Článek
Správné pojmenování pro zelenou papírovou značku je tabulka se zvláštní registrační značkou pro jízdu z místa prodeje do místa registrace silničního vozidla. Nicméně pro větší přehlednost se v tomto případě držme spíše lidové tvořivosti, která ji označuje jako převozní značku neboli „převozku“.
Jak oficiální název napovídá, značka je určena výhradně k jízdě do místa registrace vozidla, má platnost 10 dní, a to pouze na území České republiky, nemůžete s ní tedy vycestovat do zahraničí. Za platnou je považována pouze v případě, že je potvrzena razítkem a podpisem prodejce.
Kam převozní značky umístit?
Podle vyhlášky Ministerstva dopravy je správné místo pro umístění této tabulky jedině vzadu, přičemž jiný odstavec vyhlášky ještě upravuje znění následovně: „Tabulka s registrační značkou se tvarově upravuje pouze podle místa, na kterém je umístěna, tak, aby úpravou byla zachována její čitelnost. Tabulka s registrační značkou, s výjimkou registrační značky pro mopedy, má být v čistém stavu za nesnížené viditelnosti čitelná na vzdálenost nejméně 40 metrů.“
Z toho plyne především fakt, že řada řidičů s takovou značkou jezdí špatně. V praxi ji totiž někteří šoféři mají za čelním sklem, případně vzadu, nicméně schovanou za tak tmavou fólií, že je značka čitelná sotva na pár metrů.
Jak to tedy v praxi vyřešit? Jednoduše, stačí k tomu i obyčejná eurofolie a kus lepicí pásky, kdy se papírová značka vloží do oné průhledné fólie a zafixuje se páskou. Takto lze tabulku se zvláštní značkou umístit na zadní část dodávek, autobusů či třeba náklaďáků, ale rovněž běžných osobních vozidel s příliš tmavými skly.
U motorek je zase ideální dát papírovou tabulku opatřenou fólií do držáků běžné motorkářské značky. Ostatně kam jinam, neb umístění na řidičova záda by bylo sice úsměvné, ale zároveň protizákonné.
Pozor, zelená značka slouží pro transport i nemotorových vozidel, například obytných přívěsů, klasických přívěsů nebo i návěsů kamionů, kde lze s umístěním na záď postupovat obdobně.
Jak převozní značky získat a jaká je jejich platnost
Papírovou zelenou značku určenou k dopravě vozidla z místa prodeje do místa registrace obvykle vydává oprávněný prodejce, který má zpravidla vedený sešit, kde se zapisuje číslo značky a identifikace osoby, jíž byla vydána. Dále papírovou tabulku opatří razítkem, podpisem a datem počátku platnosti.
K vozidlu provozovanému na této speciální tabulce potřebujete mít sjednané platné povinné ručení, ovšem namísto osvědčení o registraci vozidla (malý TP) s sebou vozíte kupní smlouvu, fakturu, případně další doklady prokazující nabytí vlastnictví daného auta. Nezapomeňte také na povinnou výbavu.
Připomínáme, že tabulka se zvláštní registrační značkou pro jízdu z místa prodeje do místa registrace silničního vozidla je platná pouze na území České republiky po dobu 10 pracovních dnů od zapsaného data počátku platnosti. Její účel je daný už v názvu, takže pokud vás policejní hlídka zastaví, jak se s novým fárem se zelenou papírovkou jedete blýsknout večer na ples či auto sraz, bude posouzení celé věci na policistech, případně na správním orgánu.
A na jaká vozidla se tedy smí použít tato zelená papírová značka? Na to nám odpověděli zástupci policie z Královéhradecka, konkrétně Milan Halberštát a Richard Hušek: „Tabulka se zvláštní registrační značkou pro jízdu z místa prodeje do místa registrace silničního vozidla se použije výhradně na vozidla neregistrovaná v centrální evidenci vozidel, která nemají přidělenou registrační značku.“
Obvykle tedy na zelené papírovce můžete potkat vozidla fungl nová čekající na svou úplně první registraci vůbec, případně registrované modely dovezené z ciziny, které budou prvně registrovány v Česku.