Článek
Aquaplaning je opravdu nebezpečným nepřítelem každého motoristy. I sebelepší řidič s vozem klouzajícím se po vodní hladině už nic neudělá, auto je v takové chvíli totiž doslova neovladatelné. Mnohem účinnější je tedy takovým situacím předcházet.
Předcházet aquaplaningu se dá dvojím způsobem - vozidlem ve správném technickém stavu a pak také jízdním stylem. V prvním případě bychom měli věnovat pozornost především pneumatikám, hlavně kontrolovat dostatečnou hloubku dezénu: „Zákon stanovuje u letních pneumatik minimální hloubku běhounu 1,6 milimetru, ale je třeba si uvědomit, že už při 4 milimetrech pneumatiky rychle ztrácejí schopnost odolávat aquaplaningu,“ říká produktový manažer jednoho z výrobců pneumatik Martin Dražík.
Kromě dostatečné hloubky dezénu je třeba dbát i na správný tlak v pneumatikách - podhuštěné pneumatiky hůře odvádějí vodu a tím zvyšují riziko aquaplaningu. Kromě pneumatik v dobré formě ale snížíme riziko klouzání po vodě z velké části tím, jak se budeme na silnici chovat. „Nejdůležitějším bezpečnostním opatřením, které může řidič učinit, je přizpůsobit rychlost situaci i počasí. V silném dešti byste měli snížit svou rychlost o 15–20 km/h, aby měl běhoun možnost odvádět veškerou vodu pryč z kontaktní plochy mezi pneumatikou a vozovkou,“ radí Martin Dražík.
Jak předejít aquaplaningu?
- mít pneumatiky s dostatečně hlubokým dezénem
- mít pneumatiky nahuštěné na správný tlak
- přizpůsobit jízdu povětrnostním podmínkám (za deště snížit rychlost)
- dodržovat bezpečnou vzdálenost a vyvarovat se tak náhlému prudkému brždění
- vyhýbat se jízdě ve vyjetých kolejích
- nespoléhat se na moderní technologie a asistenční systémy
Co ale dělat, když už se do aquaplaningu dostaneme? Odborníci radí hlavně nezmatkovat, nešlapat prudce na brzdu ani zuřivě netočit volantem: „Pokud se vozidlo dostane do aquaplaningu, sundejte nohu z plynu a sešlápněte spojku. Nebrzděte ani silně neotáčejte volantem. Jakmile vozidlo zpomalí, přilnavost se opět obnoví, v tom okamžiku je zapotřebí, aby byly pneumatiky nasměrovány tím správným směrem, ne například proti jinému vozidlu,“ vysvětluje Dražík.
Na závěr je dobré ještě jednou upozornit na to, že v případě aquaplaningu je prevence ještě daleko důležitější, než u jakýchkoliv jiných krizových situací na silnici. V řadě případů se totiž během klouzání po hladině vody můžete už leda tak modlit.