Článek
Už před pár týdny jsem ve článku o opravách karoserie metodou PDR odstartoval projekt, jak udělat z celkem hezkého, ale tak trochu zanedbaného auta – prostě z toho auta, které je „z pěti metrů OK“ – auto vyloženě pěkné. Tak pěkné, aby se o něm dalo říct, že je „leštěnka“. A právě o leštění, potažmo rozlešťování, to tentokrát bude.
Opět si vezmeme do parády redakční BMW. Auto hezké, o jehož laku by se dalo říci, že je bez škrábance. Tedy pokud bychom brali v potaz jen ty opravdu pořádné škrábance, co jdou až na plech. Těch vlasových škrábanců je totiž auto doslova plné. Stačí se podívat proti slunci nebo si posvítit silným světlem a lak začne před očima kreslit takzvané hologramy.
Je poměrně evidentní, že auto nikdy nevidělo ruční mytí a prakticky po celou dobu dostával lak zabrat kartáči automatické myčky, které ho drhnuly „do bezvědomí“. A pochopitelně bez toho, aby jej alespoň částečně chránil vosk. I když je stav skutečně mizerný a lak je zašlý a plný vlasových škrábanců, které před očima tvoří právě ony hologramy, žádný z těchto škrábanců nejde skutečně hluboko, reálně se nachází jen v prvních pár mikronech bezbarvé (tedy nejsilnější) vrstvy laku. Nicméně nic není ztraceno – je čas na renovaci nebo chcete-li „rozleštění“ laku!
Je laku dostatek? A není ho naopak příliš?
„Ještě než se pustíme do samotného leštění, je potřeba udělat a zjistit pár věcí. Tak zaprvé, leštění je v principu broušení, takže při něm odebíráme materiál – v tomto případě vrchní vrstvu laku. Je tedy potřeba změřit kolik, a jestli vůbec, můžeme z laku ubírat.“ říká Vladimír Poláček z dílny Renove Cars, se kterou na projektu spolupracujeme. Ke změření slouží měřič laku, jehož sonda se přiloží na lakovaný povrch, a která měří v mikronech svou reálnou vzdálenost od povrchu plechu.
Originální laky mohou mít prakticky cokoliv do nějakých 200 μm, zpravidla se objevují hodnoty mezi 110 – 170 μm, i když třeba japonská Mazda je známá svými extrémně tenkými laky pod 100 μm. Cokoliv nad zhruba 250 μm značí, že byl povrch v minulosti přelakován, hodně tady záleží na kvalitě lakování. Jakmile se na displeji měřicího přístroje začnou objevovat hodnoty přes 500 μm, je pod lakem i karosářský tmel. Mimochodem síla laku sama o sobě je moc pěkné téma a její měřič je perfektní nástroj při nákupu ojetiny. Právě takové měření, zejména na sloupcích a dalších nosných částech karoserie, pak umí odhalit nemilou pravdu o čerstvě zakoupené ojetině, která podle prodejce nikdy neměla být bouraná… Ale o tom podrobněji třeba někdy příště.
Při přípravách na leštění laku nám jde však primárně o to, aby vrstva laku nebyla naopak příliš malá. Lak totiž postupně „vyšisovává“ a vrstva ubývá. Pokud má starší auto originální lak, a stálo často venku například v jižních zemích, kde slunce v létě více pálí, může typicky na střeše, která je slunečnímu svitu nejvíce exponovaná, vrstva laku „zhubnout“ natolik, že by při strojním leštění hrozilo probroušení vrchní bezbarvé vrstvy.
Ne pouze umýt, ale skutečně očistit
Můžeme se tedy pustit do další fáze příprav, a tou je velmi důkladná očista. A tady mám na mysli skutečně nefalšovanou očistu.
Chemická dekontaminace stačí na většinu karoserie, ale zejména spodní část dveří, prahy a prostor kolem kol jsou exponovanější. Zde musí přijít na řadu mechanická dekontaminace a takzvaný „clay“.
„Kdybychom začali s leštěním laku před jeho důslednou dekontaminací, ostré částečky by akorát trhaly pěnové povrchy lešticích kotoučů, vázly v nich a způsobovaly další škrábance v průběhu leštění,“ doplňuje problematiku Poláček z dílny Renove Cars.
Čas na vlastní leštění
Teprve když je karoserie dokonale čistá, dekontaminovaná a suchá, můžeme přejít k samotnému leštění. V závislosti na tom, jak zašlý a poškrábaný je lak ve výchozím stavu, volíme v jednotlivých fázích hrubosti lešticích past, ale taky tuhost lešticího kotouče a dokonce i typ elektrické leštičky – používají se klasické rotační nebo orbitální.
Leštění dílů s velkou pravidelnou plochou, jako je třeba kapota nebo blatníky, samozřejmě není takový problém. Leští se ale i lišty, křivky nárazníků nebo třeba vnitřní prostor klik dveří, kde se objevují škrábance od nehtů. Do takových míst se musí buď ručně, nebo speciálními kuželovými nástavci na leštičku.
„Abychom se zbavili i hlubších škrábanců, museli bychom mnohem hlouběji. V takovém případě se musí lak nejprve kompletně zbrousit, čímž se celé auto zmatní, a pak se teprve znovu rozleští,“ doplňuje jeden z techniků dílny Renove Cars. Taková metoda je však mnohem invazivnější a znamená, že se z vrchní krycí vrstvy sejme mnohem více. Lak se celkově o hodně ztenčí a na případné další leštění, například při opravách škrábanců, už nezbývá příliš prostoru. Proto se takový postup aplikuje třeba u veteránů, jejichž lak vyžaduje hodně pozornosti, ale zároveň se nejedná o auta, s nimiž by se jezdilo denně. Mimochodem je to taky jediný způsob, jak se zbavit „pomerančového laku“. Mnohé to možná překvapí, ale efekt pomerančové kůry se objevuje prakticky u všech aut. Bez něj jsou nová auta až v cenové relaci Ferrari a výše…
Mimochodem jak z celého popisu vyplývá, kompletní rozleštění laku auta je velmi komplexní a časově náročný proces. Dost času zabere už samotná příprava, kterou nelze zanedbat, a samotné leštění je pak zdlouhavá sofistikovaná práce, která se musí provádět pomalu a systematicky a vyžaduje plnou pozornost. Celkový časový náklad může daleko přesáhnout 20 hodin čistého času, samozřejmě závisí na náročnosti práce a stavu laku – odtud se pochopitelně odvíjí i cena leštění. Zároveň to dává hrubý odhad toho, jak asi dopadne „rychloleštění“, které stojí pár tisícovek a zabere tři hodiny…
Celé auto se tedy konečně leskne tak, jak by se lesknout mělo – vlastně se leskne lépe než nové. Je čas zamyslet se nad tím, jak zajistit, aby to tak zůstalo. V příštím díle našeho malého seriálu se tedy podíváme na vosky, potažmo na keramické povlaky, a na to, jak lak „uzavřít“, dát mu schopnost odpuzovat vodu a ochránit jej před všemi různými nechtěnými vlivy.