Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Pojištění na auta zdraží, a to o několik stovek, ovšem ne úplně všem. Tuto zprávu přinesl portál Top-Pojištění, který upozorňuje na fakt, že v říjnu loňského roku plošně stoupl spodní limit pojistného plnění z 35 milionů na 50 milionů korun, nicméně tento fakt neměl na ceny pojistek takový vliv.
I tak se podle srovnávacího portálu průměrné ceny povinného ručení za loňský rok zvýšily o necelých 8 % z přibližně 3 800 na zhruba 4 100 Kč. A letos to prý bude ještě horší.
Portál totiž uvádí výsledky vlastní analýzy, podle níž může být průměrná cena povinného ručení koncem letošního roku asi 4 600 Kč, což by představovalo nárůst o více než 12 %.

Proč zdražuje povinné ručení? Náklady na opravy rostou, ceny dílů jsou vyšší a svoji roli hraje také inflace.
Zeptali jsme se ještě v Kooperativě, tiskový mluvčí Milan Káňa nám situaci upřesnil. „Vývoj cen povinného ručení v roce 2025 bude ovlivněn několika faktory včetně inflace, rostoucích nákladů na práci a náhradní díly.“
„Prognózy naznačují, že ceny povinného ručení by mohly vzrůst o pět až deset procent. Průměrná cena povinného ručení v roce 2024 byla 4 388 korun (tedy víc, než udává Top-Pojištění, dodáváme), což představuje nárůst proti předchozímu roku.“
„Očekává se, že tento trend bude pokračovat i v roce 2025, kdy by průměrná cena mohla dosáhnout přibližně 4 600 Kč.“
Trochu jinak situaci vidí v Generali České, kde uvádí růst cen autopojištění napříč Českem v řádu 3 až 10 % a o průměrné ceně pojištění se vyjadřují skepticky.
„Něco jako průměrná cena u těchto pojištění neexistuje, respektive nemá výpovědní hodnotu. Parametrů, které vstupují do výpočtu ceny povinného ručení nebo havarijního pojištění, je celá řada. Kromě údajů o vozidle a jeho hodnotě jde také o informace o řidiči, důležitou roli hraje i škodní průběh,“ uvádí tiskový zástupce Jan Marek z Generali České.

Současné elektromobily platí za všeobecně moderní, mají vícero asistentů, a tudíž nižší riziko nehody. Navíc některé pojišťovny počítají, že elektroauta najezdí méně kilometrů, což opět snižuje riziko nehody.
Určitou výhodu mohou mít v rámci povinného ručení řidiči elektromobilů, jelikož ti leckdy platí méně. Jde totiž obvykle o novější vozy vybavené asistenčními systémy, kde je riziko nehod nižší. Navíc v očích některých pojišťoven jsou elektromobily stále jen auty na jízdu kolem komína.
To zčásti potvrzuje Jan Marek z Generali. „Pro domácí podmínky stále platí, že elektromobilů registrovaných v Česku jezdí poměrně malé procento. Proto je třeba tak na to i hledět, když je řeč o cenách povinného ručení nebo havarijka.“
„V posuzování elektromobilů hraje roli celá řada ukazatelů, jedním z takových je i skutečnost, že mají v provozu proti autům se spalovacím motorem nižší nájezd kilometrů. Jsou tedy z tohoto jednoho pohledu méně rizikové.“

Elektromobily sice jezdí méně, avšak převážně se pohybují po velkých městech, kde je riziko nehod zase vyšší.
Podle Top-Pojištění pak mohou elektromobilisté platit na povinném ručení klidně o pětinu méně než řidiči spalovacích aut. Ovšem jakmile přijde na havarijko, tak tam se role mění.
Draho pro elektromobily
Rozdíly mezi povinným ručením a havarijní pojistkou ve srovnání spalovák vs. elektro opět okomentoval Milan Káňa z Kooperativy.
„Povinné ručení elektromobilů je v Česku levnější než u podobných modelů se spalovacími motory, zatímco havarijní pojištění může být dražší kvůli moderním technologiím a nákladným bateriím.“

Na povinném ručení elektromobilisté spíše ušetří, na havarijním pojištění obvykle zaplatí víc.
„Elektromobily jsou vybaveny drahými a složitými technologiemi, což zvyšuje náklady na opravy. To může do budoucna snižovat frekvenci pojistných událostí, ale na druhou stranu, každá jednotlivá pojistná událost může být dražší.“
Portál zaměřený na pojistky predikuje zvýšení průměrné ceny havarijních pojistek o 10 % na přibližně 4 000 Kč, což se týká i drahých aut nabitých elektronikou, tedy i elektromobilů. Zejména jejich následná oprava je nákladná, proto si podle tiskové zprávy elektromobilisté na havarijku připlatí v průměru 8 až 10 % proti spalovákům.
Spalovák vs. elektro
Aby se vám situace lépe chápala, z Top-Pojištění nám přišlo modelové srovnání pojištění elektromobilů a automobilů se spalovacím motorem.
Škoda Enyaq iV (elektro)
Výkon: 132 kW
Hodnota vozidla: 700 000 Kč
Povinné ručení: přibližně 5 500 Kč ročně
Havarijní pojištění: přibližně 22 000 Kč ročně
Škoda Octavia (benzin)
Výkon: 132 kW
Hodnota vozidla: 700 000 Kč
Povinné ručení: přibližně 6 800 Kč ročně
Havarijní pojištění: přibližně 19 000 Kč ročně
Na modelu tedy vidíme úsporu 1 300 Kč u elektromobilu na povinném ručení, ale o 3 000 Kč dražší havarijní pojištění.
Jan Marek z Generali ještě upozorňuje, že většina elektromobilů má proti vozidlům se spalovacím motorem významně lepší akceleraci. Což (nejen ve městech) může vést k nehodám ve vyšší rychlosti, a tedy s vyšší celkovou škodou. A to spolu s vyššími cenami za díly a servis negativně ovlivní výši autopojištění.
Navíc jsou elektromobily prozatím doménou majitelů velkých a větších měst, kde je doprava výrazně hustší a pohled na rizikovost vozidel, která se zde pohybují, má opět přímý vliv na cenu pojištění.
A ještě jeden zajímavý fakt. „Z praxe pak můžeme potvrdit, že elektromobily častěji využívají asistenční služby. Proti vozidlům se spalovacím motorem více než dvakrát tolik,“ uvádí Jan Marek z Generali České.
Ušetřit jde na havarijku
Zatímco na povinném ručení nemáte vždy šanci úplně ušetřit nebo ho získat levněji, tak u havarijka existuje jednoduchá rada, založená na principu snižování nahlášené hodnoty vozidla. Tedy alespoň podle on-line srovnávače pojistek.
„Řekněme, že za novou Octavii v ceně 600 tisíc platíte 18 tisíc ročně. Za pět let je však její hodnota poloviční, při zachování stejné sazby by tak havarijko mělo činit zhruba 9 tisíc,“ vypočítává Daniel Dzurík z pojišťovacího portálu.

Havarijko se leckdy vyplatí nechat přepočítat a snížit udávanou hodnotu vozidla. S věkem totiž vozy na hodnotě většinou ztrácejí.
Specialista doporučuje aktualizaci havarijní pojistky každé dva roky a zvážení přechodu k jiné pojišťovně, což prý může ušetřit klidně další tisícovku navíc.
Ve finále ale platí zásada, na kterou nás upozornili z Kooperativy, že se při stanovení cen pojištění zohledňuje mnoho kritérií včetně věku řidiče, bydliště, značky a modelu vozidla, jeho stáří, výkonu a řidičského profilu klienta. Výše popsané rozdíly cen pojištění mezi elektromobilem a spalovacím vozem tak nejsou dogma.