Článek
Na portálu Garáž.cz se sice věnuje primárně autům a všemu kolem nich, nicméně nezapomínáme ani na techniku a věci, co se nějakým způsobem hýbají, cvakají a dělají nějakou činnost.

Muzeum se rekonstruovalo celkem 4 roky
A protože vojenství i muzea baví vás i nás, rozhodli jsme se nahlédnout do nově zrekonstruované armádní expozice na pražském Žižkově. Skutečně se vyplatí sem zajet?
Samotné muzeum je rozdělené do několika tematických sekcí a začíná dobou do roku 1740, tedy tím obdobím, kdy nám vládl král klacek. V úvodu se dozvíte, že české země byly už od pravěku místem, kde se hojně vyráběly štípané, broušené a kamenné nástroje i zbraně. Ono aby ne, když jsme původně země Keltů.

Takhle nějak vypadala tehdejší vozová hradba
Začátek tedy patří zbraním a technice, jíž vévodí vozová hradba, ryze český vynález. Na své si ovšem přijdou i milovníci rytířů a jiného tehdejšího pancéřování.
V některých místnostech najdete interaktivní obrazovky s dalšími materiály, případně videa s ukázkami střelby z dobových zbraní. Přece jen kdo dnes ví, jak se kdysi střílelo z husitské píšťaly? Patrně jen spolky historického šermu.

Nechybí ani interaktivní obrazovky
Druhá sekce končí rokem 1914, tedy těsně před Velkou válkou, přičemž jako zajímavost zde stojí dobový lékařský vůz z 19. století. Pochopitelně nechybí zbraně, výstroj, vybavení a další věci náležící k armádě, které se pomalu blíží dnešní moderně.

Lékařský vůz je vybaven autentickými kulisami
Třetí expozice (1914–1918) je věnovaná Velké válce (první světové) a začíná atentátem na Františka Ferdinanda d'Este. Sbírka mimo jiné nabídne pohled na první skutečné pancéřování, lodní torpédo ve své autentické velikosti (cca 5 m), letecký hvězdicovitý motor, případně část interiéru tanku.
Pokračování vede skrze pěkně vymodelované zákopy, protože jak sami víte, první válka byla zejména zákopová. Tato část má skutečného ducha, kouzlo a je velmi propracovaná.

Trench warfare neboli zákopová válka, tak se říká první světové válce
Čtvrtá část začíná rokem 1918 a končí 1938, přičemž velkým tématem je zde zrození Československé armády a k tomu příslušné expozice. Samostatná místnost je poté věnovaná Zbrojovce i Škodovce a jejich bojovým výrobkům. Svůj odkaz zde má rovněž týnecká Jawa, a to formou prezentace modelu 350 SV (viz úvodní fotka).
Konec sektoru řeší otázku vzestupu nacistického Německa a budování opevnění kolem našich hranic.

Čtvrtá sekce ukazuje vzestup Československé armády
Pátá část (1938–1948) je opravdu rozsáhlá a mapuje druhou světovou válku. Bavíme se tedy o výstavě zbraní, uniforem, techniky, modelů, ale třeba i o maketě letecké pumy. Je to obří, je toho hodně a je tu i stroj jménem Goliáš, což je dálkově řízený malý pásový nosič náloží používaný německou armádou.

Tak to je on, lehký nosič náloží jménem Goliáš
Poslední muzejní sbírka se datuje od roku 1948 po současnost a připomene zejména socialismus, který byl na vojenskou historii pestrý. Mnohým z vás budou uniformy, zbraně a další výbava blízké zejména z povinné základní vojenské služby.
S převratem v roce 1989 se mění i vystavené předměty, objevuje se známý vojenský maskovací vzor 95 a také jeho pouštní variace. K tomu si přidejte další prvky moderny a máte obraz toho, jak vypadala výbava naší armády po roce 1999.

Expozice končí představením naší armády po roce 99
Dnes, v roce 2023, jsme pochopitelně ještě dále, jenže to už není záležitost muzea, nýbrž nějaké aktuální vojenské přehlídky.
Armádní muzeum Žižkov je otevřeno celoročně, a to každý den mimo pondělí od 10:00 do 18:00 hodin. Vstup je zcela zdarma, expozice jsou bezbariérové. Kde může nastat problém, je parkování, jelikož před vjezdem (kopcem) do areálu stojí zákazová značka, umožňující vjezd pouze pracovníkům muzea.
Do muzea se každopádně vydejte, ať už jste autař, modelář, videoherní pařan, nadšenec či jen hledáte program pro rodinný výlet. Na své si zde přijde prakticky každý. Jde o milý a neméně poučný zážitek, který navíc nestojí žádné peníze. Tak nač váhat…