Hlavní obsah

Kdo zabíjí motory? Nové normy!

Foto: Volkswagen

Testovací auto emisí podle norem poznáte snadno - veze si s sebou mobilní emisní laboratoř

Subaru WRX STi, BMW M3, Audi SQ7, Mégane GT a spousta dalších včetně tuctů bezejmenných malých dieselů – ti všichni padli za oběť tajemnému masovému vrahovi. Není ale třeba povolávat do služby slavné detektivy zvučných jmen, zahradník je v tomto případě také nevinen. Za všechno může nová emisní norma!

Článek

Od 1. září vstupuje v platnost nová emisní norma Euro 6d, která zpřísňuje limity především pro pevné částice ve výfukových plynech. To si prakticky u všech motorů vynucuje technické úpravy – například většina benzinových motorů dostane filtry pevných částic. U řady výkonných motorů se pak úpravy projeví o pár koní nižším výkonem (Golf R, BRZ, Mustang EcoBoost a další). Úpravy malých dieselů by ale zákazníci nezaplatili, protože už teď se jim moc nechce za ně připlácet (u velkých dieselů jsou marže vyšší, tam se to ztratí), takže jich spousta jednoduše vymře (třeba u nové Fabie). Dočasně kvůli zavádění úprav do výroby a homologaci na trh vypadly z ceníků spousty motorizací (právě třeba M3, jejíž nová generace dorazí už na podzim a tu současnou by proto už nemělo cenu upravovat). Konečnou to ale znamená pro auta a motorizace, které s ohledem na nízké objemy prodejů nemá cenu složitě a draze modifikovat (STi, SQ7 a další). Jediné, co vás může utěšovat, je vědomí, že přijdou do automobilového nebe…

Částicové filtry: DPF vs GPF

Filtr pevných částic pro benzinové motory (GPF) bude trochu jiný než ten pro diesely (DPF). Princip fungování je stejný, jenže benzinové motory vypouštějí menší množství sazí, proto jsou u nich regenerace filtrů pevných částic méně časté (filtry tak mohou být menší). Spaliny benzinových motorů jsou navíc teplejší, takže k pasivní regeneraci dochází velmi snadno, pro tu aktivní stačí brzdit motorem.

S novou emisní normou souvisí také paralelní zavádění nového měřicího cyklu spotřeby a emisí. Tak dlouho jste si stěžovali, že je skutečná spotřeba úplně jinde než tabulková, až vás europoslanci vyslyšeli a pomohli zavést novou metodiku měření spotřeby, která bude mít blíž reálným jízdním podmínkám. Ale pokud teď jásáte, možná byste si to měli ještě rozmyslet…

Předchozí měřicí cyklus NEDC (New European Driving Cycle) byl samozřejmě zoufale zastaralý a vůbec neodpovídal dnešnímu provozu ani výkonům moderních aut – však také vznikal v 80. letech minulého století a naposledy byl updatován v roce 1997. Automobilky se ho za ty roky taky naučily chytře obcházet, aby měly čísla co nejlepší. Proto bylo nutné uplést ještě silnější bič.

Foto: Mercedes-Benz

Všechny automobilky problémy s emisemi již řešily

Jak podvádět u laboratorních testů

Podvodný software je už hodně extrémní řešení, za které dostal koncern VW po zásluze přes prsty. Faktem ale je, že více, či méně podváděli všichni – třeba start-stopem, který při testu ušetřil pár gramů ve fázi, kdy auto stálo a běželo na volnoběh. Obvyklým trikem byla mizerná odezva na plyn u turbomotorů ideálně kombinovaná s nekonečně dlouhými kvalty, hmotnost se snižovala méně obsáhlou základní výbavou (proto se teď do testů zahrnuje i ta příplatková) nebo třeba menší nádrží, i když zákazník při koupi získal objemnější jako bezplatný příplatkový prvek.

Nový měřicí cyklus WLTP (Worldwide Harmonised Light-Duty Vehicles Test Procedure) je náročnější, dynamičtější a komplexnější, takže by měl poskytovat použitelnější hodnoty. Laboratorní výsledky se navíc ověřují ve skutečném provozu. Tady už není místo pro podvádění. Nemá ale smysl obviňovat Volkswagen – tahle iniciativa existovala dávno před Dieselgate. Nemluvě o tom, že podváděli víceméně všichni…

Rozdíly WLTP oproti NEDC

  • O 50 % delší doba měření
  • Dvakrát delší trasa
  • Dynamičtější průběh (vyšší průměrná a maximální rychlost)
  • Více dynamických fází
  • Kratší doba na volnoběh
  • Započítává vliv příplatkové výbavy (hmotnost, aerodynamika, valivý odpor)
  • Lépe postihuje moderní plug-in a elektrické vozy
Foto: archiv Garaz.cz

Rozdíly metodika měření

Hodnoty spotřeby podle NEDC byly vždy jedno číslo a udávané jako město/mimoměsto/kombinace. Hodnoty WLTP budou oproti tomu udávané jako rozmezí (kvůli závislosti na výbavě) a rozdělené do pěti kategorií podle zátěže (nízká, střední, vysoká, extra vysoká a kombinace). Do konce roku 2018 budete moci vídat hodnoty NEDC a WLTP vedle sebe, od 1. 1. 2019 už budou platit pouze WLTP hodnoty.

Reálnější čísla spotřeb se zdají být fajn, ale koloběh problémů, který se tím spustí, je gigantický:

  • Nová data WLTP zhorší u všech aut hodnoty emisí CO2 – klidně o desítky gramů
  • Vyšší emise aut zvýší všem automobilkám celkové flotilové emise
  • Další zhoršení celkových čísel přinese konec malých úsporných turbodieselů (kvůli EU 6d) a klesající prodeje těch velkých (v důsledku davové hysterie v souvislosti se zákazem vjezdů do městských center), na které automobilky při plnění emisních norem hodně spoléhaly
  • To znamená, že automobilky budou hůř plnit stávající flotilové limity a proto budou platit mastné pokuty, které následně promítnou zpátky do koncových cen nových aut

Od roku 2021 navíc začnou platit ještě striktnější flotilové emisní limity (ze 130 g/km CO2 klesnou na 95 g/km. Každá automobilka však bude mít své číslo trochu jiné podle objemu prodejů a velikost aut, která vyrábí – Peugeot, který staví malá, úsporná auta, bude mít nižší limit než Land Rover produkující velká SUV) a automobilky budou mít ještě větší problém je splnit. Pro některé mohou mít emisní pokuty prakticky likvidační charakter…

Logickým důsledkem je, že bez výjimky všichni začínají tolik šlapat do plug-in hybridů a elektromobilů, jejichž laboratorní emise jsou ve srovnání s konvenčními auty nesrovnatelně nižší. Objem prodejů elektrifikovaných aut tak rychle poroste…

Pokud jste tedy fandové hybridů a elektromobilů, máte se v blízké budoucnosti nač těšit. Ostatní by si ale měli rychle skočit koupit Mustang V8, dokud ještě můžou…

Související témata:
Načítám