Článek
Půjčit Semirovi Gerkhanovi auto obvykle znamená rozloučit se s ním, protože jeho jízdu vůz pravděpodobně nerozchodí, tedy pokud nejde třeba o neocenitelný unikát Maybach Exelero, který jako jeden z mála akci přežil (10. řada, 16. díl).
Zeptali jsme se proto na českém policejním prezidiu, jestli je něco takového možné i u nás. Tedy jestli za námi skutečně může přijít policista a nechat se svézt, případně si naše auto dokonce vypůjčit.
A ano, legislativa tohle umožňuje. A nemusí nutně jít jen o auto, ale třeba i o jízdní kolo, koloběžku nebo klidně o nějakou jinou nejezdící věc (mobil, lopata, nářadí a jiné).

Ve vymezených situacích si policista skutečně může vyžádat vaši pomoc nebo si půjčit vaše auto. Nebo i vaši lopatu, pokud ji fakt nutně potřebuje.
Policejní mluvčí Violeta Siřišťová nám situaci upřesnila: „Ano, ve vymezených situacích je policista oprávněn vyžádat si pomoc osoby nebo využít věc, kterou má osoba u sebe – včetně dopravního prostředku. Musí však jít o případ, kdy je to nezbytné pro splnění konkrétního úkolu policie.“
Mluvčí rovnou vzpomněla na jeden případ z roku 2022, kdy policista využil pomoc civilisty ve vozidle a nechal se svézt při pronásledování osoby, která byla v rámci běhu nadměrně talentovaná.
Níže najdete výtah z oficiální tiskové zprávy a pozor, máme i autentické video!
Dne 19. listopadu roku 2022 prováděl jeden policista kontrolu totožnosti jistého muže, který se zničehonic dal na útěk.
Přestože byl kontrolující policista zkušený běžcem, tak pronásledovaný si před ním vytvářel čím dál větší náskok. Ten policista stáhl tím, že využil svého oprávnění, zastavil jednoho z projíždějících řidičů a požádal ho o svezení za prchajícím „atletem“.

V listopadu roku 2022 se v Praze skutečně stalo, že policista využil při pronásledování pachatele civilní vozidlo jakožto spolujezdec.
Překvapený dočasný taxikář s dcerou na zadním sedadle pomohl náskok díky jízdě výrazně stáhnout, načež si policista u nádraží vystoupil, poděkoval a sprintera nakonec našel krčícího se za nízkou zídkou.
Dotyčný běžec měl důvod mít rychlé nohy, protože byl v celostátním pátrání a na krku měl hned dva příkazy k zatčení kvůli maření výkonu úředního rozhodnutí. Tisková zpráva končí tím, že pachateli nejspíš hrozí dva roky ve vězení.

Atlet na útěku a policista využívající civilní vůz.Video: Policie České republiky
Takových případů, kdy byste museli svézt policistu, nebo si policie dokonce vypůjčila vaše auto, rozhodně moc není. Nabízí se ovšem otázka škodní události a odpovědnosti.
Na to myslí zákon o policii, který přímo říká, že je stát povinen nahradit škodu způsobenou policií v souvislosti s plněním úkolů, tedy mimo škody způsobené osobě, která svým protiprávním jednáním oprávněný a přiměřený zákrok vyvolala.

Ujíždíte policii a ta vás zastaví PIT manévrem? Náhradu škody nečekejte.
Takže když bude policie pronásledovat ujíždějícího řidiče a odře vám přitom svým autem vaše zaparkované auto, škodu vám stát nahradí. Ale pokud vy ujíždíte policii ve vašem voze a ta vás „pitne“ nebo vám zničí gumy hřebovým pásem, pak vám stát nic nedá.
Rovněž vám náleží peněžní náhrada, pokud policii poskytnete nějakou věc, třeba právě auto, nicméně každý případ (škody, náhrady) je posuzovaný individuálně.
Pěkná kovbojka! Sice se neděje denně, ale stát se může. Máte osobní zkušenost? Pomáhali jste někdy policii a jak? Napište nám váš příběh do komentářů pod článkem.