Hlavní obsah

Lak karoserie může ovlivnit nehodovost: Nejnebezpečnější barvy ovšem nejsou ty nejprodávanější

Foto: Škoda Auto

Mohlo by se zdát, že barva nebude mít na bezpečnost provozu vozidla větší vliv, ovšem průzkum společnosti CarVertical odhalil, že minimálně v Česku tomu tak je. Nejnebezpečnějšími barvami však nejsou ty nejprodávanější.

Článek

Všeobecně se dá říct, že jasně zbarvená auta jsou lépe vidět i za snížené viditelnosti, zatímco tmavé modely splývají. Zná to asi každý při jízdě v husté mlze, kdy někteří řidiči jezdí bez rozsvícených zadních svítilen.

Ale má barva karoserie nějaký vliv na bezpečnost i ve všeobecném měřítku? To se rozhodli zjistit specialisté z CarVertical, kteří provedli v České republice zajímavou studii. Výsledky (data za jeden rok) překvapí.

Mezi nejbezpečnější barvy patří zelená, a překvapivě nejčastější automobilové barvy, tedy stříbrná, šedá a bílá. Studie CarVertical totiž hlásí, že jen 47,9 % z prověřovaných zelených vozidel utrpělo nějakou formu poškození.

První místo tak „zelenáči“ obsadili možná i proto, že jsou na silnici výrazně více vidět. Nebo se od nich řidiči drží dál, protože taková pistáciová fabie nesedí úplně všem očím.

Foto: BMW Group Czech Republic

Nejbezpečnější automobilová barva je v Česku podle CarVertical zelená.

Na druhé příčce se umístila stříbrná a šedá auta, kterých bylo poškozeno 52 %. Analytici z CarVerticalu tvrdí, že tyto neutrální odstíny mají tendenci méně splývat s některými povrchy vozovky, tudíž je řidiči dříve uvidí.

Na bronzové pozici se nachází bílá barva. Celkově 52,9 % z prověřených českých vozů mělo nějakou formu kolize. Sněhový lak je prý bezpečný sám o sobě, protože jde lépe vidět i za snížených světelných podmínek.

Žlutá je… špatná?

Když tedy nejsou nejnebezpečnější auta s nejprodávanějšími laky, tak které to v rámci Česka jsou? Jde o hnědá (58,7 %) a žlutá (59,5 %) vozidla! U hnědé barvy je to kvůli možnému snazšímu splynutí vozu s přirozeným prostředím, jakým jsou třeba venkovské silnice, polní cesty nebo podzimní krajina.

Žlutá auta zase mohou být hůře viditelná za slunečného nebo jasného počasí, protože podle analytiků splývají s okolím a snižují svůj kontrast na silnici.

Foto: CarVertical

Nejnebezpečnější barvy jsou podle CarVertical žlutá, hnědá a červená.

Sami ovšem vidíte, že procentuální rozdíly mezi vozy nejsou tak zásadní a skokové, protože nejbezpečnější zelená auta dosáhla poškození ve 47,9 % prověřených případů, zatímco u potenciálně nejnebezpečnějších žlutých vozidel šlo o 59,5 %. Rozdíl tedy dělá 11,6 %.

Uvažujete tedy o žlutém autě? Nebo už ne? Ale! Nemusíte hned nutně přemýšlet nad zeleným nebo stříbrným. Nehodám jde efektivněji předcházet například defenzivní jízdou a za zhoršených podmínek kvalitním osvětlením. A to je víc než to, jaký odstín má karoserie vašeho auta.

Načítám