Článek
RS, zkratka pro Rennsport, znamená v němčině Motorsport. Nejslavnější německý výrobce sportovních vozů používá toto označení pro nejlépe ovladatelné 911 už půl století a ti, kdo měli tu čest, vám odkývají, že každé RS je lepší a lepší. A teď? Pravděpodobně neexistuje jiné auto, které by mělo i v silničním provedení tolik závodních technologií jako nová GT3 RS generace 992.
Karbon. Strašně moc karbonu. Aktivní aerodynamika. Lehce vyladěný motor. Ostřejší převodovka PDK. Podvozek závodního auta. A taky několik jízdních režimů, aktivní ovládání vektorování točivého momentu a plně stavitelné adaptivní odpružení. Ale taky má pořád držák nápojů, dotykový displej infotainmentu a klimatizaci. A hlavně normální silniční „SPZku“…
Aktivní aerodynamika
V okruhovém závodění se většinou zakazuje, silniční „závoďáky“ s ní ale začínají pracovat víc a víc. Aktivní aerodynamika se využívá hlavně pro lepší tepelný management motoru a převodovky a pro vylepšení přítlaku. Ale už třeba takový Mercedes-McLaren SLR používal zadní křídlo i jako aerodynamickou brzdu a třeba Pagani Hyuara má aktivní díly karoserie, které zvyšují přítlak i podle toho jestli jedete pravou nebo levou zatáčku.
O aktivní aerodynamice u GT3 RS se začalo mluvit už před více než rokem, kdy byly na Nordschleife k vidění první testovací prototypy. Bylo patrné, že se zadní křídlo otevírá a zavírá podobně jako u monopostů F1 (systém DRS) a že funguje právě i jako aerodynamická brzda. Bylo však otázkou, jestli to tak bude mít i finální auto, a jestli nepřibydou ještě další prvky.
Teď už to víme! Zadní křídlo neustále mění své nastavení podle aktuální rychlosti a dalších proměnných. V zatáčkách se postará o přítlak a při zpomalování funguje jako aerodynamická brzda, na rovině se pak otevře, aby nekladlo tak velký aerodynamický odpor a auto tak jelo o pár kilometrů v hodině rychleji. Navíc je tu i tlačítko DRS jako u monopostů F1, kterým tento efekt můžete vyvolat na přání. Je to taky vůbec poprvé u Porsche, kdy je horní okraj zadního křídla vyšší než střecha vozu.
Co se týče ostatních aktivních prvků, tak ty najdete v předním nárazníku a upravují obtékání vzduchu. Všimněte si taky, že zmizel klasický spoiler, který nahradil přední splitter jako ze závodního auta, který směřuje vzduch proudící přes něj a pod ním. Boční lišty pak směřují vzduch okolo auta ven, boční lišty za sáním zajišťují, že vzduch proudí podél boků vozu.
Větrání předních podběhů zajišťují žaluzie v předních blatnících, výstupy vzduchu za předními koly snižují aerodynamický tlak v podbězích. Boční lišty za sáním zajišťují, že vzduch proudí na bok vozu. A svoji funkci mají i ty lišty na střeše, odvádí vzduch od boků auta, čímž zajišťují, že motor nasává chladnější vzduch než ten od předního chladiče (v horkých dnech byste kvůli tomu jinak přišli klidně o dvacet koní, a to nechcete).
Ano, přední centrální chladič, to je hodně velká novinka, kterou znáte ze závodních aut specifikace GT3. Předchozí GT3 RS měly tři chladiče, ale nový model má v přídi centrálně umístěný chladič (zadní boční otvory tak slouží jen jako aerodynamické řešení) – u Porsche tak ušetřili sedm kilo, ale zároveň vás připravili o kufr. No, ten na okruhu stejně nepotřebujete. Porsche toto řešení poprvé použito u vítězného speciálu 911 RSR z Le Mans a následně v cupovém závoďáku 911 GT3 R, teď to má silniční GT3 RS. Přesná definice vývojové filozofie „ze závodní trati na silnici“.
A výsledek? V rychlosti 200 km/h generuje nové GT3 RS přítlak 409 kg, což je třikrát větší přítlak než má běžná GT3 a dvakrát větší než předchozí generace GT3 RS (991.2). Při plném kalupu na rovince Dottinger Höhe v rychlosti 285 km/h je pak celkový přítlak 860 kg.
Přibroušený motor a upravená převodovka PDK
Nová GT3 má výkon 510 koní. Dostat takovou porci výkonu z atmosféricky plněného plochého šestiválce je v dnešní době téměř hrdinský čin, to když si uvědomíte, jak přísně emisní i hlukové limity musí nové vozy plnit. A v podstatě jediný způsob, jak dostat další koně z motoru, je zvýšit otáčky. Jenže už GT3 točí 9 000 ot./min, takže bylo jasné, že tam moc prostoru navíc není.
Pro někoho tedy může být 525 koní (toto navýšení si vyžádalo upravené vačky, jiné ovládání ventilů a přepracované sání) jisté zklamání, stejně jako fakt, že auto nejede víc než 296 km/h. Ale Porsche prostě odmítá výkonovou válku a spíš se soustředí na to, aby ty koně šlo správně využít. Ještě vyšší výkon by si navíc vyžádal větší brzdy, tužší podvozkové komponenty a hmotnostní spirála by se začala rychle roztáčet…
Co se převodovky týče, tak bylo téměř jisté, že si manuál nechá jen GT3 a že GT3 RS bude mít výlučně PDK (stejně jako u 991.2). Je to logické a funkční řešení, protože pokud je vaším cílem rychlost, tak nechcete ztrácet čas řazením. A PDK řadí skvěle, navíc tady Porsche neopomíná zdůraznit, že vydrží i extrémní zatížení. Má taky kratší stálý převod, takže auto sice nejede přes tři sta, jak bychom asi všichni doufali, ale zase zrychlí na stovku za 3,2 s – tedy o 0,2 sekundy rychleji než 911 GT3 s PDK.
Hmotnost překvapila
Masivní použití polymerových kompozitů vyztužených uhlíkovými vlákny (CFRP), ze kterých jsou nejen přední blatníky i kapota či střecha, ale taky dveře (což byla při plnění nárazových norem pro inženýry výzva) a spousta věcí v interiéru, znamená, že váha ukázala finální číslovku 1 450 kg. Což není rozhodně špatný výsledek, ale jen do té chvíle, že vám připomeneme, že obyčejná GT3 s převodovkou PDK váží 1 435 kg!
Jenže GT3 RS má širší karoserii, větší (a těžší) kola s obrovskými pneumatikami a další spoustu technologií navíc, takže to ve finále není zase taková rána. Ale pro jistotu připomínáme, že těch 1 450 kg je „mokrá“ hmotnost (čili se všemi kapalinami a plnou nádrží, takže žádné čachry se suchou hmotností jako třeba u Ferrari) a platí pro příplatkový Weissach paket, jenž zahrnuje přední kapotu, střechu, části zadního křídla a kryty zpětných zrcátek z karbonu a ochranné prvky z CFRP. K němu si můžete přiobjednat magnéziová kola, která sama o sobě ušetří 8 kg. Paket Clubsport (ocelový ochranný rám, hasicí přístroj a šestibodové pásy pro řidiče) je volitelnou položkou zdarma a povinností pro všechny okruhové střelce.
Podvozek ostrý jako žiletka
Jak vidíte a čtete, tak Porsche při navrhování nové GT3 RS generace 992 použilo spoustu řešení z motorsportu – a to samozřejmě i na podvozku. Oproti GT3 má provedení RS o 29 mm širší rozchod přední nápravy a dvojité lichoběžníky mají kapkovitý tvar - údajně samy o sobě zvýší přítlak na přední nápravě až o 40 kg.
Jiné je uložení, zadní víceprvková náprava byla přepracována a nové je i řízení zadních kol. Tlumiče jsou pak o padesát procent tužší než u GT3. Spoustu pozornosti pak inženýři věnovali sladění aerodynamiky s podvozkem – třeba aby byla zajištěna rovnováha přítlaku mezi přední a zadní nápravou při brzdění z vysokých rychlostí.
V duchu té nejlepší tradice má nová GT3 RS kované ráfky s centrální maticí, na nich nazuté semislicky od Michelinu pak mají rozměr 275/35 R20 vpředu a 335/30 R21 vzadu (oboje jsou o 20 mm širší než u GT3). Porsche dokonce slibuje, že vygenerují víc mechanické přilnavosti než cupový závoďák na slickách!
Brzdy vzadu jsou identické z GT3, takže čtyřpístky a průměr kotouče 380 mm, vpředu pak najdete šestipístky a kotouče zvětšené na 408 mm a Porsche přidalo i dva milimetry na tloušťce na finálních 36 mm. Keramické brzdy jsou za příplatek, mají 410mm kotouče vpředu a 390mm vzadu, ale kdo to myslí s okruhovým ježděním opravdu vážně, ten zůstane u ocelových brzdičů, které mají výrazně přijatelnější provozní náklady a rozhodně nejsou o tolik horší než keramika.
Dokonalé přizpůsobení
Na volič jízdních režimu jsme u nových aut už dávno zvyklí. A zatímco ještě před pár lety jste změny cítili hlavně v rychlosti reakce plynového pedálu, v uměle zvýšeném odporu ve volantu a lehkých nuancích na podvozku (to pokud mělo auto adaptivní tlumiče), tak teď ty rozdíly umí být veskrze zásadní.
Už u závodní 911 GT3.R se Porsche chlubilo širokými možnostmi nastavení, aby si ji jezdci mohli perfektně přizpůsobit trati, podmínkám a svému jízdnímu stylu. A prakticky totéž nabízí u silniční GT3 RS – akorát k tomu nepotřebujete technika s krabicí nářadí, ale stačí vám otočit pár ovladačů na volantu…
Kromě základních jízdních režimů (Normal, Sport a Track) můžete nastavovat také kontrolu trakce a stabilizace v několika úrovních, u podvozku můžete individuálně nastavit odskok a kompresi předních i zadních tlumičů, novinkou je také nastavení vektorování točivého momentu zadního diferenciálu. Možnosti nastavení jsou tak detailní, že nejspíš budete potřebovat instruktáž o detailech jízdní dynamiky, abyste pochopili, co a jak funguje – kdepak, GT3 RS prostě není pro žádná ořezávátka!
Tak co, potřebujete ho?
Pokud se spokojíte jen s tím nejlepším, pak samozřejmě ano. Pokud je vaším druhým domovem Severní smyčka Nürburgringu a životním cílem jezdit na všechny okruhové dny a ořezávat desetinky ze svých nejrychlejších časů, pak samozřejmě ano. Ale…
Není pochyb o tom, že Porsche postavilo novou 911 GT3 RS tak, aby se dala používat denně. Jenže už rychlost obyčejné nové GT3 na okreskách bere dech, tak schopné je to auto. A mnozí majitelé modelové řady 991 vám už řeknou, že GT3 je vhodnější na běžné ježdění než RS, které je prostě ostré jak břitva. A ty nůžky se teď podle všeho ještě o trochu víc rozevřely. Slibuji, že k tomuhle tématu se na Garáži ještě vrátíme.
Každopádně zatím je důležité vědět, že cena nové GT3 RS v Německu je stanovena na částce 229 517 eur, tedy něco málo přes 5,6 milionu korun. S nějakou tou zábavou to bude jistě přes šest milionů – otázkou však je, kolik Porsche nejostřejších 911 nakonec vyrobí a komu je prodá. A pokud potřebujte jen utratit peníze, tak pšt, nikomu to neříkejte, ale plánuje se i nová GT2!