Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Během loňského léta nás z pokrokových technologií baterek zaujal hlavně příslib čínského Geely, které avizovalo novou generaci akumulátoru s výdrží 50 let nebo jeden milion kilometrů. Šlo přitom o baterii, která prý nehoří a odolá prakticky všemu. Nejnovější počin z Koreje sice tak ambiciózní není, zase ale jeho parametrům věříme o něco více…
Tým vývojářů z korejského centra Daegu Gyeongbuk Institute of Science and Technology (asi bude snazší mu říkat DGIST) totiž představil lithium-kovovou baterii s třívrstvou strukturou a pevným elektrolytem. Hlavní výhody? Prý se v případě požáru zvládne sama uhasit a po mnoha nabíjecích cyklech si pořád zachovává solidní kapacitu.
Výhodou propracovaného „trojobalu“ je minimalizace rizika požáru (třeba i díky dekabromodifenyl ethanu, jenž potlačuje hoření). Kdyby ale přece jen ke vznícení došlo, nebude to takový průšvih jako u baterií z let minulých. Tato se totiž díky chytré struktuře a použitým materiálům zvládne sama uhasit.
Nejde však jen o požární bezpečnost. Hlavní výzkumník týmu DGIST Dr. Kim Jae-Hyun avizuje, že baterie si i po tisícovce nabíjecích cyklů zachová kapacitu 87,9 %. Dnes je přitom standardem, že s takovým počtem dobíjení klesne kapacita akumulátoru klidně o dvacet až třicet procent. V tomto směru by tedy šlo o významný pokrok.
Tým DGIST také vyzdvihuje, že nová generace baterie nemusí být určena jen pro elektromobily. Menší kousky mohou sloužit prakticky kdekoliv od domácího úložiště až po chytrý telefon, který každý den nosíte v kapse.