Článek
Z cest na italské Alpy autem se dá z Prahy doporučit buďto varianta vedoucí přes České Budějovice a poté Salzburg, případně přes Regensburg (česky Řezno). Pokud jedete z Brna, tak ideálně směrem na Vídeň a poté přes Graz (česky Štýrský Hradec).
Z hlediska rychlostních limitů platí pro osobní vozidla totéž co u nás, tedy 50 km/h v obci a 90 km/h mimo obec s jedním drobným rozdílem – 130 km/h se dá kromě dálnice frčet i na rychlostní silnici. Tolerance alkoholu za volantem je 0,5 ‰.
Ohledně poplatků je třeba počítat nejprve s rakouskými tunely a rakouskou dálniční známkou. V Itálii už se projíždí mýtnými branami a poplatky se odvíjí od toho, jakou vzdálenost po té či oné „autostradě“ ujedeme – naštěstí se dá platit i kartou. Alternativně se dá vydat po nezpoplatněných silnicích, tady je však potřeba počítat se sníženou kvalitou silnice i dostupných služeb.
Pro inspiraci se pojďme podívat na 5 nejlépe hodnocených středisek podle webu Booking.com, vyrazit se však pochopitelně dá do celé řady dalších. Kam rádi jezdíte vy?
1. Val Gardena
Val Gardena se rozprostírá na 178 km sjezdovek, modré zabírají 52 km, červené 105 km a černé 21 km. K celkovým 79 vlekům se řadí i 2 tramvaje a až 41 „sddaček“. Denní cena skipasu je 1 799 Kč za dospělého, dětský stojí 1 264 Kč. Téměř osm desítek vleků a lanovek umožňuje vynikající dostupnost různorodých sjezdovek s různou obtížností.
Od táhlých modrých sjezdovek určených zejména k pokochání až po černé sjezdovky, které si nezadají s těmi ze soutěží Světového poháru. V areálu se nacházejí mimo jiné tři kluziště, sjezdovka vyhrazené přímo dětem a skvělý výběr restaurací.
2. Alta Badia
130 km sjezdovek je rozděleno v poměru 70 km modrých, 52 km červených a 8 km černých. Dopravu po areálu zajišťuje 53 vleků včetně 1 tramvaje a hned 30 sedačkových lanovek, kabinek je celkem 10. Dospělí za den lyžování zaplatí 1 507 Kč, děti 1 045 Kč. Oblast je vynikající pro ty, kteří neradi tráví dlouhé chvíle na lanovce při cestách mezi jednotlivými stanovišti.
Výhodou střediska Alta Badia je totiž „hustota“, vzdálenosti i doba nutná pro přesun mezi jednotlivými sjezdovkami jsou velmi shovívavé. Kdo si nepotrpí na luxusní restaurace, ten bude nadšen celou řadou rodinných a útulných hospůdek.
3. Val di Fassa
Val di Fassa patří k menším střediskům, nabízí ale dostačujících 55 km sjezdovek – 7km modrých, 49 km červených a 7 km černých. 35 vleků zahrnuje 4 tramvaje, 17 sedačkových lanovek a 7 kabinek. Denní cena skipasu je 1 434 Kč pro dospělého a 997 Kč pro dítě. Co však Val di Fassa ztrácí na velikosti, to bezesporu vynahrazuje svou malebností.
Val di Fassa je skvělým místem pro rodiny s dětmi díky vyžití, jako je skákací hrad, skluzavka nebo nespočet lyžařských škol. Nechybí útulný bar, kde lze vychutnat třeba oblíbené Bombardino.
4. Madonna di Campiglio
Madonna di Campiglio 155 km sjezdovek s podílem 50 km modrých, 72 km červených a 33 km černých. 58 lyžařských vleků zahrnuje i 32 sedačkových a 18 kabinkových lanovek, za skipasy dospělý zaplatí 1 677 Kč na den, mládež 1 167 Kč a děti 851 Kč na den. Kdo z hlediska charakteristiky hledá areál, který vystihuje známý obrat „zlatá střední cesta“, pro toho bude Madonna di Campiglio ideální .
Žádný druh sjezdovky zásadně nepřevyšuje nad ostatními, a tak nabízí poměrně rovnoměrnou nabídku pro fajnšmekry, pokročilé a i pro rodinnou výpravu.Tím však zábava nekončí – na své si přijdou milovníci běžkování, je tu však rovněž možnost zapůjčení sněžnic či bruslí. V průběhu dne potom lze nabrat síly v rustikální restauraci přímo u vchodu do střediska doplněné o menší bary či kluby.
5. Cortina d'Ampezzo
120 km sjezdovek nabízí 45 km modrých, 59 km červených a 16 km černých pro ty nejodvážnější. K dispozici je 27 lyžařských vleků včetně 4 tramvají, 2 kabinky a 19 sedačkových lanovek. Ceny skipasů začínají na částce 1 167 Kč jak pro děti, tak i pro mládež, dospělý za denní vstup do areálu zaplatí 1 677 Kč. SS nejprudší sjezdovkou v celých Dolomitech bude středisko Cortina d’Ampezzo bude pravděpodobně rájem pro fajnšmekry.
K dalším způsobům vyžití patří třeba tzv. snowkiting, zimní škola smyku, je tu i možnost vyzkoušet v poslední době čím dál oblíbenější heliskiing – tedy sport, při kterém se lidé nechají vrtulníkem vysadit až na samotném vrcholku hory a pak míří šusem dolů.
Kdo by si rád odpočinul od adrenalinu vyplaveného zimními sporty, ten může nazout sněžnice a vydat se na exkurzi do místního národního parku. Po dlouhém dni pak lze „upustit páru“ v místních srubech nebo vinných barech.
Napište nám do diskuse, jaké místo a jakou trasu doporučujete vy.