Článek
Jezdili ve stodvacítkách, ve Favoritech i ve Feliciích. Teď mají Fabie, Octavie a Kodiaqy, ve službách české policie jsou ale i Superby. Potkáváte je v typické barevné kombinaci, ale co si budeme povídat, největším strašákem jsou neoznačená policejní auta, která měří rychlost.
„České policii jsme dodali již 865 Octavií třetí generace,“ píše se v tiskové zprávě mladoboleslavské automobilky. „Mezi jejich speciální výbavu vedle klasických majáků, polepů a dalšího vybavení patří také masivní trubkové rámy, které vznikly jako nástroj k ochraně posádky policejního vozu při automobilových honičkách.“
Manévr, který jste mohli vídat hlavně v amerických filmech, si nyní osvojují i čeští policisté. Černě lakovaný rám je namontovaný na zesíleném předním nárazníku a váží 19,8 kilogramu. Škodovka uvádí, že bezpečně z cesty odsune nebo zastaví auto o maximální hmotnosti jedné tuny a výšce alespoň šedesát centimetrů, a pokud se o PIT manévru v podání české policie chcete dozvědět víc, pak čtěte zde.
Novinkou v barvách Policie ČR jsou Kodiaqy s dvoulitrovým benzinovým motorem, automatickou převodovkou a pohonem všech kol, naopak stálicí jsou rychlé Superby s motorem 2,0 TSI s výkonem 206 kW, převodovku DSG, pohonem všech kol a adaptivním podvozkem. Na stovku zrychlí za 5,8 s a jedou až 250 km/h, ty když vás začnou honit, tak většinou úspěšně. Kromě běžné policejní techniky, jako jsou majáky či radiostanice, jsou osazeny vysokovýkonným kamerovým systémem na čtení registračních značek vpředu i vzadu jedoucích vozidel, nejnověji se takto kontrolují třeba elektronické dálniční známky.
Od roku 1993 dodala škodovka českému policejnímu sboru už víc než dvacet tisíc vozů, doplňují je aktuálně ještě vozy značky Hyundai a Toyoty Land Cruiser. V dohledné době taky začneme na silnicích potkávat policejní Scaly v policejním provedení a civilní Scaly, které zastávají funkci služebních vozidel na krajských ředitelstvích. Policie nakonec v následujících čtyřech letech nafasuje víc než dvanáct set těchto modelů a daňoví poplatníci za ně zaplatí 840 milionů Kč bez DPH.
Policejní škodovky ale potkáte po celém světě. A to i na místech, kde byste je asi úplně nečekali…
Rakousko
Naši jižní sousedé používají škodovky od roku 2006 a ve flotile zhruba dvanácti stovek vozů převládají Octavie a Kodiaqy s pohonem všech kol. Další Octavie a Superby slouží v civilním provedení a můžete je potkat hlavně na dálnicích.
Mohlo by vás zajímat, že rakouská policie si vozy pořizuje na tří- až čtyřletý leasing, že jde o sériová auta a že všechna výbava a příslušenství musí být nainstalována tak, aby šla snadno a beze stop odmontovat.
Itálie
Policejní škodovky můžete potkat i na Apeninském poloostrově. Od roku 2012 nakoupila italská policie 1 200 vozů Octavia a Superb a nechala si je upravit dle svých potřeb. Mezi zajímavou výbavou můžeme zmínit třeba schránku na samopaly mezi předními a zadními sedadly, organizátor na speciální výbavu v kufru nebo pokročilou komunikační a GPS techniku.
Francie
Škodovky tady slouží v barvách policie i celní správy a jen za poslední roky sem bylo dodáno 1 700 aut Fabia, Karoq, Octavia, Koadiaq a Scala.
Velká Británie
Pokud jste si mysleli, že tamní policie jezdí jen v neoznačených sportovních vozech, nebo naopak ve velkých nudných sedanech, měli byste méně koukat na seriály. Každopádně vozy s modrým majákem slouží v britských záchranných složkách už přes 110 let! A jen v roce 2020 dodala škodovka do Británie 491 vozů Octavia, Superb a Kodiaq.
Oblíbená je Octavie RS, zajímavý je pak Kodiaq, jehož zavazadlový prostor je přeměněn na mobilní kotec pro přepravu čtyřnohých členů policejního sboru. Dva samostatné boxy jsou klimatizované, teplotu lze regulovat z přední části vozu. Pokud by psům hrozilo nebezpečí a nebylo možné otevřít záď vozu, mohou kotce bezpečně opustit výklopným skleněným oknem do kabiny auta.
Novinkou ve výbavě anglických policistů je pak elektrická Škoda Enyaq, která ujede na jedno nabití až 535 kilometrů a téměř prázdný akumulátor se na osmdesát procent kapacity dobije za osmatřicet minut.
Finsko
Na severu jezdí 180 policejních škodovek již několik let. Dalších dvaatřicet aut v civilním provedení slouží jako běžné služební vozy. Jezdí zde Octavie a Superby, které si místní policejní sbor nechává upravovat od domácích firem radary, kamerami, speciálními radiostanicemi a samozřejmě majáky a polepy.
Nový Zéland
U protinožců byste škodovky možná nečekali, ale vzpomeňte si, že česká automobilka tady vždy měla silné prodeje a těšila se oblibě i mezi civilisty. Teď škodovka zvítězila v tendru novozélandské policie a ještě letos by policisté měli dostat 355 vozů a v následujících čtyřech letech 450 až 500 aut ročně.
Jedná se o modely Škoda Superb s motory o výkonu 206 a 162 kW a Škoda Kodiaq s výkonem 132 kW. V jednání je i nákup hybridních Superbů.
Další země
Škodovky ale úspěšně slouží i v dalších zemích. Potkáte je v Arménii, Srbsku i Litvě, ale taky na Ukrajině, ve Španělsku, Lotyšsku či Izraeli. Automobilka nabízí jak dodávku aut upravených na míru, tak dodává civilní vozy, které si vyladí každá země podle svých konkrétních potřeb. Pokud vás zajímají další zajímavá policejní auta, pak klikněte na článek Slavná policejní auta, kterými byste se rádi svezli i dnes.