Článek
Úvodní první díl rozklíčoval významy varovných hlášení motajících se kolem motoru a pohonného ústrojí, druhý díl se zaměřil na osvětlení, třetí na brzdy, čtvrtý díl prověřil bezpečnostní i asistenční systémy, a konečně dnešní pátý díl odhalí významy ostatních kontrolek, které se do předchozích článků nevešly. Cílová rovinka se blíží, tak přidejme plyn!
Upozornění: Zobrazujeme obecnou podobu kontrolek, grafika kontrolky ve vašem voze se může mírně lišit.
Kontrolka ostřikovačů
Kontrolka ostřikovačů: žlutá fontánka před čelním sklem? Klid, stačí dolít kapalinu do ostřikovačů.
Kontrolka vyhřívání volantu
Kontrolka vyhřívání volantu: bílý indikátor se třemi úrovněmi ukazuje, že je výhřev volantu aktivní a do jaké míry. V moderních vozidlech můžete narazit i na podobný piktogram sedadel, kdy červené čárky znamenají výhřev a modré naopak odvětrávání.
Kontrolka klíčku
Kontrolka klíčku: jestliže se rozsvítila žlutá kontrolka klíčku, tak je startovací klíč buď mimo vozidlo, nebo se projevila závada na systému bezklíčového startování, který je v rámci skupiny Volkswagen známý pod zkratkou KESSY. Než vyrazíte do autorizáku, zkuste zkontrolovat, jestli je samotný klíč dostatečně nabitý.
Tip: startování se zcela vybitým klíčkem je možné, stačí jej vzít a jím fyzicky stisknout startovací tlačítko. Tento krátký kontakt postačí k tomu, aby si auto načetlo potřebná data a uvedlo motor do chodu.
Kontrolka tlumičů
Kontrolka tlumičů: takhle informace obvykle nepotěší a patrně se nevyhnete návštěvě autoservisu. Kontrolka totiž signalizuje závadu na systému adaptivního odpružení.
Kontrolka tažného zařízení
Kontrolka tažného zařízení: žlutý piktogram tažného zařízení by vás měl donutit zastavit vozidlo, vystoupit a jít fyzicky zkontrolovat tažné zařízení i jeho zajištění.
Tip: po připojení přívěsu dojde u některých vozidel k dočasné deaktivaci monitoringu slepého úhlu, hlídání jízdních pruhů a dalších podpůrných systémů. Důvod je prostý, řada vozů tyto asistenční manévry se zapojeným přívěsem zkrátka ještě „neumí“. Naopak vybrané automobily disponují rovnou pomocníky pro jízdu s přívěsem, které významně podporují stabilitu celé jízdní soupravy.
Kontrolka elektrického systému
Kontrolka elektrického systému: ajaj, svítící červená kontrolka hlásící fatální závadu na elektrickém systému. Zastavte vozidlo, volejte odborný servis.
Kontrolka servisního intervalu
Kontrolka servisního intervalu: pakliže se objeví žlutá kontrolka se siluetou stranového klíče, znamená to, že se blíží termín servisní kontroly. Pozor, pokud řídíte vozidlo spalující stlačený zemní plyn (CNG), může jít rovněž o upozornění na nadcházející odbornou prohlídku plynového ústrojí.
Jsme v cíli. V prvním, druhém, třetím, čtvrtém a v dnešním pátém díle jsme vám odhalili význam většiny kontrolek, které se nachází v moderních vozidlech. Samozřejmě můžete narazit i na další rozličné indikátory, například na upozornění na otevřené dveře, závadu vzduchového odpružení nebo třeba na varování o přítomnosti vody v palivovém systému.
A co nefunkční samonivelace xenonů, nedovřený kufr, kapota nebo zařazený pohon 4×4 či aktivní uzávěrka diferenciálu? Ano, rovněž tyto prvky mají své příslušné piktogramy.
Takže až se vám v běžném autě rozsvítí nějaká kontrolka a nebude to raritní příšernost typu piktogram želvy (to je indikátor radikálního omezení výkonu elektromobilu), neváhejte a zadejte do vyhledávače na Seznamu heslo „Tajemství varovných kontrolek“. Najdete totiž naše články a snad i odpovědi na vaše otázky, co že to ten či onen zářící indikátor vlastně znamená.