Článek
Elektromobilita stojí a padá s bateriemi – jejich cenou, velikostí, hmotností, kapacitou a rychlostí nabíjení. A všechny zainteresované firmy po celém světě intenzivně pracují na tom, aby každá další generace baterií byla lacinější, kompaktnější, lehčí, umožnila delší dojezd a rychleji se nabíjela. Tady je nejnovější počin, který slibuje pokrok ve všech směrech.
Čínský bateriový gigant CATL právě představil novou LFP baterii (složení lithium-železo-fosfát, které je lacinější i proto, že jsou minerály v něm obsažené snáz dostupné a neobsahují drahý nikl, kobalt ani mangan jako konkurenční NCM baterie) s pokrokovou konstrukcí i managementem, díky níž má poskytovat vyrovnanější výkony i za méně ideálních podmínek.
Pro uživatele je ale nejzajímavější, že tato nová technologie má umožňovat dojezd přes 700 km a „bleskové“ nabíjení – 400 km dojezdu byste u dost výkonné nabíječky měli zvládnout za nějakých 10 minut (čili už ne půl hodiny jako dosud)! Ještě pořád to nejsou parametry jako u moderních spalovacích motorů, ale už se jim nebezpečně blíží.

LFP technologie je lacinější a umožňuje skvělé výkony v oblasti dojezdu i nabíjení.
Celé to zní možná až moc skvěle, jako další nesplněný slib. Jenže firma CATL potvrdila začátek masové produkce těchto nových baterií už na konci letošního roku, takže už v příštím roce by první auta (například od značky Tesla, Hyundai nebo Toyota) s těmito bateriemi mohla sjet z produkčních linek.