Článek
Začněme dobrou zprávou – počty vykradených aut se postupně mírně snižují. Pořád však jde o stovky případů ročně, takže stojí za to připomínat si dokola pár jednoduchých zásad, jak zloděje do svého vozu přinejmenším nelákat.
Nejrychlejší cesta dovnitř je rozbité okýnko
Zapomeňte na sofistikované zabezpečovací systémy nebo systémy sledování auta – to možná odradí zloděje, které chtějí vaše vozidlo v celku (aby ho pak rozebrali na součástky a promptně exportovali dál na východ). My se bavíme o prostých zlodějíčcích, co vidí kabelku na sedačce auta a hned po ní zatouží.
A nejrychlejší cesta je skrz okýnko. Rozbít se dá snadno a rychle a s lupem se utíká ještě rychleji, zvlášť když vás v tom podporuje houkání alarmu. Dřív, než se okolí rozkouká (pokud se kolemjdoucí nebudou snažit dívat spíš jiným směrem), je zlodějíček z dohledu. Takže co dělat, aby se to nestalo…?
Nenechávat nic v autě na očích
Okýnko je skvělá vitrína a zloději si je rádi prohlížejí. A buďte si jistí, že všechno, co v autě necháte, bude pro ně působit nesmírně lákavě. Peněženky a mobily, kabelky a tašky na notebooky odložené na viditelných místech, to vše na ně přímo křičí: „Pojď a vezmi si mě!“
Podobně lákavě ale vypadají i běžné tašky, igelitky nebo batohy, nebo třeba bundy a jiné svršky. Vy možná víte, že v nich (či pod nimi) není nic cenného, ale nenechavci to nevědí, tak si to raději ověří osobně – prostě to risknou, i kdyby ty věci měli za rohem zahodit. A vám pořád zbude rozbité okýnko a oči pro pláč.
Jistota není ani v kufru
Věci uložené v kufru a zakryté platem jsou ve větším bezpečí, protože viditelně nelákají, ale i to je pouze relativní. Největší chybou je ukládat je tam až na parkovišti. Chmatáci totiž dané místo mohou pozorovat klidně i několik hodin a vybírat si potenciální oběti. A když vás uvidí, jak do kufru přendáváte věci a odcházíte nakupovat, tak je to pro ně přímo jako pozvání: „Koukněte, máme cenné věci a naivně si myslíme, že je tady před vámi schováme.“
Ideálně tedy cenné věci, pokud už je musíte v autě nechat, ukládejte do kufru ještě před příjezdem na cílové parkoviště. Ano, i kdybyste kvůli tomu museli zastavit o pár kilometrů dřív a všechno přerovnat. Vyplatí se to.
Nepolevujte v obezřetnosti
K provedení krádeže stačí šikovnému zloději pouhý okamžik. A dokonce ani nevadí, že jsou okradení „při tom“. Rizikový je tak i moment, kdy se lidé vrací s nákupem k autu a dávají věci do kufru. Auto je odemčené, a tedy volně přístupné, ženy si navíc mohou odložit kabelku na přední sedadlo, aby jim nepřekážela – a zloději jsou tak drzí, že do auta nepozorovaně vlezou a vyberou ho.
Bezpečnější řešení tedy je při ukládání nákupu odemknout pouze kufr (a zbytek auta nechat zamčený) a všechny cennosti mít při sobě, i když vám budou trochu překážet. Obezřetnost se v tomto případě určitě vyplatí.
Pokud si tedy z tohoto článku máte odnést jednoduchá doporučení, jak si nenechat vykrást auto, tak jsou to tato:
- Nenechávejte nic viditelně v autě odložené – cennosti ani obyčejné banality.
- Pokud už něco cenného musíte odložit do kufru, raději to udělejte dřív než na cílovém místě.
- Když ukládáte nákup do auta, odemkněte nejdříve pouze kufr.