Článek
Jestliže jste někdy do Velké Británie vyrazili autem, jistě víte, že řízení vlevo není jediným problémem, který na vás v této zemi čeká. Faktory typu nekvalitní a úzké silnice, záplava radarů nebo nízké rychlostní limity rozhodně nejsou pro motoristy přívětivé.
Jako parťáka pro automobilový výlet do této země jsme zvolili prostorné, ale cenově dostupné SUV Torres od jihokorejského SsangYongu, který se v Británii mimochodem jmenuje dle současného vlastníka značky – KGM.
Cesta na ostrovní stát vede nejrychleji skrze francouzské město Calais přes Eurotunel, potažmo můžete zvolit nějaký pomalejší trajekt, na kterém si před vstupem do Spojeného království odpočinete. Tak jsme volili i my a obří dopravní loď Stena Britannica nás vypustila v přístavu Harwich. Odtud náš Torres postupně směřoval až na sever.
Hardwick Hall
Majestátní panské sídlo z doby vlády královny Alžběty I. se objevilo hned v úvodu sedmého filmového dílu jakožto hlavní sídlo rodiny Malfoyových. Dovnitř se v předmětné scéně slétávají přívrženci antagonisty Lorda Voldemorta, včetně známé postavy jménem Severus Snape.
Finální filmové záběry exteriérů venkovského domu sice působí temně, nicméně vnější tvary Hardwick Hall jsou zde zcela jasné. Pokud se budete chtít podívat i do interiérů a tamních zahrad, vyjde vás to na bezmála 600 Kč na osobu.
Goathland
Necelé dvě hodiny jízdy od sídla Malfoyových se v obci Goathland nachází ikonické vlakové nádraží vybudované původně v roce 1865. V rámci filmu sloužilo jakožto stanice v obci Prasinky, kam v prvním díle dorazí a odkud také odjíždí Bradavický express. Asi si jistě pamatujete, jak se po skončení prvního ročníku Hagrid loučil s malým Harrym. Bylo to právě na tomto malém a dnes hojně vyhledávaném nádraží.
Vstup na místo není zpoplatněn, nicméně parkování budete muset buď v obci zaplatit, nebo to jako my postavíte opodál na rozšířenou krajnici. Na stanici je též obchod se suvenýry i kavárna, kde káva stojí nějakých 150 Kč, což je v Británii víceméně běžná cena.
Durham
Katedrála ve městě Durham je známá ze zimní scény z prvního dílu, kdy jde Harry Potter na nádvoří vypustit svoji sovu Hedviku. Během jejího letu pak můžete vidět například věže katedrály.
Známější nicméně bude chodba okolo nádvoří, kterou můžete znát ze scén, kdy studenti přecházejí mezi jednotlivými učebnami. Jedna z místností katedrály byla také užita jakožto učebna přeměňování.
Vstup do katedrály není mimo tamního muzea zpoplatněn, ovšem památka leží ve zpoplatněné vjezdové zóně (Congestion Charge). Lepší je proto zaparkovat (rovněž za poplatek) mimo ni a dojít to po svých.
Alnwick
Hrad Alnwick byl použit pro filmování exteriérů, zejména v prvním díle, a to během scén, kdy v sobě Harry objevil talent pro kouzelnický sport famfrpál. Tedy pamatujete si, jak se skupinka studentů učila létat na koštěti a jak postavě jménem Neville Longbottom vypadl takzvaný „pamatováček“, jehož se zmocnila záporná postava Draco Malfoy, která jej zahodila?
Harry se za ním vydal a chytil ho, což viděla profesorka McGonagallová a Harryho na základě toho dostala do famfrpálového týmu Nebelvíru. Ze dvojky si zase můžete Alnwick vybavit během nepovedeného přistání létajícího auta Ford Anglia přímo do „náruče“ vrby mlátičky.
Pokud byste chtěli k hradu blíže a dovnitř, připravte si v přepočtu nějakých 600 Kč na osobu za vstupné.
Edinburgh
Cestování po Británii je kvůli nízkým rychlostním limitům kolikrát fakt nuda, když už z vás opadne stres z levostranného provozu, stojí za to kouknout i na krajinu kolem. Ta je skutečně kouzelná, zejména ta severní.
Veledůležité město pro fanoušky Harryho Pottera je hlavní město Skotska Edinburgh. Zde se vlastně myšlenka Harryho Pottera zrodila a také zde byla dopsána poslední kapitola knihy. A níže se rovněž dočtete, jak obrovský byl rozdíl v životě autorky J. K. Rowling na začátku a na konci knihy.
V Edinburghu od letošního června platí nízkoemisní zóna, do které pokud chcete vjet, musíte i jakožto cizinci s vozidlem do 3,5 tuny plnit emisní normu Euro 4 u benzinových a Euro 6 u naftových motorů.
Každopádně parkovat v hlavním městě Skotska je finanční sebevražda, protože na vzdálené periferii stojí hodina 30 Kč, zatímco v centru klidně 270 Kč. Vyplatí se tak být prozíravý a zaplatit si nějaké soukromé parkování poblíž centra, což vás na den vyjde na 400 až 500 Kč. My využili služeb St Leonard's Car Park a můžeme doporučit.
Victoria Street
Slavná ulice Victoria zapsaná v Unesco byla přímou inspirací pro knižní Příčnou ulici. Ta se objevila hned v prvním díle jakožto čistě kouzelnická ulice, kde jsou různé podniky, prodejny, ale také slavná banka u Gringottových. Určitě si vybavíte, jak se do této ulice chodí přes hospodu U Děravého kotle.
Každopádně v této ulici najdete důležitou kavárnu Elephant House, která byla dříve poblíž mostu Jiřího IV., kde však v roce 2021 vyhořela. V této původní kavárně J. K. Rowling napsala začátky první knihy jakožto matka-samoživitelka, která utekla z Portugalska do Edinburghu od svého násilnického manžela ke své sestře.
Toto dřívější poutní místo mělo také zdobené toalety, a to vzkazy od fanoušků Harryho Pottera. Po přesunu Elephantu na Victoria Street byl nicméně zachován stůl, kde autorka psala. Poutní místo tak bylo obnoveno a ke vzkazům na toaletě v nové lokaci přibyla i návštěvnická kniha. Můžete tedy do ní napsat vzkaz, popřípadě rovněž ochutnat ikonický máslový ležák za 210 Kč, což je de facto dýňovo-zázvorová limonáda se šlehačkou.
Nicolson's Café
Dříve kavárna švagra J. K. Rowling jménem Nicolson's Café je méně známým místem zrození ságy, ale o to důležitějším. Jde totiž o prostory, kde autorka ráda a často psala, takže zde vzniklo daleko více příběhu prvního dílu nežli v Elephantu. Dnes je na místě čínská restaurace a vzpomínku na Rowling tvoří jen plaketa na venkovní zdi.
Hřbitov
Kousek od obou „psacích“ míst leží městský hřbitov, kudy Rowling se svým čerstvě narozeným potomkem chodila na procházky a odkud nasála jména pro své knižní postavy. Na místě totiž leží třeba pan McGonagall, paní Moodie nebo třeba rodina Riddle.
Je vám to příjmení známé? Mělo by! Tom Marvolo Riddle totiž nebyl nikdo jiný než antagonista Lord Voldemort.
A co víc, část hřbitova se stala inspirací pro hřbitov, který se objevuje ve čtvrtém knižním díle v rámci Turnaje tří kouzelníků. Jde o to ikonické místo, kde Lord Voldemort po své první „smrti“ fyzicky povstane a pokusí se zabít Harryho a kde zemře jeho spolužák Cedric Diggory. A pokud víte, co je bezová hůlka, opodál rostoucí bezový keř bude jistě též inspirativní.
Vstup dovnitř se neplatí, poplatkem je zatížena pouze volitelná prohlídka s průvodcem.
Hotel Balmoral
Luxusní pětihvězdičkový hotel Balmoral je místem, kde v tu dobu už megaslavná J. K. Rowling dopsala poslední kapitolu posledního dílu. V onom pokoji dokonce podepsala dekorativní bustu, čehož hotel nakonec po domluvě s autorkou využil, „její“ pokoj speciálně vyzdobil a prodává jej za v přepočtu 60 000 Kč na noc. Vybookováno je dlouho dopředu. Přijde vám to drahé? Kdepak. Nejdražší pokoje zde vyjdou klidně na 600 000 Kč na noc.
Jedno či druhé si může dovolit jen málokdo, takže daleko reálnější je dát si na místě anglický čaj, který vyjde „jenom“ na 240 Kč. Donese vám ho nicméně příjemná obsluha a nalije jej neobyčejně elegantně.
A když jsme u těch hotelů, přespávání v nich je v rámci Británie docela drahá záležitost, takže počítejte na noc 2 000 až 3 000 Kč pro dva. Tedy mimo hostelů se smíšenými pokoji, které bývají levnější.
Je tedy zajímavé vidět to srovnání, jak autorka s tvorbou začínala, v jakých podnicích psala a kde nakonec ságu jakožto bohatá celebrita uzavřela. Obří kontrast demonstrující sílu kultu Harryho Pottera. Tímto ovšem ani zdaleka nekončíme, těšte se na druhý díl, kde uvidíte krásy Skotska i legendární nástupiště 9 a 3/4 na londýnském nádraží King's Cross.
A SsangYong Torres? To je cenově dostupné (od akčních 659 900 Kč), avšak cestovně příjemné a prostorné SUV velikosti Škody Kodiaq. Model má pod kapotou zážehový přeplňovaný čtyřválec 1,5 litru o 163 koních, který nabídne celkem slušnou dynamiku, za kterou si spolu s automatem vezme průměrně okolo 8 až 9 litrů na sto. Každopádně celkový poměr cena/užitek má vozidlo velmi, velmi atraktivní.