Článek
Tak se nám v Česku rozmohla další dopravní značka, a to vyhrazené stání pro ženy. Anebo ne? Nejde úplně o novinku, toto značení se u nás začalo objevovat koncem roku 2012 na základě doporučující vyhlášky Evropské unie.
Jde o stání označená značkou P Reservé a vyhrazená pro ženy. Na první dobrou by se mohlo zdát, že jde o narážku na řidičské schopnosti žen, protože místa mohou být dokonce širší než klasická stání, nicméně skutečnost je jiná.
Podstatou těchto stání je zejména bezpečnost. Jsou totiž umístěna blíže ke vchodům do objektů, což snižuje riziko násilného přepadení (typicky po setmění). Sekundárně se myslí na to, že ženy mohou častěji cestovat s dětmi, tak aby měly dostatek prostoru pro manipulaci a opět větší bezpečí.

Už jste viděli vyhrazené parkoviště jen pro ženy? Má svoje opodstatnění, které nesouvisí s řidičskými schopnostmi.
Obdobná stání určená pro rodiny označená symbolem kočárku můžete najít u různých obchodních domů. Zpravidla jsou tato stání nadstandardně široká, aby měl parkující rodič s rodinou či kočárkem více prostoru pro uložení nákupu i dětí.
Jen doporučení?
Kdekdo si myslí, že ženské stání nebo to kočárkové (rodinné) označené svislou značkou P Reservé je ryze doporučující, ovšem tiskoví zástupci Ministerstva dopravy nás vyvedli z omylu.
Tato parkovací místa na veřejně přístupné účelové komunikaci (například parkoviště u obchodu) stanoví příslušný úřad obce s rozšířenou působností, přičemž i Policie ČR může vydat doporučení pro zřízení takových stání.
Pokud by šlo o neveřejně přístupnou účelovou komunikaci, tak si takovou úpravu může stanovit vlastník komunikace, který ji oznámí příslušnému úřadu obce s rozšířenou působností.

Vyhrazené parkování pro ženy může stanovit úřad. Na neveřejně přístupné účelové komunikaci pak její vlastník.
A protože jde o vyhrazená parkoviště značkou P Reservé, tak tam platí stejná pravidla jako například u parkoviště vyhrazeného pro elektromobily.
Na řádně označeném P Reservé „ženy“ tedy smíte jako muži legálně zastavit/stát po dobu nejvýše tří minut, a to pouze v případech, kdy takovým stáním nebudou omezeny řidičky vozidel, pro které je parkoviště vyhrazeno. A také pokud takovým zastavením/stáním nebudou omezeni a ohroženi jiní účastníci silničního provozu.
Takže jakmile stojí muž na stání vyhrazeném pro ženy klidně minutu, ale přijede žena, která chce na onom místě zaparkovat, ona tříminutová výjimka v tu chvíli padá. A muž musí uvolnit místo ženě.

Pozor. Jakmile není u míst svislá značka, ale pouze piktogram na zemi, nejde o vyhrazené stání.
Neoprávněné stání na místech pro ženy je pokutovatelné, ale bez bodů. Na místě od domluvy po 1 500 Kč, ve správním řízení jde o částku 2 000 až 5 000 Kč, plus náklady na správní řízení ve výši 2 500 Kč. A co víc, policista nebo obecní policista může nařídit odtah neoprávněně parkujícího vozidla, který zaplatíte (řidič či provozovatel).
Z Ministerstva dopravy nás ještě upozornili na to, že parkoviště pro ženy nebo rodiny často nemají svislou značku, ale pouze piktogram na zemi. A tehdy o vyhrazené stání nejde! Ovšem naše ilustrační fotka (první v těle článku) pořízená v nově otevřeném X Parku Šenov (Šumbark) je typickým příkladem správně označeného stání s jasně danou dodatkovou tabulkou.
Stání vyhrazená pro ženy tak skutečně nejsou novinkou, ale také je nepotkáte na každém rohu. Jejich smysl má logické opodstatnění a věříme, že se řidičkám může hodit. Tak to, prosím, respektujme.