Hlavní obsah

Každý den téměř 12 opilých řidičů zaviní nehodu

Foto: Archiv Garáž.cz

Že jsou Češi nadprůměrnými konzumenty alkoholu, pokud jde o objem, je známo. Češi ale bohužel také často usedají po konzumaci alkoholu za volant, což vede denně k několika nehodám.

Článek

V roce 2017 Policie ČR zaznamenala takových nehod celkem 4 251. Vážným zraněním podlehlo 48 osob. Viníci si pak odnesou měsíce až roky za mřížemi a dluhy za způsobenou škodu.

Když Čech pije, u „jednoho“ nezůstane!  

„Nejvyšší podíl dopravních nehod zaviněných pod vlivem alkoholu na celkovém počtu šetřených nehod jsme v loňském roce zaznamenali v Plzeňském, Jihočeském a Pardubickém kraji,“ komentuje vývoj plk. Tomáš Lerch, ředitel služby dopravní policie. „Ačkoliv čísla od roku 2011 klesají, alarmující zůstává skutečnost, že loni u celkem 3 215 dopravních nehod zaviněných pod vlivem alkoholu policisté naměřili řidičům více než 1,0 ‰ alkoholu v krvi, což představuje více jak tři čtvrtiny z celkového počtu nehod zaviněných pod vlivem alkoholu. Obdobná situace je i u nejtragičtějších následků, kdy u těchto dopravních jsme zaznamenali 36 usmrcených osob z celkového počtu 48 usmrcených“.

„Situace stále není optimální ani v případě jízdy pod vlivem jiných návykových látek. Při kontrolách se běžně setkáváme s hazardéry, kteří usednou za volant pod vlivem návykové látky,“ doplňuje Tomáš Lerch. Za řízení v opilosti do jednoho promile se provinění považuje za přestupek, nad danou hranici pak za trestný čin ohrožení pod vlivem návykové látky. Tato hranice je stanovena rozhodovací praxí soudů. Zároveň nesmíte mít „škraloup“ z minulosti v podobě řízení či způsobení nehody v tomto stavu.

Foto: Archiv Garáž.cz

Trestný čin nebo přestupek?

**Alkohol do 0,3 ‰**přestupek
**Alkohol 0,3 až 1 ‰**přestupek
**Alkohol nad 1 ‰**trestný čin

Následkem nebývá jen kocovina

Když už zaviníte nehodu a dopadne „dobře“, tedy bez újmy na zdraví a způsobíte „jen“ škodu na majetku, její úhradě se nevyhnete. Jestliže se spoléháte na pojištění, měli byste zbystřit. U havarijního pojištění je řízení pod vlivem alkoholu a jiných návykových látek pochopitelně ve výlukách. „ Pokud řidič pod vlivem alkoholu zaviní dopravní nehodu, pojišťovna z jeho povinného ručení škodu poškozeným uhradí, toto vyplacené pojistné plnění však bude po viníkovi nehody vymáhat zpět. Zde platí nulová tolerance, alkohol za volant zkrátka nepatří,“upozorňuje Ivana Buriánková z České pojišťovny a dodává: „Postihu od pojišťovny se pochopitelně řidič nevyhne ani v případě, že dechovou či krevní zkoušku odmítne. 

A s jakými případy se v praxi pojišťovna potkává? Například Česká pojišťovna eviduje rekordmana v naměřené hladině alkoholu. Je jím řidič z Brněnska. „Tento klient nejprve způsobil dopravní nehodu, při které měl v krvi 6,2alkoholu. Rok po incidentu opravoval na svém dvoře traktor. Ten se samovolně rozjel a spadl do požární nádrže. Úplně ji zničil a z traktoru se vylily veškeré provozní kapaliny. Za škodu zaplatila pojišťovna několik set tisíc korun. Viníkovi tentokrát policisté naměřili „pouze“ 4,9,“ popisuje kuriozitu Buriánková. Vysokou částku pojišťovna vymáhala zpátky.

Pod vlivem a bez řidičáku 

Mimo doživotních výčitek svědomí či zdravotních následků se při nehodách pod vlivem alkoholu řidič rázem ocitá před dluhem v řádech desítek až stovek tisíc, v případě újmy na zdraví se pak škody nezřídka vyšplhají do řadů milionů korun. Své o tom ví i pan Novák z Olomoucka. Předem počítal s tím, že bude v rámci „zabíjení beranů“ konzumovat alkoholické nápoje, přesto použil bez svolení a vědomí majitelky automobil a způsobil s ním těžkou dopravní kolizi. Po vypití několika piv a panáků slivovice, nasedl do vozu a společně s podnapilým spolujezdcem po pár kilometrech nezvládl řízení a v plné rychlosti narazil do stromu. Náraz automobil odmrštil do pole, přičemž z něho vypadl nepřipoutaný spolujezdec. Následkem toho utrpěl těžká zranění a měl natřikrát zlomenou páteř.

Panu Novákovi policisté naměřili v dechu více než 4,6 ‰ alkoholu, což naprosto popírá bezpečné ovládání vozidla. Kromě toho vyšly najevo informace, ve kterých byl daný muž již dříve odsouzen pro trestný čin ohrožení pod vlivem návykové látky k zákazu řízení na dobu tří let. On sám celou situaci popřel. V určitý okamžik prý cítil „že už má dost“, proto si šel odpočinout do vozidla. Na jaké místo si sedl či lehl, neví, co poté dělal, si nepamatuje. Pouze si vybavuje okamžik, kdy byl vytahován z nabouraného auta a dále na pobyt v nemocnici.

**Nehody zaviněné pod vlivem alkoholu nebo jiných návykových látek**Počet nehod
Alkohol u viníka do 0,24 ‰187
Alkohol u viníka 0,24 až 0,5 ‰290
Alkohol u viníka 0,6 až 0,8 ‰295
Alkohol u viníka 0,8 až 1,0 ‰198
Alkohol u viníka 1,0 až 1,5 ‰664
Alkohol u viníka 1,5 ‰ a více2551
Alkohol a drogy66
Drogy celkem231

Alkohol jako diagnóza

Že alkohol je metlou lidstva, potvrzují krom statistik nehodovosti i počty závislých. V České republice se závislost na alkoholu týká více než půl milionu lidí. Čísla potkává v praxi i lékařka Kristýna Nemečková z Psychiatrické nemocnice v Bohnicích, kde se mimo jiné zaměřují na protialkoholní léčbu: „Těch lidí, kteří se u nás léčí se závislostí na alkoholu, je opravdu velké množství a spousta z nich si myslí, že jim alkohol zdravotně neubližuje,“ poukazuje na situaci Nemečková a dodává: „Problém samozřejmě nastává, jakmile pacientům musíme vysvětlovat, že už nejsou nebezpeční jenom sobě, ale i ostatním. Jako například při řízení auta. Pokud pacient přeruší léčbu, pak vždy podáváme hlášení o nezpůsobilosti k řízení motorových vozidel.“ Když totiž usedáte za volant v alkoholovém opojení, neriskujete jen svůj život.

Zdroj foto: tydenikpolicie.cz

Načítám