Článek
Podle policejních statistik se to nejčastěji stává seniorům nebo ženám, samostatnou kapitolou jsou pak řidiči pod vlivem alkoholu nebo omamných látek. A ve víc než polovině případů se to stane, když řidič najíždí na dálnici z čerpací stanice nebo z odstavného parkoviště, běžné výjezdy z dálnice jsou totiž v drtivé většině případů označené značkou jednosměrné silnice. „Podle policejních statistik dochází k podobným případům jednou denně,“ říká Roman Budský, z Týmu silniční bezpečnosti. Naposledy se to stalo v neděli na dálnici D6, kdy jel v protisměru bílý Hyundai i20, minulý čtvrtek pak Ředitelství silnic a dálnici upozornilo policii na hromadné otáčení a couvání řidičů na dálnici D11 před kolonou jen pár set metrů za exitem na 68. kilometru (u obce Chýšť – sjezd na Nové Město u Chlumce nad Cidlinou), kdy se dopustilo přestupku víc jak 30 řidičů!
Takže co máte dělat, když omylem najedete na dálnici do protisměru?
- Staňte se co nejvíc viditelným! Rozsviťte varovné blinkry, ve dne použijte dálková světla
- Co nejdříve zastavte, ideálně v odstavném pruhu
- Bezpečně opusťte vozidlo, použijte reflexní vesty a schovejte se za svodidla
- Okamžitě uvědomte na linku 158 policii, během chvilky pak u vás bude policejní hlídka
- NIKDY SE NA DÁLNICI NEOTÁČEJTE ANI NECOUVEJTE! Tento manévr trvá dlouhé vteřiny, ve kterých může přijet další auto!
Podle zákona o silničním provozu vám za jízdu po dálnici v protisměru hrozí pokuta ve výši maximálně 10 000 Kč a sedm bodů do karty řidiče. Policie však vždy posuzuje situaci podle míry rizika i následného chování řidiče.
„Odstavit auto je opravdu jediné správné řešení, “ apeluje na řidiče Roman Budský. „Nejhorší, co můžete kromě otáčení a couvání udělat, je dál pokračovat v jízdě.“ A doplňuje, že další častou příčinou je nepozornost (telefonování, psaní sms zpráv, jízda s dětmi) nebo přeznačení silnice, když řidič často jede popaměti a nedává pozor na značky.