Článek
Klasikou, která se určitě na první dobrou vybaví každému řidiči, jsou bílé sloupky, které lemují většinu českých silnic. Označují okraj silnice a díky zabudovaným odrazkám v noci řidičům usnadňují orientaci na vozovce. Na rozdíl od jejich kamenných předchůdců, tedy patníků, jsou vyrobeny z plastu, a tak při střetu nepředstavují pro vozidlo žádné ničivé nebezpečí.
Kromě těch klasických bílých ale můžeme na silnici vidět i sloupky červené nebo modré. Červené jsou umístěny tam, kde se k silnici připojuje účelová pozemní komunikace, tedy například lesní či polní cesta. Nejčastěji je najdeme mimo obec, mohou být klidně ale i v obci. Modré sloupky se pak vyskytují na místech, která v zimě často namrzají, převážně na mostech, propustcích a v nebezpečných zatáčkách.
Barevné odlišení není jen tak pro parádu, ale dává řidiči najevo, že by měl být v daném úseku opatrnější, případně i ubrat rychlost. Z lesní či polní cesty, z níž je často horší výhled, může do silnice vjet traktor či vozidlo lesní správy, a tak je dobré s tím počítat. Platí pro ně sice samozřejmě povinnost dát přednost v jízdě po silnici jedoucím vozidlům, vinou horšího výhledu při výjezdu z lesa je ale lepší být v těchto úsecích opatrnější.
A sundat nohu z plynu se doporučuje v zimním období i na místech označených modrými sloupky. To jsou totiž přesně ty úseky, kde vás může zaskočit námraza - stinné zatáčky, mostky přes potok nebo hráze rybníků. Tak na to myslete, až budete barevné sloupky na silnici míjet.