Článek
Valíte si to po české dálnici 200 km/h, vyfotíte si to a veřejně umístíte na sociální sítě. Nešvar poslední doby? Kdepak, tohle tady bylo už za časů, kdy první mobily dostaly foťáky a rozšířily se mezi veřejnost, byť tehdy internet vypadal úplně jinak než dnes.
Každopádně v reakci na poslední kauzu europoslance Filipa Turka jsme se na Policejním prezidiu zeptali, jestli takový snímek může skutečně zapříčinit, že dotyčný „fotograf“ (a tím nemyslíme jen pana Turka) dostane nějaký postih.
Kapitán David Schön z prezidia nám sdělil, že se policie se záznamy z kamer či fotografií v případech dokumentace přestupků či trestných činů setkává často. A co je důležité, že takové materiály slouží jako důkazní (jde o jedny z nástrojů pro dokazování, nikoli výlučné) a mohou vést k prokázání viny.
„Tedy i na základě fotografie nebo videa na sociálních sítích je možné postihnout přestupce či pachatele trestného činu,“ sdělil Garáži policista Schön.
Kapitán z tiskového oddělení dále uvedl, že pohledem na situaci (focení si tachometru a zveřejnění na internetu) v přestupkové rovině nejde takové případy logicky řešit na místě. Policisté tyto případy zadokumentují, shromáždí materiály a věc předají odpovědnému orgánu k dalšímu řešení, popřípadě rozhodnutí o postihu.

Je jedno, jestli s mobilem za volantem fotíte, voláte nebo hrajete mariáš. Užíváte ho a to může být v případě prokázání viny postihnutelné.
Obecně platí, že v případě, že řidič při jízdě drží mobilní telefon, tak se dopouští přestupku za pokutu 2 500 až 3 500 Kč na místě (to nelze v případě fotky na sítích) nebo 4 000 až 10 000 Kč ve správním řízení. A vždy se hraje při prokázání viny ještě o 4 body do karty řidiče.
Za překročení rychlosti v obci o 40 km/h a více, případně mimo obec o 50 km/h a více hrozí řidiči ve správním řízení (nejde řešit na místě) pokuta 7 000 až 25 000 Kč, 6 bodů do karty řidiče a zákaz řízení na 6 až 18 měsíců.
„Rád bych uvedl, že dlouhodobou snahou policistů i Ministerstva dopravy ČR je snižování nehodovosti a zvyšování bezpečnosti na českých silnicích. Bezohledné chování některých řidičů je v přímém rozporu s touto snahou a rozhodně není hodné následování,“ uvedl tiskový mluvčí Policejního prezidia.
Případy z praxe
Reálně ovšem podle nás bude záležet hlavně na tom, jestli bude dotyčný autor fotografie policií vyzván k podání vysvětlení a co vlastně řekne. Vzpomínáme na případ z Českolipska z roku 2020, kdy jistý řidič vyfotil za jízdy vpředu jedoucí policisty v autě pro skrytý dohled a snímek ihned umístil na sítě do komunitní skupiny.
Strážci zákona nicméně skupinu nejspíš znali (ano, policisté také mají facebook), muže (autora) v provozu za nimi poznali, zkontrolovali a pokutovali za používání mobilu. Ovšem hlavně asi proto, že se muž na místě doznal. Kdyby ne, nejspíš by ho čekalo úřednické kolečko.
V rámci tématu se hodí zmínit i videa kontroverzního podnikatele a tvůrce obsahu na sociální sítě jménem Mike Oganesjan. Ten svého času natáčel (a dosud natáčí na kanále DETEKTIV MIKE) například nepřipoutané řidiče odtahových služeb, zadokumentovanou věc oznámil policii a ta v některých případech hříšníky následně pokutovala, jindy věc předala správnímu orgánu.

Pokud vás někdo vyfotí nebo natočí při přestupku (na snímku řidič nemá pás) a věc následně oznámí policii nebo ta se sama začne zajímat, může to skončit postihem.
Zajímavý případ nalezený na známém fanouškovském webu tydenikpolicie.cz se stal v roce 2019 na Slovensku. Tehdy byl 18letý mladík zastaven a na místě pokutován (80 eur) za rychlou jízdu. Začínající řidič ovšem nelenil, za jízdy pokutový bloček se vztyčeným prostředníčkem vyfotil, umístil na sociální síť Instagram a označil oficiální profil slovenské policie. Ta jej upozornila, že věc bude řešit. A vyřešila další pokutou ve výši 40 eur.
A konečně známá, byť možná nepřímá (nevíme, jestli fotil za jízdy, nebo stál) kauza z Německa z roku 2019, kdy si jistý český řidič dodávky fotil (smrtelnou) nehodu, což je u našich sousedů zakázané. Policista pro šoféra neměl pochopení a napařil mu pokutu 128,5 eura.
„Chcete vidět mrtvé lidi? Měli byste se stydět.“ Německý policista se ostře obořil na českého řidiče dodávky, který si...
Posted by ČT24 on Thursday, May 23, 2019
Co tím chceme říct? Že zveřejnění nebo nahlášení (vašeho) přestupku (či trestného činu), ať už vámi samotnými, nebo někým jiným, skutečně může ve finále vést k postihu, v horším případě k ohrožení ostatních.