Článek
Zatímco první díl vám rozklíčoval významy varovných hlášení, která se motají kolem motoru a pohonného ústrojí, dnes nás čeká pátrání v hlubinách brzdového systému a automobilového osvětlení.
Upozornění: Zobrazujeme obecnou podobu kontrolek, grafika kontrolky ve vašem voze se může mírně lišit.
Kontrolka světel
Kontrolka obrysových světel: dvě zelené medúzy, nebo dvě sondy letící proti sobě? Buďte v klidu, bavíme se pouze o indikátoru zapnutí obrysových světel.
Kontrolka potkávacích světel (zelená): díky této zelené kontrolce poznáte aktivní tlumené světlomety. Pokud se v obrázku nachází písmeno A, znamená to, že je asistent dálkových světel připraven k akci, a až to podmínky umožní, samočinně aktivuje dálkové světlomety.
Kontrolka dálkových světel (modrá): indikátor připomínající modrou medúzu ve skutečnosti hlásí, že máte zapnutá dálková světla, a to trvale nebo krátkodobě (světelná houkačka). Pozor, je-li v (možno i bílém) indikátoru písmeno A, pracuje autonomní systém přepínání potkávacích/dálkových světel, případně rovnou celý asistent (např. pro lampy typu Matrix).
Kontrolka mlhovek: žlutá zadní a zelená přední kontrolka světel do mlhy značí, že jsou předmětné lampy aktivní.
Kontrolka žárovek: žlutá žárovka s vykřičníkem vám říká, že je některý ze zdrojů světla vadný. Patrně vám nějaká žárovka praskla a moderní vozy vám dokonce prozradí, která to byla.
Kontrolka blinkrů
Kontrolka blinkrů (zelená): pokud bliká levá, pravá nebo obě šipky, znamená to, že jsou příslušné blinkry aktivní.
Kontrolka blinkrů (zelená s jedničkou): tato kontrolka se objevuje u vybraných vozidel s připojeným přívěsem a indikuje správnou činnost blinkrů. Pokud je vozidlo touto hlídací funkcí vybaveno, ale zmíněné kontrolní světlo nebliká, zkontrolujte žárovky na přívěsu.
Druhá část našeho edukativního seriálu, tentokrát zaměřeného osvětlení vozu, je za námi (připomínáme, že první díl byl o pohonném ústrojí). Příště se podíváme na velice podstatná varovná/informativní hlášení týkající se brzdového systému.