Malá i velká letiště nejsou jen bezpečným útočištěm pro letadla či vrtulníky, nýbrž zde pracuje mnoho netradičních vozidel. Znáte jejich účely, specifika a náležitosti? Tušili jste, že na dráze můžete spatřit třeba Octavii za tři, nebo dokonce za pět milionů korun? Nabízíme obrazový článek plný zajímavostí, tak neváhejte a čtěte dále.
Článek
Letiště je obvykle místem, kam přijedete, projdete bezpečnostní kontrolou, dáte si extrémně předražené kafe a odcestujete do cílové destinace. Jenže tušíte, že zde pracuje i řada zajímavých vozidel?
O jaké kousky jde, co umí, čím jsou specifické a proč by bez nich letecké areály nemohly hladce fungovat? To vše jsme se vydali zjišťovat za technikem Michalem Desenským ze společnosti East Bohemian Airport, která je provozovatelem mezinárodního letiště v Pardubicích.
Rozhodně to nejsou všechny vozy, které můžete v leteckých areálech potkat. Svoji službu zde vykonávají také nákladní automobily s radlicí, sypače, zvedací plošiny pro hendikepované osoby, pojízdné schody, cateringové automobily, pojízdné fukary, autobusy, elektrobusy nebo třeba speciály pro přemisťování letadel.
V každém případě se bez účelových vozidel neobejde takřka žádné letiště a jejich počty či specifikace pak záleží na rozloze daného prostoru. Přece jen v malebných Pardubicích nepotřebují obří motorizovanou flotilu, zatímco v takové Paříži (Aéroport de Paris-Charles de Gaulle) je za běžných okolností rušno (provoz) jako na dálnici.