Článek
Světové trhy jsou zaplavené levnými elektromobily z Číny, prohlásila von der Leyenová. „Jejich ceny jsou uměle drženy nízko díky rozsáhlým státním dotacím,“ dodala šéfka EK. Zároveň oznámila, že komise zahajuje vyšetřování ohledně čínských elektromobilů a státních dotací, které dostávají čínské automobilky.
EU se podle von der Leyenové musí bránit neférovým čínským praktikám na trhu. Poukázala například na zkušenost z minulých let z odvětví solárních elektráren, kde Čína získala silné postavení kvůli nízkým cenám. „Je rovněž klíčové ponechat otevřené kanály komunikace a dialogu s Čínou,“ uvedla.
Podle konzultační firmy Inovev, kterou cituje agentura Reuters, čínské značky letos tvoří osm procent nových prodaných elektromobilů v Evropě. Loni to bylo šest procent, předloni čtyři procenta.
V globálních dodavatelských řetězcích podle šéfky Evropské komise vznikají úzká hrdla a někdy se to stává kvůli politice konkrétních států. „Stačí pomyslet na čínská omezení vývozu gallia a germania,“ uvedla von der Leyenová. Vyzvala zároveň ke zvýšení bezpečnosti v ekonomické oblasti.
Von der Leyenová se v první části svého projevu před europoslanci věnovala ekonomickým a ekologickým tématům. Podle ní jde modernizace ekonomiky a průmyslu ruku v ruce se snižováním emisí oxidu uhličitého a EU bude průmysl na cestě k čistší výrobě podporovat. Poukázala i na to, že Unie teď přitahuje více investic do vodíku vyrobeného z obnovitelných zdrojů než Spojené státy a Čína dohromady a také že se zvýšil počet oceláren, které přešly na takzvanou čistou výrobu.
Předsedkyně Evropské komise rovněž vyzvala k tomu, aby Evropa využívala svou „kritickou masu“ při jednáních o ekonomických záležitostech. Poukázala na postup EU za energetické krize, který podle šéfky EK přispěl ke snížení cen plynu. Obdobný postup by Unie měla zaujmout i v jednáních o kriticky významných materiálech či zabezpečení zeleného vodíku.
Za další prioritu von der Leyenová označila zjednodušení administrativy pro firmy. Hlavně pro malé podniky je podle ní obtížné splňovat všechny byrokratické povinnosti. „Příští měsíc předložíme první legislativní návrh na snížení ohlašovacích povinností na evropské úrovni o 25 procent,“ uvedla.