Článek
Kam za legálním off-roadem? No přece do off-road parků! Tyto areály mají svoje správce a jasná pravidla, proto je dost často nutné návštěvu hlásit předem. Kam se tedy obrátit a kde všude si můžete bezpečně zajezdit? Máme pro vás výběr těch nezajímavějších terénních areálů v Česku. Přidali jsme k nim i kontakty, takže klikněte na příslušný aktivní odkaz a na mapy.cz se dozvíte více, nebo zkrátka jméno provozovatele a místa zadejte do vyhledávače na Seznamu.
Offroad park Dobřany
Vyhrazený areál na Šlovickém vrchu u Dobřan má na starosti Jaroslav Cibulka a jeho tým, kteří založili komunitní uskupení Kluboff a zasadili se o možnost legálního terénního vyžití pro širokou veřejnost na Plzeňsku.
Správci a skalní fandové se o prostor pravidelně starají a také se zde periodicky konají různé tematické akce. Vstupné na ně vychází v průměru asi na 300 Kč a úplní nováčci bývají s areálem seznámeni někým z klubu. Individuální jízdy jsou možné, ovšem pouze po dohodě s vedením spolku. Nutno dodat, že prostory vyhovují také vozům typu SUV.
Offroad Team Klemo Žatec-Bezděkov
Závodiště u rybníka v Bezděkově je dějištěm off-roadových akcí už od roku 2002, kdy byl spolek založen. Na webových stránkách týmu sice nic o volném jezdění nenajdete, nicméně my neváhali a kontaktovali Miroslava Kalbače, ředitele společnosti. Ten však možnosti soukromých jízd negoval.
Czech Motorland Most
Prostor přidružený k mosteckému autodromu nabídne vyžití pro off-roady, SUV i pick-upy. Na místě se nachází také umělé překážky, které ještě více prověří schopnosti vašich vozů. Areál je otevřený sedm dní v týdnu, nicméně rezervace je nutná minimálně 24 hodin předem. Hodina jízdy vás vyjde na 250 Kč, celodenní vstupné pak stojí 500 Kč.
Oldřichov u Písku
Tyto soukromé nemovitosti jsou hojně využívány na různé zážitkové akce – od simulace bitev přes srazy vojenské techniky až po off-roadové manévry. Většinou jde o události organizované kluby nebo sdruženími, takže konkrétní bližší informace nejsou snadno dostupné. Víme, že pozemky vlastní vícero majitelů, proto doporučujeme telefonický kontakt s panem Radkem Vačkářem nebo Martinem Žákem. Celodenní pobyt vás pak vyjde na 300 Kč za auto.
Tvrz Hummer u Prahy
Na začátku dálnice D11 ve směru na Hradec Králové leží terénní polygon nabízející bohaté zážitky. Jde třeba o off-roadový kurz s instruktorem, jízdu v Humvee nebo bagrování. Pokud si zde chcete jen tak zajezdit vlastním autem, stačí zavolat předem, do areálu dorazit v rámci otevírací doby (Po-So, 9:00 až 17:00) a zaplatit denní vstupné ve výši 500 Kč.
Areál Sedliště Luhov
Kousek od České Lípy a Liberce leží nenápadný Areál Sedliště, který provozuje Mirek Týma. Na facebookových stránkách prostoru najdete telefon na provozovatele a také informaci, že celý pozemek hlídají kamery. Vjezd mimo domluvu proto nedoporučujeme.
Kromě aut se v rámci událostí na místě prohání též motorky, náklaďáky nebo vojenské speciály. Volné jezdění je možné pouze po domluvě s Mirkem Týmou za 250 Kč na den, respektive za 300 Kč, pokud budete chtít v areálu i přespat (kempovat).
Adventure Land Bělá pod Bezdězem
Sympatický areál Adventure Land provozuje zkušený off-roaďák Míla Janáček, který pravidelně pořádá pro širokou veřejnost různé akce s motoristickou tematikou. Terénní radovánky nejsou výjimkou a půldenní organizovaná událost pak vyjde posádku o dvou členech na necelých 500 Kč. Přihlášky na akce se posílají dopředu, stejně tak i žádosti o volné jízdy mimo stanovené doby. Trasy jsou opět příznivé i pro sportovně-užitkové automobily.
Offroad Klub Milovice
Milovice jsou od Lysé nad Labem nebo Benátek nad Jizerou, co by člověk rezervou dohodil. V rozmanitém areálu, kde se pravidelně konají různé akce, můžete spatřit také gigantický Hummer na podvozku monster trucku. Hojně využívaný prostor má svoje správce, například Martina Hášu, který místo doporučuje pro začátečníky i pokročilé.
Pokud si chcete uvnitř jen tak zajezdit, je nutné minimálně den předem kontaktovat někoho z vedení klubu, uhradit poplatek (většinou 300 Kč na den, 500 Kč za víkend) a dodržovat pravidla. Pozor, jedete-li na místo poprvé, nevyhnete se schůzce se správcem objektu, který vás poučí, jak se v přírodní rezervaci chovat, kam smíte jet, a která místa naopak vynechat.
Polygon Hradec Králové
Jediné místo v Hradci Králové, kde se dá legálně otestovat terénní vůz, leží v areálu letiště. Tamní dopravní a výcvikové centrum disponuje skromným off-roadovým polygonem, kde lze bezpečně vyzkoušet také brodění. Pro účast je nutné se domluvit předem a ceny startují od 1 899 Kč na hodinu, nicméně provozovatel se nebrání rozumné domluvě.
Jihlava
V okolí Jihlavy jsou rovnou dvě místa, kde se můžete se svým off-roadem legálně vyřádit, nicméně obě mají svého správce, kterému je třeba zavolat.
Vybavený Activity Park Pístovské Mokřady má pod palcem pan Tomáš Kratochvíl a cirka dvakrát ročně na místě pořádá velkou akci. Mimo to se dá s provozovatelem domluvit a za 300 Kč na den si prostor bezpečně a v klidu projet svým vozem.
Hned vedle najdete krásný tankodrom nazvaný Oblast 52, kterému šéfuje pan Ondřej Krejča. Celodenní pobyt uvnitř objektu vás vyjde na 400 Kč za automobil. Pro bližší informace a rezervaci termínu je nutné volat panu Krejčovi předem.
Zábřeh na Moravě-Račice
Tato motokrosová trať je svým složením velmi zajímavá, nicméně informace o podmínkách vjezdu jsou kusé. Konají se zde též soukromá setkání off-roadů, pořádaná zájmovými skupinami, proto doporučujeme pro test areálu využít některou z klubových akcí. Volné jízdy totiž správce areálu (Luděk Raichel) obvykle odmítá.
Pánov u Hodonína
Tento areál hostí organizované akce a závodníci jej milují díky písčitému povrchu. Prostory jsou pod správou Jihomoravského kraje (Bc. Adéla Dubná), takže povolení k užívání je potřeba řešit tam. S kontaktní osobou se spojte telefonicky, mailem nebo přes datovou schránku a po vyplnění úřadem zaslaného formuláře dostanete oprávnění k vjezdu platné na rok. Areál lze poté bezplatně užívat vždy od 15. 8. do 15. 3. následujícího roku, a to pouze v pátek či sobotu.
Off-road Centrum Staré Město
Pískovna v Boršicích sice nabízí hezká panoramata, nicméně v areálu si s vlastním autem nezajezdíte. Abyste se dovnitř legálně dostali, je nutná koupě zážitkového voucheru za 1 200 Kč, který vám umožní na 30 minut osedlat upravený Nissan Patrol.
AMK Mohelnice
Kamerami střežený Areál mohelnických lomů je místem mnoha organizovaných závodů i různých tréninků. Automotoklub Mohelnice o nich na svém Facebooku pravidelně informuje a přidává i telefonní kontakt, abyste se mohli předem nahlásit nebo zjistit možnosti volných jízd, které vás vyjdou na 300 Kč na den za auto.
Centrum Libros Ostrava
Ostravské výcvikové dopravní centrum disponuje dva kilometry dlouhým technicko-terénním polygonem s mnoha off-roadovými prvky a 25 překážkami. Za 1 999 Kč získáte trať na 60 minut pro sebe, nicméně je nutné se objednat předem.
Off-road parků je tedy po republice dost a do našeho seznamu se rozhodně nevešly všechny. Nezapomeňte, že prostory nejsou pokaždé vhodné pro sériové „teréňáky“, proto se o náročnosti prostředí informujte dopředu. Tak či onak důrazně radíme využívat pro mimosilniční radovánky výhradně legální areály a nedrásat s auty ve volné krajině. Škodí to nejen přírodě, ale i slušným off-roaďákům. Víte o dalších místech, která byste našim čtenářům doporučili? Neváhejte a napište nám do komentářů pod článkem.
Za technickou konzultaci děkujeme Martinovi Hášovi z Offroad klubu Milovice a Ondřejovi Krejčovi z jihlavského tankodromu za poskytnutí prostoru pro focení.