Článek
Městská policie v Táboře byla vidět už v roce 2020, protože jako první policejní složka nasadila do ostré 24hodinové služby 100% elektromobil. Šlo o Kiu e-Niro, která nedávno oslavila milník 250 000 ujetých kilometrů.

V Táboře už s elektromobily zkušenosti mají, provozují Kiu e-Niro.
Její místo nicméně v listopadu 2024 zaujal nový kůň, a to poměrně nečekaný. Jde o Teslu Model Y Long Range Dual Motor s pohonem všech kol a výkonem 514 koní, která má dle cyklu WLTP ujet až 533 km na jedno nabití.
Zvenčí se policejní vůz liší nápadnými polepy a pochopitelně modrými majáky na střeše. Vpravo vpředu má své místo decentní anténa pro radiostanici, ale jinak jde o Model Y jako každý jiný.
Ani uvnitř nebylo nutné vozidlo kdovíjak upravovat. Najdete zde ovladač majáků, vysílačku, ochranné potahy sedadel i loketní opěrky na míru, gumové koberce nebo ochrannou fólii na centrální displej.

Tesla Model Y dostala policejní polepy a majáky.
V kufru je pak kovová dělicí mříž, gumová vana i ochrana nákladové hrany. A protože má Tesla Model Y zavazadelník doslova gigantický, vejde se dovnitř pohodlně běžná výbava typu defibrilátor, detektor na drogy a alkohol, dýchací vak, rukavice, hygienické pomůcky, bezpečnostní páska nebo svítilna. Strážníci mají ovšem k dispozici také přední frunk.
Výbavu vozí hlídka obvykle ve spodní části kufru, přičemž ta hlavní zůstává volná, například kvůli odchytu a převozu zaběhnutých psů, což je jedna z činností táborské obecní policie.

Většinu výbavy vozí policisté ve spodní části kufru.
Mimo toho mohou policisté užít vestavěnou palubní navigaci, pokud by si nebyli jistí přesnou adresou. To se prý ale děje jen minimálně. Navrch tesla disponuje kamerovým hlídačem, takzvaným Sentry módem, jejž mají táborští strážci zákona neustále aktivní.
Totiž jejich první elektroauto – Kia e-Niro – se stalo opakovaně terčem útoku vandalů. Asi osmkrát to odnesly pneumatiky.

Interiér je takřka beze změn. Nápadně uvnitř vyniká jen rádio a ovladač majáků.
Další praktickou věcí u tesly je, že řidiči vozidla nepotřebují klíč (kartu chcete-li), ale auto si obslouží skrze nativní aplikaci Tesla nainstalovanou ve služebních telefonech.
Nabíjení o pauzách
Za nasazení Y do služby může primárně jediný člověk, strážník Miroslav Ryba, který vypočítal (a de facto na úrovni bakalářské práce zpracoval), že se auto i přes vyšší pořizovací cenu nakonec vyplatí.
A navíc když se elektrické Niro v praxi reálně osvědčilo (stále slouží jako sekundární služební vůz), nebyl důvod hledat jeho nástupce mezi spalováky. Po důkladné rešerši trhu došlo k vyhlášení výběrového řízení, kde nakonec uspěla právě Tesla s Modelem Y.

Tesla uspěla ve výběrovém řízení hlavně kvůli velkému kufru, pohonu všech kol a dojezdu.
Primárně kvůli velkému kufru, dojezdu a pohonu všech kol, což strážníkům zajistí akceschopnost za každých podmínek. Tedy i ve chvílích, kdy jsou tři ráno, sněží a policisté musí zdolat prudké stoupání.
Abyste měli představu, jak to funguje, tak za 24hodinovou službu hlavní výjezdové auto obecní policie Tábor ujede asi 160 km, nicméně ne v kuse. Služby se točí po 12 hodinách a za celou čtyřiadvacítku automobil stojí celkem asi 7 hodin, kdy se nabíjí (může nabíjet).

V kufru je vana a dělicí mříž. To, aby převážený náklad či zvíře neohrozily posádku.
Tyhle prostoje tvoří přestávky na toaletu, oddych, jídlo, ale také fasování výbavy, předávání služby mezi hlídkami, plánování práce nebo administrativní činnost. Elektromobily Táborských pak mají před služebnou vyhrazená stání a wallbox, takže auta živí výhradně pomalým AC proudem.
Dojezdová tíseň je nicméně nepravděpodobná, protože za hodinu nabíjení se u táborské policejní tesly posune dojezd o 70 km do plusu. Reálně auto při šetrném nabíjení baterky do 80 % ukazuje dojezd 400 km v zimě, v létě ještě více.

Tesla Model Y obecní policie Tábor operuje 24 hodin denně.
Ročně hlavní zásahový policejní automobil operující 24 hodin denně ujede v Táboře asi 58 tisíc kilometrů, nicméně průměrnou rychlostí 25 až 28 km/h, což hraje do not elektropohonu. Nehledě na to, kolikrát policisté ve službě zastavují, vystupují, hlídkují a jezdí zejména městem - to pro spalovací motory znamená větší zátěž.
Do roztrhání těla
Pořízení nového služebního auta nicméně nebyla záležitost týdnů. První sondování a vyjednávání začalo už v roce 2023, do ostré služby Tesla Model Y nastoupila až v listopadu 2024.
Cenově vyšla na 1 321 700 Kč s DPH bez vybavení, které stálo dalších 200 tisíc. Policisté nicméně získali dotaci od Ministerstva životního prostředí ve výší 300 000 Kč bez DPH.

Ač se to nezdá, tak sedadla mají ochranné potahy.
Přes vyšší vstupní náklad se elektromobil nakonec vyplatí (a to už po pěti letech provozu), protože má minimální požadavky na údržbu a nízké provozní náklady. Proti spalovací naftové octavii je položkově dražší jen na spotřebu pneumatik nebo pojištění.
A hlavně policisté počítají s daleko delší životností, protože v Táboře jsou spalovací auta městské policie vyřazena při nájezdu 200 000 až 250 000 km, kdy jsou nutné opravy už ekonomicky nevýhodné (desítky až stovky tisíc ročně). A my z praxe víme, že tesla jako dělník funguje i po 400 tisících kilometrech.
Na druhou stranu je všeobecnou bolístkou tesly servis, zejména karosářské opravy. Na případné nepovinné prohlídky či garanční opravy tak Model Y bude muset do Prahy, což nejspíš bude platit i pro plechařinu. A tehdy bude záležet, kdy policejní vůz dostane termín, kdy budou díly a jak rychle bude hotov.
Nasazení elektromobilu značky Tesla se většině tamních strážníků (je jich přes 30) ve službě zamlouvá. Objevují se však hlasy, že někomu chybí tradiční přístrojový štít nebo nevyhovuje výhradně silná rekuperace. Na druhou stranu jde o moderní a vysoce bezpečný automobil, který Táborským vychází jak uživatelsky, tak primárně ekonomicky.
Elektromobil v policejní službě ovšem nemusí být vhodný pro všechna města, proto ani my netvrdíme, že spása obecních policistů tkví právě v Modelu Y nebo elektromobilu obecně (zkuste to nabídnout třeba v Bohdanči, tam po vás hodí osmiválec). Tábor je tak trochu experiment, který ovšem má analyzovaná reálná data, jež ukazují, že „baterkáč z Berlína“ tady má smysl.