Hlavní obsah

Podřeli jste někomu auto na parkovišti a chcete nechat lístek s kontaktem za stěračem? Nemusí to být dobrý nápad, správný postup je jasně daný

Foto: ASPEN.PR

Nový den a nový škrábanec na autě, a to jste schválně zaparkovali až na druhém konci obchoďáku. Takové situace se stávají dnes a denně, přičemž v tom lepším případě najdete za stěračem lístek s telefonním číslem, zatímco v tom horším se nikdo nepřizná. Jak tedy správně postupovat, když vám někdo odře auto nebo takovou škodu způsobíte vy sami?

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Každý řidič motorového vozidla tuhle situaci asi zažil. Dojel na parkoviště, šel nakupovat, vrátil se a na autě našel nový škrábanec. V tu chvíli se sice lze zlobit na provozovatele obchoďáků, kteří kvůli kapacitě dělají místa úzká (lepší se to ale), nicméně ti za takovou škodu obvykle nezodpovídají.

A naopak se také může stát, že třeba couváte, nedáváte pozor a „bum“, ťuknete auto za sebou s tím, že nikoho nezraníte. Majitel nikde, vy spěcháte, tak berete do ruky lístek a píšete telefonní číslo…

Naboural jsem já

Je to taková klasika, někoho odřete, chcete se tomu postavit čelem, ale majitel nikde. Tak berete do ruky lístek, píšete telefonní číslo a nešťastníkovi s nabouraným autem jej strkáte za stěrač. To ovšem podle serveru Kalkulátor.cz nestačí.

Server uvádí, že zákon v takové situaci hovoří o dopravní nehodě, od které nesmíte ujet, proto se za správné řešení považuje buď na místě počkat, nebo zavolat policii, která majitele najde a kontaktuje. Máte-li uzavřené povinné ručení a nebyli jste v dané situaci nezpůsobilí k řízení motorových vozidel, tak za vás škodu zaplatí pojišťovna.

Foto: Policie České republiky

Nejste si jistí viníkem, výší škody nebo nemůžete sehnat majitele poškozeného vozu? Volejte policii.

Vám nicméně hrozí jednak čekání na policii, tedy než na místo přijede, ale také pokuta za způsobení dopravní nehody bez újmy na zdraví, za což hrozí sankce na místě 1 500 Kč, popřípadě ve správním řízení 2 000 až 5 000 Kč. Bez bodů nicméně.

Pokud byste se rozhodli ujet, pak se bavíme o opuštění místa nehody bez újmy na zdraví, což je řešeno ve správním řízení pokutou od 7 000 do 25 000 Kč, čtyřmi trestnými body a také zákazem řízení po dobu čtyř až šesti měsíců.

Někdo naboural mě

Ale co když je situace opačná a poškozeným jste vy? Když budete mít štěstí, tak najdete na místě mimo nabouraného auta i viníka, popřípadě za stěračem lístek nebo vám zavolá policie, že vám někdo naboural auto a ví se kdo. To jsou případy, kdy je viník takové nehody čestný.

Najdete-li viníka fyzicky přímo na místě nehody, škodu nafoťte, sepište formulář o nehodě (nechte si jej hned na místě podepsat a vy ho podepište také), zavolejte na pojišťovnu viníka (on musí udělat to samé), nicméně pokud si nejste jistí zaviněním či například výší škody, zavolejte také policii.

Foto: Michal Jirák

Je-li viník čestný a spolupracuje, stačí sepsat euroformulář o nehodě a zavolat na pojišťovnu viníka. Pokud tedy škoda nepřevyšuje 100 000 Kč nebo nedošlo v rámci nehody k újmě na zdraví či poškození majetku třetí osoby, tehdy je nutné volat policii.

On totiž i ťuknutý předek může dnes znamenat vysokou škodu i nad 100 000 Kč, kdy vzniká povinnost volat policii. Policie se na místo nehody volá rovněž v případech, kdy je na místě zranění nebo poškozený majetek třetí osoby, čímž ovšem není myšleno např. firemní auto / auto třetí osoby.

Pakliže najdete lístek za stěračem, postup je obdobný, tedy začnete focením, kontaktováním viníka, sepsáním formuláře o nehodě (musíte se fyzicky potkat, sepsat formulář, oba jej podepsat) a oznámením věci na pojišťovnu viníka.

Pokud to s viníkem napřímo řešit nechcete (i když vám nechal za stěračem lístek), nemůžete, nelze jej kontaktovat (např. falešné číslo) nebo se nedohodnete, nabízí se volat na policii. Pokud ta viníka dohledá a usvědčí, teoreticky mu ještě hrozí postih i za ujetí od místa nehody bez újmy na zdraví.

Foto: ASPEN.PR

Někdy mohou pomoci i sociální sítě, kde se může najít svědek kolize.

Jestliže ovšem viník reálně ujel a ani nezanechal lístek s kontaktem, jeho dohledání není snadné. Kromě toho, že nad škodou mávnete rukou, můžete zavolat policii, která případ musí řešit.

S trochou štěstí tak budou fungovat kamery na parkovišti, popřípadě se přihlásí svědek. Dále se doporučuje využít sílu sociálních sítí, jež může pomoci najít svědky, kteří mohli kolizi vidět nebo vědět víc.

Server Kalkulátor.cz dále upozorňuje na to, pakliže se nehoda stala na hlídaném parkovišti (musí být takto označeno a vedeno), abyste volali policii, ale také kontaktovali provozovatele parkoviště, který ručí za celou řadu škod způsobených na zaparkovaných (hlídaných) vozidlech.

Server dále radí, že hlášení o škodě provozovateli hlídaného parkoviště je nutné provést do 15 dnů od incidentu, nejlépe písemně nebo třeba datovou schránkou. Jelikož potřebujete o tomto hlášení nějaký doklad.

Nakonec můžete kolizi vyřešit z vlastního havarijního pojištění, nicméně tam se vás bude obvykle týkat spoluúčast, proto se taková oprava přes havarijko nemusí vždy úplně vyplatit. Záleží ovšem na rozsahu škod a nákladech na opravu. Pozor, některé pojišťovny kvůli hladkému plnění havarijka vyžadují protokol od policie, takže pokud nevíte (volat/nevolat), můžete se obrátit i na oficiální infolinku vaší pojišťovny, kde vám poradí.

Načítám