Hlavní obsah

Škoda Superb třetí generace pomalu míří na odpočinek. I když by podle designérů mohla pokračovat i dalších osm let

Foto: Škoda Auto

Škoda se chystá na představení čtvrté generace modelu Superb, dojít by k němu mělo ještě letos na podzim. Pojďme si předtím připomenout aktuální provedení, které brzy čeká odchod na odpočinek.

Článek

Škoda Superb třetí generace vyjela v roce 2015, ale její podobu naznačila už v roce 2014 studie Vision C. Na vzhledu vozu se nesmazatelně podepsal tehdejší šéfdesignér Škoda Auto Jozef Kabaň, který Superbu vtiskl svůj rukopis v podobě takzvaného krystalického designu.

„Vznik třetí generace modelu Superb mám s Jozefem Kabaněm jasně spjatý, byla to pochopitelně náročná, ale nečekaně zábavná práce. A to se podle mě pozitivně na autě projevuje dodnes, výsledek pořád působí skvěle,“ vzpomíná Kateřina Vránová, vedoucí oddělení Color & Trim, které pracuje s materiály a barvami vozů.

Že šlo o náročný úkol, potvrzuje i Jiří Hadaščok, dnes koordinátor exteriérového designu automobilky. „V procesu vývoje designu vzniklo více modelů, než je obvyklé, pět nebo šest designérů pracovalo s celkem čtyřmi hliněnými modely. Jozef Kabaň chtěl docílit toho, aby to auto bylo doslova vybroušené do detailů,“ říká Hadaščok.

Mezi unikátní detaily patří například provedení přední kapoty, jejíž spára navazuje na typickou škodováckou „tornado linii“ na boku vozu. „Tohle byl i technický oříšek, musí se použít speciální pant a na limity narážela kapota i z hlediska možností lisování, obzvlášť, když tu byly ještě tak ostré hrany,“ popisuje Hadaščok, který vyzdvihuje i design ráfků kol, jež mohli zákazníci volit.

Základem jsou specifická světla

Duší celého krystalického designu třetí generace modelu Superb jsou ale podle automobilky světla. Na jejich vzhledu pracoval specialista na světlomety Petr Nevřela.

„Ve všech ohledech nám šlo o precizní design. Opět nám v tom pomohla LED technologie, ale i tak jsme museli tlačit na dodavatele, aby splnili naše požadavky. Třeba v zadních světlech mají C signatury na svých koncích jen 2,5 milimetru, taková preciznost byla velkou výzvou,“ popisuje Nevřela. Ve světlometech je pouze čtyřmilimetrové zakončení denního svícení u masky, to je prý dodnes unikátní rozměr světlovodiče.

„Na autech typicky nejvíce stárnou světlomety, kola a pak interiér, především z hlediska ovládacích prvků a infotainmentu. Třetí Superb by vlastně v těchto oblastech mohl dostat jen mírnou modernizaci a mohl by pokračovat klidně dalších osm let. Je to auto, na které se dodnes moc rád dívám i jen tak na ulici,“ hodnotí vůz dnešní optikou Peter Olah, vedoucí designu interiéru Škoda Auto.

Právě v interiéru se věk třetí generace Superbu projevuje podle české automobilky asi nejvýrazněji. „Už v počátku vývoje jsme se chtěli vydat více cestou odlehčených displejů na horní hraně přístrojové desky, ale limitovala nás tehdy dostupná technika, to byla pro nás z hlediska vzhledu asi největší výzva,“ vysvětluje Peter Olah.

Jinak ale podle designérů Škoda Auto interiér vypadá dobře i dnes. „Moc se povedl koncept materiálů, vzadu se vizuálně povedlo interiér vyčistit, a když tu sedíte, máte skutečně pocit luxusu,“ hodnotí vnitřek auta Olah.

Foto: Škoda Auto

Světla jsou duší krystalického designu třetí generace Škody Superb.

„Je prostorný, vzhled je maximálně čistý, vše je ergonomicky skvěle navrženo. Použité materiály a barvy dokreslují jednotlivé nabízené výbavové varianty,“ dodává k interiéru Vránová. Místa tu je opravdu na rozdávání, Superb třetí generace má jak ve variantě liftback, tak kombi i obří zavazadlový prostor.

Designéři také v souvislosti s interiérem zmiňují snahu o plastičnost. „Naším cílem bylo dosáhnout toho, aby přístrojová deska působila štíhlým, elegantním a nadčasovým dojmem. Toho jsme docílili výrazným vrstvením jejích jednotlivých částí, kde horní část je posunuta více k čelnímu sklu, zatímco ta střední zase hodně k pasažérům,“ vysvětluje Miroslav Jaskmanicki, který na návrhu interiéru pracoval. Podle něj kvalitu interiéru v očích uživatelů pozvedlo intenzivní využití měkčených materiálů v oblastech, kterých se zákazník dennodenně dotýká.

Superb ve třetí generaci přišel o unikátní řešení otevírání víka zavazadlového prostoru předchůdce, takže nenabízel možnost „přepínat“ mezi liftbackem a sedanem. Vůz je buď tradičním liftbackem, nebo kombíkem. V roce 2019 Superb prošel faceliftem, který poprvé obohatil nabídku motorizací o plug-in hybrid.

„Superb třetí generace je vůz, který je dodnes na silnici vidět, má určitý status. Je to krásné a dynamické auto, s nímž je radost jezdit, vzbuzuje pozitivní emoce,“ myslí si Jiří Hadaščok.

„Má zdravé sebevědomí, je skutečně nadčasové. Lehce vás překvapí, jak dlouho s ním jezdíte, a přitom jeho design vnímáte stále svěží,“ přidává s úsměvem Petr Nevřela.

Načítám