Hlavní obsah

Vykoupat, zacvičit a levně nakoupit. Polská Vratislav je od nás kousek, zabaví na celý den

Foto: Jan Majurník

Historické hlavní město Slezska, polská Vratislav (Wroclaw), leží kousek od našich hranic a nabízí řadu zajímavých míst k navštívení. Vyrazili jsme tam primárně za vodními radovánkami, ale máme pro vás i další tipy, co na místě dělat.

Článek

Polská Vratislav je historické město ležící severovýchodně od našich hranic s počtem obyvatel přesahujícím 600 tisíc. Historicky je nám poměrně blízké, protože v minulých dobách šlo o hlavní město Slezska.

My se na místo, konkrétně do tamního aquacentra, vypravili z Hradce Králové, takže nám trasa zabrala bezmála tři hodiny a počítadlo ujeté vzdálenosti poskočilo o necelých 200 km.

Z Prahy se dá do Vratislavi dojet buď přes Hradec, nebo oklikou přes Jičín. Každopádně necelé čtyři hodiny jízdy plus bezmála 300 km a jste tam.

Foto: Jan Majurník

Východočeši mají výhodu, že jsou v Polsku za chvilku.

Cestovatele startující z Olomouce navigace požene skrze Ostravu a Gliwice nebo kolem Jeseníků, případně přes obec Králíky. Každopádně jsou to tři a kousek hodiny cesty, kdy namotáte lehce přes 200 km, respektive 330 km při delší cestě skrze Ostravu.

Během jízdy z Hradce Králové na Polsko se mluví o nedostavěné dálnici D11, která zase nabrala roční zpoždění a bude propojena s hotovou polskou stranou, kde jsou už ukazatele na Prahu a krásný asfalt, nejdříve v roce 2028.

Cesta do Vratislavi, alespoň z Hradce, tak střídá bezplatné dálniční úseky i části vysokorychlostních silnic (120 km/h). Stav komunikací po cestě nebyl mimo nových úseků přímo takový, že by silnice byly děravé, ale je vidět, že řada z nich už má svoje nejlepší léta za sebou.

Foto: Jan Majurník

Ceny paliv jsou v Polsku momentálně (listopad 2024) podobné jako u nás.

V Polsku bývá všeobecně levněji než u nás, zejména potraviny se sem vyplatí jezdit nakupovat. Ale co pohonné hmoty? Zastavili jsme na značkové pumpě ležící na hlavním tahu a mrkli na cenovky.

  • Benzin N95 – 35 Kč/l
  • Nafta motorová – 37, 10 Kč/l
  • LPG – 18,7 Kč/l

Takže jak sami vidíte, benzin, nafta i plyn stojí v Polsku na značkové pumpě podobně co u nás. Období výhodných palivových nákupů je tak dočasně u ledu, v tom sehrál roli i dnes méně výhodný kurz polský zlotý vs. naše koruna (1 zlotý = 5,8 Kč).

Torres dospěl

Malém bychom vám zapomněli představit našeho parťáka, kterým se stal SsangYong Torres po lehké modernizaci. Torres je, jak víte, SUV velikosti Kodiaqu pocházející z Jižní Koreje.

V jeho útrobách pracuje výhradně benzinová patnáctistovka o 163 koních a šestirychlostní manuál či automat, který posílá točivý moment na přední, případně na všechna čtyři kola (volitelná čtyřkolka pouze s automatem).

Foto: Jan Majurník

Torres sází na jediný motor a cenovou dostupnost.

Věděli jste ovšem, že Torres prošel lehkou modernizací, která změnila hlavně jeho palubní desku a odstranila kontroverzní LCD displej sloužící pro ovládání klimy? Rozhodně máme z Torresu dospělejší pocit, byť nás mrzí absence fyzických voličů a nutnost řešit všechno v dotykovém rozhraní.

A tím myslíme i zapínání výhřevu sedadel (v zimě aktuální), nastavení teploty nebo vypínání extrémně otravného upozornění na překročení rychlosti. V Torresu nejde hlídač vypnout na jeden či dva kliky, ale musíte jít hluboko do dotykového menu.

Ale to autu asi snadno odpustíte, stejně jako vyšší spotřebu okolo 9 litrů na sto kilometrů. Stojí totiž od 699 900 Kč, což je v poměru k užitné hodnotě hodně slušná nabídka.

Pro plavce i rekreanty

Samotný Aquapark Wrocław leží na jižní straně města, takže nemusíte zajíždět nijak hluboko do centra. I tak se ovšem připravte na mírné kolony. Na místě najdete parkoviště, kde hlavně o víkendu bude boj o místa.

Foto: Jan Majurník

Parkování před centrem není žádná hitparáda. Místo musíte chvilku hledat.

Oficiálně hodina stání vyjde na 60 Kč, ovšem až uvnitř aquaparku jsme zjistili, že návštěvníci centra mají parkování po dobu návštěvy za 24 Kč. Na pokladně vám jen musí potvrdit parkovací lístek.

Vodní centrum se na pohled nezdá jako úplně velké, ovšem uvnitř najdete několik vnitřních bazénů včetně malých, nepřijdete ani o vlnobití nebo dětskou zátoku, kde není hloubka.

Venku mají své místo dva bazény s vyhřívanou vodou na 31 a 32 stupňů (v létě pak fungují i další nevyhřívané), což v tužší zimě nebude žádná hitparáda. Jestli vás nicnedělání ve vodě úplně nezajímá, oceníte dva klasické plavecké bazény s dělenými dráhami.

Děti i dospělé nadchne pětice toboganů (dva se jezdí na kruhu) a dvě skluzavky. My si nejvíce oblíbili místní tobogán střední obtížnosti, protože má dvě dráhy a můžete jej sjíždět s vaším doprovodem.

V ceně vstupného máte i přístup do saun a přilehlé posilovny, kde jsou jak stroje na sílu, tak mašiny na kardio tréninky.

Foto: Jan Majurník

V ceně vstupného je i přístup do fitness centra, kde jsou silové i kardio stroje.

A kolik za to? Dvouhodinový lístek stojí v přepočtu 350 Kč na osobu. Děti, mladí do 18 let a lidé nad 60 let zaplatí 290 Kč. Celodenní vstup pak vyjde na 436 Kč standardně a na 350 Kč zvýhodněně pro děti, mladé do 18 let a osoby nad 60 let.

Rodinné vstupné za dva dospělé a dvě děti na dvě hodiny stojí 1 000 Kč, celodenní pak bezmála 1 200 Kč.

Kam ještě?

Vodní centrum nicméně není jedinou atrakcí, která stojí za to ve Vratislavi navštívit (tučný odkaz vás přesměruje na Mapy.cz pro více informací). Za takový hlavní tahák se považuje místní zoo, kde najdete více než 12 000 zvířat (1 100 druhů) na rozloze 33 hektarů.

Kromě toho má zoo ve Vratislavi největší akvárium v Polsku nazvané Afrykarium, což je sám o sobě důvod, proč tam zajít.

Dále se nabízí vidět Szczytnicki Park. Jde o největší park ve městě a platí za ideální pro procházky nebo cyklistiku. Kromě toho v něm najdete více než 300 druhů různých rostlin. Mimo jiné v něm leží i japonská zahrada poskytující domov 270 různým dřevinám a 78 druhům asijských rostlin.

Kdo jde po polských produktech, měl by zajít do Hala Targowa, protože tam má své místo potravinový trh. Navíc leží v centru, kde najdete i klasické historické památky typu kostely a podobně.

Foto: Jan Majurník

Ve Vratislavi mají prima věc, a to semafory s časovým odpočtem.

Pokud vás baví vláčky, zamiřte do muzea vlakových modelů Kolejkowo. Modelová zástava zabírá asi 260 m2 a najdete zde necelou dvacítku lokomotiv, 60 vagonů, přes 100 autentických budov a nespočet objektů.

A nakonec výhled! Vratislavský mrakodrap Skytower měří 206 metrů (počítáno po střechu), přičemž ve výšce okolo 200 metrů se ve 49 patře nachází veřejně přístupná vyhlídková terasa.

Vratislavský aquapark se tak vyplatí zařadit jako jednu ze zastávek v rámci celodenního výletu a spolu s ním navštívit i něco jiného. Každopádně si nechte místo v kufru na nákup a stavte se cestou zpátky do některého z obchodů.

Související témata:
Město Vratislav
Aquaparky
Nákupy v Polsku
Načítám