Článek
Fisker Ocean debutoval (v Evropě) na letošním veletrhu Mobile World Congress v Barceloně, kde se předvedl ve své plné kráse zahrnující např. LED osvětlení, panoramatickou střechu, 20palcová litá kola nebo externí zásuvky umožňující živit proudem váš dům, jiné auto nebo další spotřebiče.
V kabině pak najdete digitální přístrojovku, otočnou 17,1palcovou dotykovou obrazovku infosystému, digitální středové zpětné zrcátko a prémiové audio.
Pokud jde o asistenční techniku, tak se bavíme např. o automatickém nouzovém brzdění, monitoringu slepého úhlu, hlídači jízdních pruhů, parkovacím asistentu nebo o technologii čtení dopravních značek.
Kdo je Henrik Fisker?
Henrik Fisker je dánský automobilový designér, který namaloval ikonické vozy typu BMW Z8, Aston Martin DB9, Aston Martin V8 Vantage, Galpin-Fisker Mustang Rocket, VLF Force 1 V10 nebo třeba VLF Destino V8. V očích veřejnosti je však známý svým vlastním dítětem, plug-in hybridem Fisker Karma, s nímž soupeřil proti plně elektrickým teslám Elona Muska. Fiskerův projekt však šel po třech letech ke dnu, zatímco Musk funguje dodnes. Jenže nyní tento odvážný Dán hlásí evropský comeback…
Vůz se bude nabízet v několika výbavových i výkonnostních stupních, nicméně základ nabídne vpředu uložený elektrický motor o výkonu 279 koní a dojezd až 440 km na jedno nabití dle WLTP.
Vyšší stupeň, Ocean Ultra, disponuje dvěma elektromotory o celkovém výkonu 548 koňských sil, což autu umožní zrychlit z nuly na sto za 4,2 sekundy a ujet až 610 km na jedno nabití.
O krok výše jsou ještě modely Ocean Extreme a Ocean One Launch Edition, které nabídnou výkon 558 koní od dua elektrických motorů a akceleraci z místa na stovku za 3,9 sekundy. Dojezd pak má být fenomenálních 630 km na jedno nabití.
Vyšší specifikace ještě nabídnou například ambientní osvětlení, 22palcová kola, solární panely, vyhřívaná sedadla nebo pokročilé asistenční systémy.
Auto se začne vyrábět v listopadu, poté zamíří na vybrané evropské trhy. Náš mezi nimi není, nicméně pro SUV Ocean si budete moci skočit do sousedního Německa, Rakouska, případně do Dánska, Norska, Španělska, Francie, Švédska nebo do Spojeného království.
Pokud jde o základní cenu, tak ta vychází v přepočtu na jeden milion korun. Vyšší specifikace stojí zhruba 1,43 milionu korun a nejvyšší výbava vyjde na 1,76 milionu korun.
Automobilka už otevřela rezervace, takže si elektromobil můžete předobjednat. Fisker také cílí proti Elonu Muskovi a jeho teslám, které před deseti lety převálcovaly Henrikovi plug-in hybridní karmy.
Tak uvidíme, jestli se historie bude opakovat, nebo zdali se Fiskerovi podaří prodejně nějak zajímavě prorazit. Co myslíte vy? Má elektrické SUV Ocean šanci porazit etablované elektromobily od Tesly? Hlasujte!