Článek
Dlužno podotknout, že velmi blízko je taky slovenská firma AeroMobil, která funguje překvapivě dlouho – už od roku 1990. Jenže ani slovenský projekt se nepodařilo prosadit ke komerčnímu užití. Bude americký letecký gigant první?
Má k tomu dobře nakročeno – minulý týden proběhl úspěšný zkušební let prototypu ve městě Manassas v americkém státě Virginia. Výtvor Boeingu by měl založit novou kategorii jakéhosi „autonomního osobního létajícího vozidla“, jak uvádí výrobce, a bude první vlaštovkou projektu NeXt division.
Autonomní „vůz“ zatím prodělal jen základní úkony jako vzlet, vznášení a přistání. Jak si bude stát v provádění komplexnějších úkonů, o tom se víc dozvíme v průběhu roku, kdy by mělo testování postupně nabývat na intenzitě.
„Odbornost a inovace Boeingu byly v posledních letech kritické při vývoji nejbezpečnější a nejefektivnější formy dopravy, a budeme i nadále zodpovědně přistupovat k rozvíjení nových řešení moderní mobility,“ prohlásil Greg Hyslop, šéf vývoje Boeingu.
„PAV Prototype“, jak zatím zní pracovní název konceptu, byl schopen samostatného letu od vzletu až po přistání, a jeho plně elektrický pohon má akční radius 80 km. Na „letadlo“ je taky překvapivě kompaktní – na délku má 9 metrů a jeho rozpětí činí 8,5 metru.
Jako největší cíl si společnost Boeing momentálně vytyčila úspěšné provedení inauguračního zkušebního letu, který by umožnil schválení od potřebných institucí. Boeing si od toho slibuje revoluci „městské“ mobility a vedoucí pozici v teprve vznikajícím oboru. Firma také pracuje na nákladní verzi, která by pojala náklad o hmotnosti až 226 kg.
Kalifornský Boeing samozřejmě není jediná firma, která se shlédla ve vidině létajících aut – kromě slovenského AeroMobilu tu je ještě německý Volocopter a největší konkurent Boeingu – francouzský Airbus. Troufne si někdo vsadit, kdo bude první?