Hlavní obsah

Průšvih nanečisto. Nová česká aplikace vám zvýší tep a přivede do stresu stejně jako při dopravní nehodě

Foto: Asociace Záchranný kruh

Jedete po dálnici a náhle se stanete svědky dopravní nehody. Bavíte se na mejdanu alkoholem, ale vaše milá si ošklivě zlomí nohu a potřebuje odvoz do nemocnice. Projíždíte okreskou a vidíte zraněného cyklistu. Co uděláte? Vyzkoušejte si bezplatnou aplikaci První u nehody.

Článek

Buď připraven! To je heslo skautů, ale i zástupců asociace Záchranný kruh, která představila novou bezplatnou aplikaci První u nehody určenou pro řidiče i neřidiče. Díky interaktivní podobě vás vtáhne do role lidí, kteří se jako první ocitli u krizové situace.

Aplikace využívá 3D technologie a je funkční na počítačích, mobilech, tabletech, ale i v brýlích určených pro virtuální realitu. Na uživateli pak bude, aby se správně zachoval v krizových (stresových) situacích a tím se i naučil, co dělat, když se to stane doopravdy.

V první fázi projektu aplikace nabídne tří různé detailně zpracované situace, které vám vždy dají na výběr určitou možnost či možnosti řešení. A pokud zvolíte chybně, dostaví se i následek – ať už textovým upozorněním nebo přehráním animace, například sražením chodce.

Foto: Asociace Záchranný kruh

Aplikace prvně nabídne tři modelové situace.

První situace se jmenuje Cyklista. Jedete okresní cestou a potkáte zraněného cyklistu, vedle něhož stojí očividně zmatená žena. Vaším cílem je poskytnout postiženému první pomoc.

Druhá nese název Hromadná nehoda a nastiňuje událost srážky vícero vozidel. Vy jakožto svědek máte za úkol zajistit bezpečnost všech účastníků nehody včetně těch, kteří úplně nechtějí spolupracovat.

Do třetice jde o situaci Řidič pod vlivem, kde se budete muset rozhodnout, jestli i přes podnapilý stav odvezete (autem) zraněnou ženu do nemocnice. A pokud ano, jak se z nemocnice zase vrátíte zpátky.

Foto: Asociace Záchranný kruh

Hromadná nehoda je malér. Poradíte si s ní?

Vzdělávací aplikaci navíc doplňuje takzvaný Stres test. To se vám ukáže na monitoru či displeji nějaká dopravní situace a vy si musíte za velmi omezený čas vybrat správnou odpověď nebo určit ohroženého účastníka provozu.

Foto: Asociace Záchranný kruh

Aplikaci doplňuje Stres test, kde se musíte rychle rozhodnout.

A proč to všechno? Na začátku byl veřejný průzkum, kde vyšlo najevo, že 60 % respondentů, kteří nikdy neprošli žádným kurzem první pomoci, by o takovou věc měli zájem. Dokonce 56 % dotázaných uvedlo, že by kurzy bezpečnosti měly být začleněny do školní výuky (v některých školách tomu tak je).

Toto a další faktory pak byly impulsem k vytvoření této aplikace, na níž se podílí řada odborníků z řad záchranářů, policistů a hasičů či odborníků na bezpečnost v dopravě a psychologii dopravních nehod. Její vznik financoval Fond zábrany škod, kam přispívá každý motorista platící povinné ručení a také řada jiných subjektů.

Tvůrci projektu v rámci uvedení aplikace ještě připomněli statistiky, kdy jen vloni došlo k 92 038 nehodám, při nichž zemřelo 443 lidí a 1 353 osob si odneslo těžká zranění. Projekt První u nehody má za cíl tato čísla snížit.

Načítám