Článek
Po prvních elektrických vlaštovkách začínají automobilky představovat stále častěji menší a dostupnější elektromobily. V případě Škodovky je to model Elroq, který sice dostává techniku a vychytávky Enyaqu, ale v menším balení a s příznivější cenovkou. Během prvních mezinárodních jízd jsme našli pět důvodů, proč by Elroq mohl vysoká očekávání naplnit.
Je praktický
Elroq je prvním modelem Škody s designovým jazykem Modern Solid. Poznáte to hlavně vpředu, tvář je uhlazenější, maska minimalistická, světelná technika zbrusu nová (na přání s hlavními světlomety Matrix LED).
Díky nové vzhledové filozofii se daří vcelku dobře maskovat, že jde „jen“ o menšího brášku Enyaqu. Mají stejnou šířku (1 879 mm) i rozvor (2 765 mm), menší z dvojičky je však o šestnáct centimetrů kratší. To není úplně málo, protože se ale nezkrátil prostor mezi nápravami, nabízí novinka pořád velmi bohaté místo k životu v obou řadách. I člověk s výškou 190 cm se sám za sebe posadí zcela pohodlně, navíc je kabina vzdušná díky velkým proskleným plochám.
Je chytrý
Přístrojová deska se proti Enyaqu liší jen drobnostmi, například materiály. Stále tedy platí, že všechny důležité funkce ovládáte prostřednictvím třináctipalcové obrazovky infotainmentu, které sekunduje dotyková lišta. Pravda, chytré ovladače smart dials (v novém Kodiaqu a Superbu) pořád považujeme za uživatelsky přívětivější, ty si ale do elektrických škodovek cestu nenašly.
Pozitivem je, že multimédia dostávají novou verzi softwaru a jsou neustále připojena k internetu, takže jejich aktualizace probíhá pravidelně a z pohodlí domova. Systém se významně zlepšil už s modelovou péčí Enyaqu – nabízí teď třeba manuální předehřev baterie – a Elroq přiváží další užitečné funkce. Například vypnutí otravného pípání při překročení maximální povolené rychlosti na jedno kliknutí. Hurá!
Dává na výběr
Zákazníci si u nového Elroqu můžou vybrat ze tří kapacit baterie - 55, 63 a 82 kWh. Nejmenší má na jedno nabití zvládnout 370 kilometrů, střední 400 km, největší 560 km. Maximální dobíjecí výkon se v závislosti na baterce pohybuje od 145 do 175 kW a všechny je z 10 na 80 % doplníte do půl hodinky.
S nejmenší baterií dostanete jeden 125kW elektromotor, prostřední verze má 150 kW, největší baterie nabízí elektromotor s výkonem 210 kW. Paleta Elroqu je rozkročena tak, aby uspokojila denní popojíždění kolem komína, ale i náročnější klienty, kteří absolvují delší trasy.
Příjemně jezdí
V rámci prvních mezinárodních jízd si můžeme vyzkoušet nejen nabušené verze, ale i absolutní základ nabídky. Startovací cenu Enyaqu 50 se nepovedlo srazit jen menší baterkou, ale i některými kompromisy. Nemá například adaptivní tlumiče, pádla pro rekuperaci nebo teplené čerpadlo. To všechno najdeme až ve vyšších variantách.
Přesto může být už základ pro celou řadu zákazníků dostačující. S autem se díky kratší délce a poloměru otáčení snáze manévruje, standardní podvozek zvládá většinu nerovností vstřebat i na poměrně velkých dvacetipalcových kolech (nejmenší můžete mít devatenáctky) a zrychlení elektromotoru o výkonu 125 kW je pro městské a příměstské popojíždění úplně v pohodě.
Má našlápnuto
Na českém trhu prodeje elektroaut rostou, ale není žádným tajemstvím, že jde pořád spíše o okrajovou záležitost. V Evropě jsou čísla logicky vyšší a Enyaqu se v silné konkurenci daří velmi dobře. Jde o nejžádanější elektrovůz koncernu a zatím čtvrtý nejprodávanější vůbec. Lepší jsou pouze dvě tesly a Volvo EX30.
A teď tu máme Elroq se svěžejším vzhledem, obdobně schopnou technikou a menším zavazadelníkem, ale zase o sto tisíc nižší základní cenovkou. Ve Škodovce věří, že novinku připravili podle receptu na úspěch, který by novinku mohl klidně vystřelit na pozici nejžádanějšího elektromobilu… teď už zbývá jen počkat a s odstupem času to pohledem do registrací důkladně zhodnotit.
Startovací cenovka 799 000 Kč vypadá samozřejmě hodně lákavě (ostatně chce konkurovat spalovacímu Karoqu), potom už jen záleží, jak nároční budete po stránce výbavy. V prodeji je zatím tato verze a pak až největší baterie, ta je ale k dispozici až ve vyšší výbavě Selection a stojí 1 032 000 Kč. A když se rozvášníte s výbavou, může z toho být klidně 1,3 milionu.
Elektrická ofenziva Škodovky modelem Elroq nekončí. Příští rok dorazí facelift Enyaqu – s největší pravděpodobností také s tváří ve stylu Modern Solid – v roce 2026 pak odstartuje prodej nejmenšího a nejdostupnějšího crossoveru Epiq. Až po nich přijede vlajkové sedmimístné SUV vycházející z konceptu Vision 7S.