Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Doby, kdy bylo nutné pro pořízení auta vysázet peníze na dřevo, už jsou dávno pryč, nicméně i tato možnost stále zůstává. Svět financování a pronájmů vozů je však složitý, proto jsme k tématu přizvali odborníka Jiřího Berana ze společnosti Volkswagen Financial Services.
Společně vám prozradíme, jaké hlavní finanční produkty vhodné k pořízení nového i ojetého vozu se na trhu nabízí, a odhalíme jejich přednosti, specifika, případně nevýhody.
Operativní leasing
Na popularitě stále rostoucí možností pro firmy i soukromníky je operativní leasing, což je de facto pronájem vozu s pravidelnou měsíční platbou.
U operativního leasingu nejste vlastníkem vozu a každý měsíc platíte za jeho využití smluvně stanovenou částku. Takže třeba na auto za půl milionu nepotřebujete mít půl milionu, ale jen měsíční splátku a můžete vesele jezdit.

Operativní leasing nevyžaduje vstupní investici.
Součástí služby může být i zákonné pojištění, havarijní pojištění, servis vozu, nebo dokonce i jeho přezouvání, nicméně obvykle je „operák“ limitovaný dobou a ročním nájezdem kilometrů.
Pozor také na drobná poškození vozu. Obvykle jsou při vrácení vozidla z pronájmu tolerovány drobné provozní defekty. Větší poškození neřešená například servisem nebo přes pojišťovnu mohou jít posléze za vámi. A to se týká i interiéru auta, například nadměrné opotřebení kufru nebo sedadel ve smyslu propálení, roztrhnutí látkové sedačky nebo velké poškrábaní kožených sedaček.
Po ukončení operativního leasingu můžete vozidlo odkoupit nebo si jednoduše vzít nové, takže vlastně stále jezdíte nejnovějšími modely za minimální finanční výdej ve srovnání s pořízením nového auta za hotové. Na druhou stranu vám automobil nezůstane v majetku (pokud ho neodkoupíte), takže jej nemůžete prodat nebo s ním jinak nakládat.

Po skončení operáku můžete auto odkoupit, vrátit jej nebo jednoduše vyměnit za nové.
Ale pro koho je „operák“ vlastně vhodný? Dalo by se říct, že pro všechny. „Operativní leasing využívají zejména velké firmy a drobní podnikatelé, v posledních letech obliba této služby roste. Zaznamenali jsme i 52% meziroční nárůst zájmu o operativní leasing u soukromých osob,“ upřesňuje Jiří Beran z Volkswagen Financial Services.
Nejčastější auto na operák?
Jaké auto myslíte, že lidé volící operativní leasing chtějí nejčastěji? Pokud tipujete Octavii, tak trefa. Podle dat od Volkswagen Financial Services je nejoblíbenějším modelem na operativní leasing právě Škoda Octavia, a to s nájezdem 30 000 km na rok, se smlouvou na 3 roky a v motorizaci 2.0 TDI o výkonu 142 kW.
Hned za ní je druhou nejoblíbenější motorizací zážehový čtyřválec 1.5 TSI o výkonu 110 kW vylepšený mild-hybridní technologií. U značky Volkswagen je velmi oblíbený model Golf s motorem 1.5 TSI o výkonu 85 kW, který je nejčastěji volen s nájezdem 15 000 km za rok a se smlouvou na 3 roky.
Úvěr
Úvěr neboli půjčka na auto znamená, že podle podmínek poskytovatele služby jste buď vlastníkem vozidla (týká se Volkswagen Financial Services), ale také jím může být úvěrová společnost a vy jen jeho provozovatelem.
A opět může být součástí nabídky pojištění a servis vozu (součástí služby Volkswagen Financial Services), nicméně u některých společností zůstávají takové starosti jen na vás.
Nevýhodou je nutná vyšší prvotní investice (akontace), ovšem část peněz vám zase ušetří, pokud je součástí úvěru pojištění a servis.

Úvěrovat jde i chytře, což vám poskytne větší flexibilitu.
Ve Volkswagen Financial Services mají navíc takzvaný chytrý úvěr, který zahrnuje dvě nerovnoměrné splátky. Tedy určitou sumu zaplatíte na začátku, poté splácíte pravidelnou splátku a poslední splátku můžete řešit třemi způsoby.
Prvně auto odprodáte dealerovi, čímž se zaplatí poslední část chytrého úvěru a vám mohou podle hodnoty vozu zbýt nějaké peníze navíc. Druhá možnost je, že chytrý úvěr doplatíte ze svých zdrojů a automobil vám zůstane, takže s ním můžete jezdit nebo si jej prodat sami.
Třetí způsob je využít automobil jakožto akontaci na pořízení nového vozu. První splátku chytrého úvěru tak zaplatíte svým starým autem.
Hotovost
Některými lidmi dodnes vyhledávaná forma nákupu takzvaně za hotové, respektive bankovním převodem. Proces netřeba složitě popisovat, zkrátka uhradíte plnou sumu a auto je plně vaše.
Některé společnosti nabízí i zákazníkům platícím hotově speciální služby v oblasti servisních prohlídek nebo značkového pojištění, tedy pojištění šitého na míru zvolené značce obsahující nejdůležitější pojistná rizika a adekvátní krytí.

Předplacený servis jakožto služba vám může ve finále ušetřit peníze. Velká leasingová společnost se totiž dostane na jiné servisní sazby než běžný zákazník.
„Služba předplacený servis nebo servisní prohlídka vám zajistí pravidelnou údržbu vozu za pevnou cenu, bez obav z rostoucích nákladů,“ popisuje službu předplaceného servisu Jiří Beran z Volkswagen Financial Services.
A co pojištění?
Všeobecně, pokud se chystáte využít nějaký finanční produkt na pořízení vozidla, rozhodně si prověřte, jestli máte jako jeho součást povinné ručení a havarijní pojištění, jde o stěžejní pojistky. Pro klid duše si nicméně můžete přiobjednat pojištění skel, různé asistenční služby nebo takzvané GAP pojištění, které zaručí výplatu pojistného plnění do plné výše pořizovací ceny vozidla.
Poslední zmíněné je zajímavé zejména pro ty, kteří financované auto mají v majetku nebo jej zaplatili hotově. Specialista Jiří Beran ještě dodává, že značkové pojištění si můžete pořídit i bez nutnosti financování automobilu.
Než se rozhodnete
Než definitivně půjdete do některého z finančních produktů vhodných pro pořízení nového či ojetého vozu, jasně si stanovte váš rozpočet a možnou výši měsíční splátky. Mějte určitě rezervu a myslete na možné zdražování všeho ostatního.
Zohledněte i délku financování a výši úroků. Některé úvěrové nabídky sice vypadají lákavě, ale pak ve finále zjistíte, že v rámci splátek auto zaplatíte klidně dvakrát. Měla by vás proto také zajímat vámi zaplacená konečná (celková) částka.

Než se rozhodnete pro finanční produkt, zvažte svoje možnosti.
Za klíčové považujte, jestli služba financování vozu obsahuje doplňkové služby typu pojištění nebo servis. Jestli ne, zapátrejte po vlastní ose, kolik vás to bude stát.
A nakonec zkontrolujte i to, jakým způsobem je smlouva flexibilní, jestli umožňuje mimořádné splátky úvěru nebo možnost předčasného zaplacení či výměny vozu.
Operák, nebo úvěr?
Podle dat od Volkswagen Financial Services operativní leasing volí nejčastěji věková skupina 31 až 50 let, z 65 % jde o muže. Po úvěru pak nejčastěji sáhne věková skupina 41 až 60 let a jde z 60 % o muže.
Sami vidíte, že dnešní možnosti finančních produktů pro pořízení nového či ojetého auta a doplňkové služby jsou skutečně rozmanité a že už nepotřebujete mít na účtu celou pořizovací částku, abyste mohli řídit nový či zánovní, bezpečný a moderní vůz.