Článek
Nejčastějším prohřeškem řidičů v loňském roce byla příliš rychlá jízda a telefonování během ní, ukazují právě zveřejněné statistiky dopravní policie za minulý rok. Pokuty ale platili i chodci a cyklisté.
Z čísel, která poskytli policisté, vyplývá, že průměrná výše pokuty u řidičů roce 2022 dosáhla zhruba 656 korun, u chodců 291 korun a u cyklistů 210 korun.
Dopravní policie loni řešila celkem 466 200 přestupků, za něž inkasovala více než 306 milionů korun. Celkem 149 401 přečinů bylo za rychlost, přičemž druhé místo s počtem 31 360 řešených „flastrů“ obsadilo telefonování za jízdy.
Zákony však porušili i chodci (3 431krát), kteří dostali postihy v hodnotě takřka jednoho milionu korun. Hřešili také cyklisté, a to 2 372krát - což dohromady dalo více než půl milionu korun.
Celkově si policie připsala vyšší úspěšnost takřka ve všech přestupkových odvětví (např. alkohol, jízda bez řidičského průkazu, dopravně bezpečnostní akce, pokuty motorkářům aj.) mimo počtu zachycených uživatelů drog.
Našlo se i více odcizených vozidel (celkem 159, meziročně o 41 více), v poutech skončilo více lidí (celkem 2 607, meziročně o 16 více), avšak hledaných osob policie našla jen 297, tedy o 52 méně než předloni.
Mimo klasického měření rychlosti a preventivních akcí/kontrol se česká dopravní policie vloni zabývala problematikou nákladní i autobusové dopravy, více řešila (ne)používání bezpečnostních pásů nebo nevěnování se řízení, nicméně z hledáčku nebyli vynecháni ani chodci.
K tomu policii dopomohla nově zakoupená technika, jmenovitě pak 40 kusů Škody Superb, 20 výjezdových vozidel pro šetření dopravních nehod, 130 nových měřičů rychlosti, 50 motocyků BMW či 20 BMW 540i. Letos policie plánuje pořídit dalších deset nehodových speciálů a padesát bavoráků řady 5.
Pozitivní ohlas měla v roce 2022 komplexní akce pro mladé Start Driving, na níž se policisté aktivně podíleli. Dále byla pozornost věnována našim nejmenším v rámci dopravní výuky na základních školách, motorkářům i cyklistům/chodcům s ohledem na jejich viditelnost.