Hlavní obsah

Autem do Chorvatska 2024: Největší novinka na vás čeká hned za českými hranicemi

Foto: Shutterstock

Ilustrační fotografie.

Chorvatsko je nejoblíbenější dovolenkovou destinací, kam každý rok vyrážejí stovky tisíc Čechů za relaxací. Než se však vydáte na cestu svým vozem, přečtěte si nejprve, kudy se tam nejlépe dostat, kolik vás to bude stát a na co byste si měli dát pozor, aby se vaše zasloužená dovolená nezměnila v noční můru.

Článek

Doba dovolených se blíží a letos si tu pohodu u moře opravdu zasloužíte. Abyste do cíle dojeli v plném komfortu a bez problémů, máme pro vás souhrn informací a rad, které vám přípravu ulehčí.

Nedávnou nejvýraznější změnou bylo, že Chorvatsko vstoupilo do Schengenu, což sice znamenalo výhodu zrušení hraničních kontrol, na druhou stranu to v souvislosti s přechodem k euru a obecným zdražováním také přineslo dost vysoké ceny prakticky úplně všeho – kupodivu s výjimkou cen paliva a dálničního mýta.

Největší novinku roku 2024 objevíte hned za našimi hranicemi. Rakousko (a mj. také Maďarsko) totiž zavedlo jednodenní dálniční známku. Ale pozor, obě jsou oproti desetidenním jen o nějakých 70 Kč levnější, tak si dobře propočítejte, zda se vám pořízení jednodenní známky vyplatí.

Kdy vyrazit do Chorvatska?

Kritické jsou pátky odpoledne a soboty, to jsou nejvytíženější termíny, a čekají vás tak nejdelší kolony.

Rizikový je především přelom června a července (od 20. 6.), kdy na cestu vyrazí Němci z většiny spolkových zemí. Pokud ale vyrazíte uprostřed týdne, neměli byste mít žádné zásadní problémy. Myslete na bezpečnost svou a svých blízkých a dělejte si pravidelné pauzy na odpočinek (stačí na půl hodinky zastavit a nechat odpočinout oči) – únava může být zákeřná.

Kudy jet do Chorvatska?

Skvělá zpráva je, že dálnice D1 je napříč celou republikou až na pár drobných omezení sjízdná poměrně bez problémů (tedy do první nehody). Jestli pak budete pokračovat přes Rakousko a Slovinsko nebo Slovensko a Maďarsko, je už čistě na vás.

Chorvatsko se loni v lednu stalo součástí schengenského prostoru, takže neoblíbené prohlídky dokladů na hranicích spojené s frontami jsou již minulostí.

Kolik stojí cesta do Chorvatska?

Průměrné ceny litru palivabenzinnafta
Rakousko41,42 Kč41,67 Kč
Slovensko41,91 Kč38,70 Kč
Slovinsko37,96 Kč38,46 Kč
Maďarsko40,43 Kč40,68 Kč
Chorvatsko39,43 Kč39,92 Kč

Jak už jsme říkali, největší novinkou jsou jednodenní dálniční známky v Rakousku a Maďarsku. Ta rakouská stojí v přepočtu asi 211 Kč, maďarská pak 408 Kč. Po vzoru české jednodenní dálniční známky platí pouze v den aktivace. Pokud si ji tedy zakoupíte v 16:00, bude vám platit do půlnoci téhož dne.

Dálniční známky a mýtné10denníměsíční
Rakousko11,50 eura (234 Kč)28,90 eura (712 Kč)*
Slovensko356 Kč504 Kč
Slovinsko494 Kč**964 Kč
Maďarsko489 Kč791 Kč
Chorvatskomýtné: zhruba 6 eur (141 Kč) na 100 km
Vysvětlivky: * dvouměsíční; ** 7denní

Připomeňme předloňský přechod Slovinska k elektronické dálniční známce (roční známka tak platí od data nákupu, zvolit také můžete odložený začátek platnosti až o 30 dní) – pořídit ji můžete na webu Evinjeta.dars.si.

Elektronická dálniční známka platí také na Slovensku a v Maďarsku. Pořídit ji můžete také v Rakousku, ale učiňte tak s předstihem, protože kvůli možnosti odstoupení (pozor, i na webu můžete narazit na předražené překupníky) od smlouvy platí až osmnáctý den od pořízení (pokud ji ale kupujete jako podnikatel na IČO, tak platí ihned, avšak bez možnosti vrácení). Pohodlnější je tak koupit známku nalepovací.

Foto: Jan Majurník

Prázdná dálnice vybízí k vysoké rychlosti, která ovšem přitahuje pozornost policie.

V Chorvatsku žádná dálniční známka není, úseky dálnic jsou však zpoplatněny mýtem. Průměrná cena mýtného pro osobní vozidla je zhruba 6 eur / 100 km, během letní sezony jsou ceny navýšené o 10 % oproti zbytku roku. Přesnou cenu mýtného pro váš úsek si můžete dopředu spočítat pomocí online kalkulátoru na webu chorvatského mýtného systému www.hacr.hr.

Mýtné lze platit penězi (hotovostí nebo kartou) nebo s využitím elektronické viněty ENC. Funguje na bázi kreditu (který můžete dobíjet a kontrolovat v mobilní aplikaci) a přináší nejen rychlejší odbavení u mýtných bran (lze využít speciální pruh), ale také 22% slevu na cenu mýta.

Tolerance alkoholu v Chorvatsku

Chorvatsko nemá nulovou toleranci, jež platí v Česku. Ale i tak si s alkoholem před jízdou dávejte velký pozor. Pro řidiče nad 25 let platí limit 0,5 promile, pro mladší je to ale nula.

Pokud se chystáte na více než tisícikilometrovou cestu do Chorvatska, obrňte se trpělivostí, dbejte na pravidelný odpočinekbuďte opatrní. Redakce Garáž.cz vám přeje šťastnou cestu, příjemnou dovolenou a bezpečný návrat!

Načítám