Hlavní obsah

Toyota učí Supru driftovat. Tahle parádička může udělat silnice bezpečnější

Foto: Toyota

Tohle že zvládne počítač? Ano zvládne. A Toyota se přitom dokonce ohání bezpečností.

Japonská automobilka vyvíjí technologii autonomního driftování a ohání se při tom bezpečností. Podívejte se na Toyotu Supru, která umí jezdit bokem bez zásahu řidiče. Jak to dělá a k čemu je to dobré? A dočkáme se aut, které budou jezdit smykem stejně, jako některá už jezdí sama po dálnici?

Článek

Představte si, že sedíte v autě, které jede v kolosálním přetáčivém smyku, pak se plynule přehodí do dalšího driftu a opět se s kouřícími zadními pneumatikami protáhne kolem dalšího balíku. Vy přitom sedíte za volantem a neděláte vůbec nic. Zní to hrůzostrašně a lákavě zároveň? Tak přesně tak to na nás i působí. Podívejte se na video a čtěte dál!

Působivé, že? Toyota použila pro vývoj autonomní driftovací technologie Supru upravenou na závody Formule Drift. Širší karosérie skrývá upravené řízení s většími rejdy, kola mají větší rozchod, výkon motoru byl patřičně navýšen, celý vůz je řádně odlehčen, nechybí bezpečnostní rám a samozřejmě ani hydraulická ruční brzda. Prostě driftovací speciál se vším všudy. Vůz je ale prošpikovaný technologiemi autonomního řízení, tedy tím, co běžně znáte z moderních aut. Toyota jen povolila počítači to, co se jinak nesmí – aby kompletně přebral kontrolu nad autem. A dovybavila auto systémem, který umí brzdit jednotlivá kola.

Na rozdíl od autonomního závodního BMW, které se naučilo trať z telemetrie od závodníka, pak si ji optimalizovalo a následně pomocí super přesné GPS i zajelo (stejně bylo pomalejší než řidič z masa a kostí), tak z videa můžeme vidět, že Toyota v tomto případě spíš pracuje s polohou překážek, o kterých přesně ví, kde jsou, a vůz si sám upravuje úhel driftu.

Není moc pravděpodobně, že se tenhle systém objeví v sériově vyráběných autech a udělá z vás krále driftování, ale je nasnadě, proč Toyota dala tolik úsilí do jeho vývoje. Když se totiž auto naučí zvládat extrémní situace, nemusí je nutně řešit jen tím že, začne zpomalovat, jako se to děje nyní.

Představte si třeba, že projíždíte zatáčku v autě s pohonem zadních kol a najednou je uprostřed ní černý led. Teď vám ESP sníží výkon a přibrzďuje jednotlivá kola, případně zvolí nouzové brzdění, ale kdyby vůz uměl sám driftovat, pak smyk podrží, vykrouží a smyk srovná jako zkušený řidič. Což by bylo nejen efektní, ale v tomto případě i bezpečnější.

Řídicí systém testovací Supry vypočítává každou dvacetinu sekundy novou trajektorii driftu a celý tým k tomu použil testovací trať Thunderhill Raceway dlouhou tři kilometry. Avinash Balachandran, šéf celého projektu, k tomu říká: „Rozšiřujeme oblast, ve které je auto ovladatelné, s cílem poskytnout běžným řidičům instinktivní reflexy profesionálního řidiče závodního auta, aby byli schopni zvládnout i ty nejnáročnější nouzové situace.“ Což nezní vůbec špatně, i když stokrát lepší by bylo, kdybyste se to naučili i vy sami.

Načítám