsou tradiční slabinou čínských dongfengů. Řidičova obrazovka nabídne o chlup lepší zobrazení než ta infosystému, který klasicky „nic“ neumí. Tohle však prodejci řeší dodatečnou montáží „krabičky“ na podporu Apple CarPlay, takže vás pak bude štvát jen složitější přístup pro aktivaci masáže, výhřevu nebo ventilace předních sedadel.

Foto: Jiří Čermák

Sedačky ve druhé řadě jsou vyhřívané, ventilované a posuvné i do boku.

Sedadla se systémem ISOFIX ve druhé řadě působí neméně honosně. Mají výhřev i ventilaci, vlastní loketní opěrku, USB port, a navíc jsou posuvná nejen dopředu/dozadu, ale kvůli nástupu do třetí řady také do boku. Kromě toho si může posádka vyklopit stolečky umístěné na zádech předního sezení.

K dokonalosti chybí už jen dokoupit držák na tablet za pár stovek a cestující vzadu mají vystaráno i na dlouhé cesty.

Foto: Jiří Čermák

Třetí řada není úplně nouzová, ale tři statné dospěláky tam komfortně neusadíte.

Ani třetí řada nepůsobí nouzovým dojmem, nabídne plnohodnotné hlavové opěrky, vlastní výdech pro ventilaci. Jde sice o třímístnou lavici (bohužel bez ISOFIXu), ale jak to u běžných aut bývá, pohodlně se tam usadí dva dospělí (a spíše středního až menšího vzrůstu) nebo tři děti.

Postrkující pomocník

Hlavní změnou u hybridního U-Touru je jeho pohon. Zatímco klasika sází na turbem nadopovaný čtyřválec 1,5 litru (177 koní, stálých 260 Nm) spárovaný se sedmirychlostním dvouspojkovým automatem, tak HEV U-Tour má rovněž přeplňovanou čtyřválcovou patnáctistovku (170 k, 280 Nm), avšak pracovně spojenou s elektromotorem (75 k, 300 Nm) a pevným jedním převodem.

Na výkonu tedy proti klasice hybrid ztrácí 7 koní, ale získává důležitějších stálých 20 Nm (v elektro režimu 40 Nm) síly navíc (ačkoli v overboostu má ryze spalovací verze krátkodobě 285 Nm). Do toho elektromotor slouží jako pomocník při akceleraci, kdy vás zejména v nízkých rychlostech postrčí úplně stejně jako kdysi váš táta, když jste se učili jezdit na kole.

Foto: Jiří Čermák

Pod plastovým krytem pracuje benzinový čtyřválec a elektromotor.

Další výhodou je možnost nastavitelné rekuperace do třech úrovní, což šetří brzdy a teoreticky pomáhá spotřebě. Píšeme teoreticky, protože v praxi během našeho zimního testu se elektromotor napojený na 2kWh trakční akumulátor zapojoval do samostatného pohonu kol jen minimálně.

Z toho důvodu jsme s hybridem jezdili prakticky za stejnou spotřebu jako s klasickým benziňákem, tedy za 8 až 9 litrů na sto. Ale může to být jednoduše zimou, kdy má prioritu komfort posádky místo pohonu. Ostatně něco podobného platí i u mild-hybridních modelů Stellantisu.

Foto: Jiří Čermák

U-Tour je neutrálně komfortní. Nic jiného byste od rodinného auta ani nečekali.

Je tedy možné, že v příznivějších podmínkách se do pohonné akce elektromotor zapojí častěji, a tudíž bude i nižší spotřeba paliva. Pokud ne, tak vám hybrid stále funguje jako pomocník pro rozjezdy, při zpomalení (kdy umí vypnout spalovací motor) a celkově pro plynulejší jízdu, protože nepotřebuje řadit.

Samotnému podvozku složenému z nezávislého zavěšení typu MacPherson vpředu a víceprvkového zavěšení vzadu není moc co vytknout. Je primárně pohodlný, drží směr, nikam neposkakuje, k čemuž přispívají i pneumatiky s vysokým profilem. Nečekejte ovšem nějakou zpětnou vazbu od kol v řízení nebo podvozkový „feeling“ (pocit).

U-Tour je neutrálně komfortní, což je od rodinného MPV bez puncu sportovnosti očekávatelná charakteristika a cokoli jiného by bylo překvapením.

Nakonec musíme zmínit, že podobných aut je na našem trhu velmi málo, protože výrobci spíše investovali do osobních i užitkových krabic typu Berlingo a na klasické obýváky na útěku zanevřeli.

MPV Dongfeng U-Tour začíná v čistě spalovací variantě od 839 900 Kč, zatímco hybrid stojí od 949 000 Kč. Obě varianty pak kryje záruka 5 let nebo 150 000 km. Aktuálně má čínská značka Dongfeng v ČR 13 dealerství.

Technické údajeDongfeng U-Tour
Motorpřeplňovaný řadový čtyřválec
Zdvihový objem1 493 cm³
Výkon125 kW (170 k) při 5 500 ot./min.
Točivý moment280 Nm při 1 500–3 500 ot./min.
Elektromotor55 kW (75 k), 300 Nm
Převodovkastálý redukční převod
Pohonpředních kol
Pohotovostní hmotnost1 860 kg
Spotřeba (kombinace)v procesu schvalování
Objem palivové nádrže55 l
Kola a pneumatiky215/55 R18
Rozměry (délka/šířka/výška)4 850/1 900/1 715 mm
Rozvor2 900 mm
Načítám