Článek
Austrálie je země, kterou si s automobilovým průmyslem zrovna nespojíme, a to zde přitom dlouhé desítky let fungovala domácí značka Holden, jejíž historie se datovala až do roku 1856. Letos je to 15 let, kdy bylo rozhodnuto o jejím konci, a tak si připomeneme některá její díla.
Holden Hurricane: Nejhezčí australské auto
Holden vždy stavěl bláznivá auta, což se potvrdilo na konci šedesátých let, která pro autodesign byla bez diskuze zlatou érou. A platí to možná i pro Holden. V roce 1969 vznikl koncept Holden Hurricane, který klidně můžeme označit za nejhezčí automobil od protinožců.

Holden Hurricane se klidně dá považovat za nejhezčí auto australské produkce.
Hurricane je jen 990 mm vysoký supersport s motorem uprostřed v podobě vidlicového osmiválce o objemu 4,2 litru, naladěného na 193 kW. Design byl věru futuristický, ať už šlo o klínovitou karoserii nebo vstup do interiéru zajišťovaný odklopením čelního skla včetně střechy pomocí hydrauliky. Uvnitř byl zase digitální přístrojový štít a ve výbavě nechyběla parkovací kamera.
Holden GTR-X: Drsňácký sporťák
Se sporťákem Holden koketoval i v sedmdesátých letech, kdy vznikl Holden GTR-X, sportovní kupé s motorem vpředu ve stylu Porsche 924 nebo třeba Maserati Khamsin. Nad ním vedení automobilky silně uvažovalo, model se měl stát sportovním derivátem na bázi tehdejšího modelu Torana.
Auto mělo zaujmout ostrými, šípovitými tvary. Bohužel, rychle se ukázalo, že na australském trhu není dostatek zájemců o takový model, a tak byl vývoj nakonec ukončen bez realizace sériové verze.
Holden Cross 8: Předobraz čtyřdveřového ute
Součástí nabídky Holdenu byl dlouhá léta i pick-up, přezdívaný ute, který vznikl na bázi osobního auta. Šlo tradičně o dvoudveřový vůz s korbou, na bázi modelu Commodore, který jsme u nás znali jako Opel Omega.

Koncept Cross 8 moc krásy nepobral, možná i proto se sériové auto prodávalo jen pár let.
V novém miléniu však nabídku doplnil i čtyřdveřový ute, jmenoval se Holden Crewman. Jeho podobu poprvé naznačil koncept Holden Cross 8 z roku 2002. Šlo o oplastovaný pick-up se dvěma páry dveří na bázi sedanu Commodore. Sériová verze se ale nakonec moc neujala, prodávala se jen pět let.
Holden Torana TT36: Návrat úspěšného jména
Holden Torana byl součástí nabídky značky mezi lety 1967 až 1980, šlo o středně velký model nabízený jako hatchback a sedan. V novém miléniu se automobilka k tomuto označení vrátila, a to prostřednictvím konceptu Holden Torana TT36 z roku 2004.
Ten na první pohled zaujal růžovou karoserií, v odstínu nazvaném „Magenta“. Zajímavostí tu ale bylo vícero, třeba karoserie pětidveřového hatchbacku, která v té době u tak velkého auta nebyla obvyklá. Pod kapotou pracoval vidlicový šestiválec o objemu 3,6 litru twin-turbo naladěný na 280 kW. Na ten ostatně odkazoval přídomek TT36.

Torana TT36 se snažila zaujmout i karoserií typu liftback.
Do prodeje se koncept v této podobě nedostal, naznačil však podobu modelu Commodore generace VE, která se začala prodávat v roce 2006.
Historie Holdenu
Historie Holdenu se datovala až do roku 1856, kdy firma vznikla jakožto výrobce sedel. Automobilovému průmyslu se však začala brzy věnovat, a to už od roku 1898. V roce 1931 se stala součástí amerického koncernu General Motors, pod jehož křídly vydržela až do svého konce.
Dlouhá léta Holden platil za nejprodávanější značku na australském trhu, a to i díky tomu, že jakožto domácí značka uměl svá auta přizpůsobit lokálním požadavkům. Po válce tak Holden vsadil na velké motory a pick-upy, které v zapadlých částech Austrálie excelovaly.
V novém tisíciletí však značka svou dominantní pozici na trhu začala ztrácet, prodejní jedničkou australského trhu se tehdy stala Toyota. A začalo se spekulovat o možném konci výroby, což pomohla odvrátit finanční injekce od australské vlády.
K ukončení australské produkce Holdenu však přece jen došlo, a to v roce 2017. V rámci úspor GM rozhodlo o tom, že australská značka vsadí na vozy vyráběné jinde ve světě, jen s jinými znaky. Konkrétně v Německu se vyráběla poslední generace Holdenu Commodore (ZB), což byla přeznačovaná verze Opelu Insignia druhé generace.
Ani to však nemělo dlouhého trvání, v roce 2021 byla činnost Holdenu definitivně ukončena. „Zkusili jsme řadu alternativních strategií, abychom se pokusili podnikání udržet. Litujeme, že jsme nemohli upřednostnit investice, které by značku Holden udržely dlouhodobě úspěšnou. Restrukturalizujeme naše mezinárodní operace a zaměřujeme se na trhy, pro které máme připraveny správné strategie pro dosažení výnosů,“ vysvětlovalo toto rozhodnutí tehdejší vedení GM. Koncern se i tímto krokem zbavil výroby aut pro trhy s pravostranným řízením.
Australští politici však vedení koncernu obviňovali z toho, že jen využilo tehdejší pandemie koronaviru. Někteří dokonce vyzývali Američany, ať Holden prodají za symbolickou částku zpět do australských rukou. K tomu však nedošlo, a tak se historie Holdenu uzavřela.