Článek
24. prosince 1898 demonstroval mladý, nadějný inženýr Louis Renault schopnosti svého prvního výtvoru skupině známých – čtyřkolka Voiturette A poháněná slabým dvoutaktním motorem se díky převodovce Louisovy vlastní konstrukce dokázala vyšplhat do kopce po Rue Lepic na pařížském Montmartru. Tento úspěch potvrdilo několik závazných objednávek a hned následující rok zakládá Louis se svými obchodně zručnými bratry Marcelem a Fernandem firmu Société Renault Frères… a zbytek už je historie. Pojďme se podívat na to, co skutečně zásadního nám automobilka Renault za 120 let své existence přinesla.
Vynálezce Louis Renault
Hned první vozidlo Louise Renaulta přišlo s obrovskou inovací – místo řemenu putoval výkon z motoru na kola přes třístupňovou převodovku jeho vlastní konstrukce. Jeho koncept začali všichni ostatní výrobci rychle kopírovat, což mu samo o sobě vydělalo malé jmění. To mu bylo pouhých 21 let. Později vymyslel také hydraulické tlumiče, bubnové brzdy, odstředivé dmychadlo nebo zapalování s vysokou kompresí.
Poválečná lidovka
Prvním poválečným modelem se stal 4 CV – samonosná karoserie byla docela pokroková, motor vzadu a pohon zadních kol byl naopak nákladově úsporný. Zajímavostí byly přední sebevražedné dveře, které měly vážně styl. 4 CV se neprodával jen ve Francii, ale také v Německu nebo v Jižní Americe – a šel na dračku! V nejsilnějších letech se vyrábělo přes 1 000 kusů denně, celkově (vyráběl se v letech 1947 až 1961) pak vzniklo přes 1,1 milionů aut.
Sport pro každého
Renault 8 z roku 1963 byl posledním Renaultem s motorem vzadu, zároveň se také stal prvním sériovým autem této velikosti s kotoučovými brzdami na všech kolech. Skvěle tak posloužil Amédéu Gordinimu jako základ pro závodní speciál. Gordini u malé čtyřválcové jedenáctistovky skoro zdvojnásobil výkon na 95 koní, malé a lehké auto nalakoval v nezapomenutelné kombinaci francouzsky modrého laku a bílých asymetrických pruhů a vyrazil závodit – hned při své premiéře na Korsice obsadil R8 Gordini první, třetí a páté místo. A to byl jen začátek velmi úspěšné soutěžní kariéry, jejíž součástí byl i značkový pohár, který sloužil jako odrazový můstek mladým talentům.
Průkopník hatchbacků
Za otce evropských rodinných hatchbacků mnozí považují Volkswagen Golf z roku 1974, ale Renault v této oblasti působí o trochu déle. Vlastně už od roku 1961, kdy z linky sjel Renault 4, první předokolka od Renaultu, považovaný za první masově vyráběný hatchback (i když mu kvůli prostornosti zprvu říkali malý kombík). O čtyři roky později ho následoval podobně koncipovaný, progresivní Renault 16 (elektricky ovládaná přední okna, centrální zamykání nebo automatická převodovka). Skutečným hatchbackem moderního střihu byl pak osobitý Renault 5 z roku 1972 – Golf tak předběhl o dva roky.
Z úcty k Renaultu ponechme stranou fakt, že všichni stejně vycházeli z převratné koncepce Aleca Issigonise a jeho Mini.
Alpine
Sportovní automobilku Alpine založil Jean Rédélé, syn francouzského dealera Renaultu. Sám začínal závodit na Renaultu 4CV a první modely A106 a A108 vznikly právě na bázi Renaultů. Nejslavnější model značky byl A110 z roku 1961 – drobounké a lehounké kupé s motorem (původem od Renaultu) uprostřed a pohonem zadních kol s okouzlující karoserií od Michelottiho. Alpinka A110 vyhrávala, kde mohla, a ve výrobě se proto udržela až do roku 1977! Nástupcům A310 a A610 se na její slávu nikdy nepodařilo navázat. Nadčasovost konceptu A110 potvrdil sám Renault (který automobilku v 60. letech převzal), který loni postavil jeho remake – malé, lehké a hbité sportovní auto. A trefil se do černého.
Díky Alpine se také Renault stal celkovým vítězem Le Mans – posádka Jean-Pierre Jaussaud/Didier Pironi na sportovním prototypu A442B dokázala v roce 1978 překonat rychlá Porsche 936 hned o 4 kola. Pironi byl na konci závodu tak unavený, že si ani nedokázal dojít na stupně vítězů pro cenu.
Espace – průkopník velkých rodinných aut v Evropě
Myšlenka kompaktního rodinného auta dodávkového typu vlastně vznikla ve vývojovém středisku Chrysleru, šéf společnosti Matra ji přivezl do Evropy a oslovil s ní Renault. Díky tomu se v roce 1984 zrodil Espace, spoluzakladatel rodu MPV – ve stejný rok totiž sjel z linky na druhé straně oceánu Dodge Caravan. Po pomalém startu se z Espace stal hit, uživatelé si zamilovali jeho prostornost a neuvěřitelnou praktičnost. V posledních letech však rodinná MPV nahrazují velká a drahá SUV, proto má aktuální pátá generace Espace trochu crossoverový a luxusní nádech.
A protože v Renaultu mají smysl pro humor, vymysleli Espace F1 – funkční showcar z roku 1995, který pro Renault postavila Matra, aby oslavila desáté výročí Espace a účast Renaultu ve Formuli 1. Karbonové šasi a karbonem vyztužená karoserie, karbon-keramické brzdy a hlavně 800koňový 3,5 V10 z monopostu F1. Stovka za 2,8 sekundy, dvoustovka za 6,9 sekundy a maximálka 312 km/h musely být silný zážitek, na který čtyřčlenná posádka jen tak nezapomněla.
Hatchback nemusí mít motor jen vpředu
Dát v hatchbacku motor na zadní sedadla a jako bonus z něj místo bezpečné předokolky udělat zákeřnou zadokolku, to by vás asi jen tak nenapadlo, že? Chlapcům u Renaultu to ale přišlo jako dobrý nápad. A díky jim! Vznikla tak naprosto legendární sportovní auta, která sice vyžadovala pevnou ruku a suché silnice, ale mají proto zcela unikátní auru. Mluvíme tu o R5 Turbo z počátku osmdesátých let, který vznikl jako homologační speciál pro rallye monstrum. Za předními sedadly měl foukanou čtrnáctistovku se 160 koni a 221 Nm – to možná nevypadá jako moc, ale za volantem se z toho spolehlivě zpotily dlaně.
V roce 2001 na něj navázalo podobně bláznivé Clio V6 – chápete správně, za sedadly se uvelebil rovnou třílitrový šestiválec. Díky těžkému motoru a kousavým jízdním vlastnostem jste s ním na okresce rozhodně nebyli rychlejší než s klasickým Cliem RS, ale V6 mělo obrovské charisma. Což se bohužel neblaze projevilo na cenách (přeživších) ojetin – začíná se na milionu. Posledním příkladem francouzského šílen… ehm, nadšení pro věc, byl koncept předznamenávající nové Twingo – Twin’run měl 320koňový 3,5 V6 z Nissanu 350Z uprostřed, 950 kilo, sekvenční převodovku a pohon zadních kol. Škoda, že to nedotáhl do sériové výroby…
Twingo – zpopularizovalo městské prcky
Twingo z roku 1992 udělalo městská supermini skutečně cool – funky design, pastelové bary laků, jednoduchá, ale překvapivě prostorná kabina s posuvnou zadní lavicí. Druhá generace byla docela konvenční, ale ta třetí zase zabodovala inovativním přístupem – pohon zadních kol a motor schovaný pod podlahu kufru uvolnil spoustu místa vpředu, a Twingo se tak otočí doslova na pětníku. Okouzlující malé městské auto!
Francouzská avantgarda
Na začátku nového století se designéři Renaultu pokusili znovuvynalézt auto – model Avantime kombinoval MPV (prostornost a tvar), kupé (pouze jeden pár dveří navíc s bezrámovými okny), kabriolet (obrovské plochy prosklení a panoramatická střecha) a luxusní limuzínu. Patrick Le Quément podle podobného mustru nakreslil také druhou generaci oblíbeného Méganu a luxusní Vel Satis (hatchback místo obvyklého sedanu – o totéž se později pokus Opel Signum, ale uspělo až BMW Gran Turismo). Ani jeden z modelů nebyl právě úspěšný, ale své prsty v tom měla horší spolehlivost tehdejších Renaultů. Svět nicméně zjistil, že auto může vypadat i docela nekonvenčně.
Renault Sport
Závodní divize Renaultu odedávna sídlí v Dieppe a má na starost účast v šampionátu Formule 1, výrobu závodních aut (Clio Cup, Formula Renault, R.S.01), sportovních aut (ačkoliv výroba nového Clia RS i Meganu RS se už přesunula na klasickou linku) a náhradních dílů. Jejich sportovní auta se zaryla do srdce každému, kdo měl tu čest se s nimi svézt – ať už je to Clio Williams (postavil ho Renault Sport, závodní stáj Williams ho jen obrandovala), Clio RS nebo Mégane RS, neúnavní a spolehliví okruhoví válečníci, kteří se nezaleknou žádné rychlostní výzvy. V Dieppe mimochodem postavili také úžasně ulítlý Spider, za který by je pochválil i Colin Chapman.
...a ještě k tomu logu, vy sprosťáci!
Renault začínal se dvěma „R“ v erbu, od roku 1906 v něm měl své vítězné auto z Velké ceny Francie a v době první světové války ho nahradili tankem, který také (úspěšně) vyráběli.
Až v druhé polovině dvacátých let nachází na masce Renaultů své místo současný tvar – kosočtverec, respektive diamant. Ten byl původně určený především pro luxusní modely, rychle se ale prosadil i do ostatních modelů. Na masky se svislou hranou se tento tvar prostě hodil víc než dosavadní kulatý znak.