Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Zapálená cigareta má bez kuřákova potahování teplotu přes 600 stupňů Celsia, takže si jistě umíte představit, co se může stát, když nedopalek vyhodíte z okna jedoucího/stojícího automobilu. Nic?
Kdepak. Jestliže žhavý „vajgl“ přistane na lak jiného (ale i vašeho) vozu, může jej poškodit, popřípadě takový dárek na svém oblečení rozhodně neuvítá například kolemjedoucí motorkář nebo cyklista. Několikrát se rovněž stalo, že z automobilů vyhozené hořící nedopalky způsobily několik požárů.
Při jízdě v noci pak nejde o nic příjemného v případech, kdy ostatní řidiče vyděsí „něco“, co náhle a prudce zazářilo ve tmě.
Každopádně pokud vás u tohoto přečinu na území Česka nachytá policejní hlídka v „pomalovaném“ voze, spíše však ve vozidle určeném pro skrytý dohled, můžete v případě prokázání přestupku vyhrát pokutu do výše 1 500 Kč na místě, nicméně ve správním řízení se pak flastr zvyšuje na 2 000 až 5 000 Kč, ovšem v obou případech bez bodů.
Teoreticky vás pak jakožto takového „odhazovače“ může za znečišťování pokutovat i samotná obec dle svého sazebníku, typicky skrze vlastní obecní policii.
A pozor, pokuta se netýká jen vyhození nedopalků, odpadků či třeba ohryzků od jablka, jelikož zákon říká, že „řidič nesmí vyhazovat předměty z vozidla“. A to znamená, že ani během stání a ani během jízdy řidič nesmí vyhodit z auta například plastový náustek po dechové zkoušce na alkohol, sáček od svačiny, oblečení nebo jakýkoli jiný předmět.
Jistě jste si pozorně přečetli, že zákon mluví o řidiči, ale co o spolujezdci, ti vyhazovat odpadky včetně „vajglů“ mohou? Nesmí. Legislativa totiž říká i toto: „přepravovaná osoba nesmí vyhazovat předměty z vozidla“.
Zkrátka z vašeho auta by tedy neměly lítat ven žádné předměty, počínaje drobnými typu dokouřená cigareta a konče těmi největšími ve smyslu plný pytel odpadu. Přece jen koše už máme dneska prakticky na každém odpočívadle nebo benzince, popelníky do auta se rovněž dělají, tak proč odpadky či „vajgly“ vyhazovat ven?