Road King spokojeně duní a já se klidným tempem valím zemí nikoho. Přede mnou jen nekonečná silnice, poslední auto jsem viděl několik kilometrů zpátky. Můj cíl – kanadské „Badlands“. Vyprahlá země, kde eroze v údolí řeky Red Deer River během tisíců let odkryla kaňony a skalní věže a kde po sobě něco zanechali lidé i dinosauři.
Článek
V zemi, jako je Kanada, se našinec nevyskytne úplně běžně, takže když už jsem dostal příležitost svézt se ve Skalistých horách všemi generacemi Audi RS6, nedalo mi to a musel jsem si svůj pobyt ještě o pár dní prodloužit. Protože je kanadská provincie Alberta na jihu charakteristická svými prériemi a rovinatým terénem a protože v Badlands vyloženě dýchá duch Divokého západu, zvolil jsem pro tohle prostředí poněkud typický dopravní prostředek – Harley-Davidson Road King, který mi laskavě poskytli v Calgary Harley-Davidson.
Musím si zatleskat – zvládnul jsem se ztratit na prvních asi pěti stech metrech. Orientace v okrajových částech Calgary bez navigace trochu pokulhává. Nakonec se však nad wrapem u Tima Hortona zorientuji, osvojuji si zdejší systém značení kombinující názvy ulic a světové strany a o chvíli později vyrážím správným směrem vstříc pustinám.
Máme tady dinosaury… Kdybyste si toho náhodou nevšimli
Největší bohatství místní topografie však nespočívá v erodovaných skalách, ale v tom, co vytanulo pod nimi. Právě údolí Red Deer Valley, konkrétně místa jako Dinosaur Provincial Park, je totiž jedním z nejbohatších nalezišť fosilií dinosaurů na celém světě.
A dinosaury si rozhodně neužijete jenom v muzeu. Přilehlé městečko Drumheller je jedno z těch míst, které vybudovala místní těžba uhlí v první polovině 20. století. Když potom „uhelná horečka“ skončila, hrozil Drumhelleru – stejně jako mnoha dalším městům v jeho okolí – odliv obyvatel až do faktického zániku. Cesta ze zapomnění ale vedla právě přes dinosaury a Drumheller se dnes hrdě tituluje jako „Světové hlavní město dinosaurů“!
A dinosaury tady mají všude… jakože opravdu všude…
Místní posedlost dinosaury je všudypřítomná, srdnatá, ale taky dost kýčovitá…
Hoodoos, uhlí a návrat do školy
Přes noc mě nikdo nezabil ani nesežral, a tak jsem ráno na oslavu spořádal mexickou omeletu s lívanci a javorovým sirupem (zvláštní, ale velmi chutná kombinace!), natočil Harley, naposledy zamával dinosaurům z Drumhelleru a zamířil na východ. Moje první zastávka se nachází o pár kilometrů dál u silnice a říká se jí „Hoodoos“ – v česku pak existuje možná trochu popisnější výraz „skalní věže“.
Na osvěžení do sebe hodím jednu šíleně sladkou ledovou tříšť a usedám zpátky do sedla. Musím se zas a znovu pochválit, že výběr stroje pro tuhle krajinu jsem nemohl udělat lepší. Na pohodovou jízdu po místních silnicích je velký Harley jako dělaný. Nikam se neženu, užívám si mocného krouťáku a zvuku obřího dvouválce a ta stovka, kterou místní úzkostlivé předpisy dovolují na otevřené silnici, je tak akorát. Dokonce jsem ani jednou neškrtnul stupačkou! A to se mi v Česku na Harleyi běžně stává na prvních pár kilometrech.
Mým novým cílem je jedno ze dvou „měst duchů“, které plánuji navštívit. East Coulee, přestože je od něj 20 kilometrů, dnes spadá pod správu Drumhelleru. Svého času to však bylo vzkvétající městečko, které mělo mezi lety 1928 a 1955 stabilně přes 3 500 obyvatel. Ti se verbovali převážně z řad maďarských přistěhovalců, jdoucích za prací.
Westernový salónek a hotel, ve kterém naštěstí nebylo místo
Dost bylo uhlí a studia, je čas se vydat za jídlem a zábavou. Vracím se po o kus zpátky a odbočuji na skoro nepoužívanou silnici 10X.
Moje další kilometry tak směřují na hlavní a odtud klidnou cestou pryč z Badlands, zpátky do prérií a konkrétně do Strathmore, kousek od Calgary. Strathmore mimochodem vyniká v tom, že v něm není vůbec nic zajímavého. Na to abych se ubytoval v obyčejném B&B hotelu a došel si do nedalekého Walmartu pro novou nabíječku na telefon (protože tu starou jsem jako idiot zapomněl v Badlands Motelu), to ale docela stačilo.
+20
Když jsem potom definitivně Harley postavil na stojánek před dealerstvím, měli jsme spolu za dva dny najeto nějakých 500 kilometrů a loučil jsem se jenom těžko – na mých cestách mi dělal skvělou společnost. Vlastně si neumím představit, jak bych si ducha kanadských Badlands mohl vychutnat lépe než ze sedla dunícího Harleye. Duch toho místa je navíc ohromný a všudypřítomný. Skalní útvary nabízí úžasnou podívanou, napůl opuštěná města s historií, v níž se mísí pot a krev s černým uhlím, pak dýchají unikátní atmosférou. A všudypřítomní dinosauři připomínají, jak daleko sahá historie nejen těchto míst.