Článek
„Eresové“ odznáčky už v novodobé historii Škodovky pamatují hodně – kromě rozených závoďáků také naftovou Fabii, stokusovou limitku Octavie WRC, ale třeba i sedmimístné SUV Kodiaq. A v poslední době se přidávají elektromobily. Po Enyaqu a Enyaqu Coupé se emblém RS prvně objevuje také na novém Elroqu!
A technika vám určitě bude povědomá, kopíruje totiž větší sourozence. Elroq RS má dva elektromotory (tvořící pohon všech kol), které dodávají systémový výkon 250 kW (340 k). Díky tomu jde o nejhbitější RS současnosti. Se stovkou za 5,4 sekundy strčí spalovací sourozence do kapsy. Nejsilnější Enyaq to sice zvládne za stejný čas, tomu ale „ereso“ v nabídce po nedávném faceliftu chybí. Zatím.
Baterie Elroqu má 84 kWh (využitelných 79 kWh), a umožňuje tak dojezd přes 550 kilometrů. Rychlonabíjením výkonem až 185 kW se z 10 na 80 % dostanete za nějakých 26 minut. Když využijete 11kW stojanu AC (nebo domácího wallboxu), dobije se vůz do plna za osm hodin, tedy pohodlně přes noc.

Elroq RS nabízí nejen výrazné laky karoserie, ale také dva odlišné zvukové doprovody – Sport a Futuristic.
Sportovní derivát je oproti standardním variantám snadno rozpoznatelný, třeba díky specifickým jednadvacetipalcovým kolům a nespočtu černých detailů po celé karoserii. Standardní výbava zahrnuje rovněž Matrix LED světlomety a Top LED zadní světla s dynamickými blinkry. Nechybí ani prosvětlená maska, byť mnohem decentnější než v případě loučícího se Enyaqu. To vše v duchu nové designové filozofie Modern Solid.

Elroq RS jako rodinný parťák? Žádný problém. Díky elektrické platformě Enyaqu nabídne dostatek místa i vzadu, kufr přitom slupne 470 až 1 580 litrů.
Ve standardu nechybí ani bezklíčové odemykání a zamykání, elektricky nastavitelné sedadlo řidiče s masážní funkcí, tříramenný vyhřívaný volant s perforovanou kůží nebo třináctipalcová obrazovka multimédií s nejnovější generací softwaru, které sekunduje ještě pětipalcový virtuální kokpit a head-up displej s rozšířenou realitou.

Interiér kopíruje současné trendy značky. Včetně nápisu namísto loga na volantu.
Vraťme se ještě k technice. Adaptivní podvozek DCC je naladěn specificky pro „ereso“, tuhost tlumičů si můžete nastavit v 15 různých režimech. Jistější a zábavnější jízdu mají přinést také softwarově řízené stabilizátory a ve srovnání s Enyaqem i kratší zadní převis. Vzhledem k výkonu dostává RS vpředu výkonnější brzdy s dvoupístkovými třmeny.
Po slavnostním odhalení vozu zůstává posledním tajemstvím cena. Tu bychom se měli dozvědět co nevidět, ale vzhledem k dosavadnímu ceníku Elroqu (a ceně dosluhujícího Enyaqu RS) očekáváme, že se nejrychlejší „ereso“ dneška bude prodávat za zhruba 1,3 milionu korun.