Článek
Rowan Atkinson je známý především jako komik, kterého si všichni vybaví v roli trouby, co dovede i běžné denní situace dovést až do legračního absurdna. A co se teprve stane, když se mu ve filmu dostane do ruky vzácný obraz typu Whistlerova matka. To se pak smíchy popadáte za břicho.
Jenže čerstvý sedmdesátník (*6. 1. 1955) nehrál vždy jen vtipné postavy. Atkinsona jste mohli vidět i jakožto komisaře Maigreta ve stejnojmenném seriálu nebo jako kněze ve filmu Wonka. Mimo plátna a kamery má Rowan i jeden milý koníček, který je nám všem velmi blízký. Ano, jsou to auta. A jaká!
Bourák Rowan
Asi nejslavnějším autem Rowana Atkinsona byl vínový McLaren F1, jejž herec dokonce dvakrát naboural. Poprvé (1999) to víceméně jen odnesl předek, ale podruhé (2011) automobil de facto rozpůlil.
Není tedy divu, že se druhá kolize McLarenu F1 stala svého času nejdražší škodní událostí (skoro 25 milionů korun), jakou kdy v souvislosti s osobním automobilem pojišťovny ve Velké Británii registrovaly.
Tím ovšem éra skvělých supersportů u pana Beana neskončila, protože byl několikrát spatřen za volantem modré Hondy NSX po faceliftu.
Kousek, na který může být Rowan hrdý, je BMW 328 Roadster, jež zvítězilo v ikonickém závodě Mille Miglia, pokořilo Nürburgring a několik dalších velkých cen.
Sice krátce, ale přece jen talentovaný herec vlastnil (dokonce dvakrát ten samý) na pohled nenápadný Mercedes 500 E generace W124, pod jehož kapotou pracuje pětilitrový osmiválec schopný vystřelit z nuly na sto za 5,5 sekundy.
Sportovní Ford Falcon Sprint se v garáži Rowana Atkinsona usídlil proto, aby jej mohl nechat upravit podle standardů FIA, a zúčastnit se tak několika šampionátů. A to se uskutečnilo, v roce 2014 s fordem pan Bean dokonce havaroval. Nakonec vůz prodal.
Další z aut filmového představitele Johnnyho Englishe má spojitost i s Českem! Nejde teď o škodovku, ale o Mercedes-Benz SLS AMG, který zvítězil v tuzemské anketě Auto roku 2011 v ČR. Atkinson jej používal ještě před tím, než do světa poslal dvakrát nabouraný McLaren F1.
Možná byste to neřekli, ale dnes 70letý Rowan měl slabost pro lancie. A ne ledajaké, protože vlastnil Deltu HF Integrale, ze které byl nadšený. Dokonce o autě napsal sloupek do časopisu Car, kde uvedl: „Nedovedu si představit, že by vás nějaké auto dostalo z P do Q rychleji než tohle.“
Deltou to neskončilo, protože řídil i větší model Lancia Thema 8.32 v elegantní tmavě červené, s dřevem obloženým interiérem a hnědými látkovými sedadly. Hlavní tahák však měl tento sedan pod kapotou, a to 32ventilový osmiválec Ferrari pocházející z modelu 328. Svého času dokonalý „sleeper“.
A protože je Rowan Brit, tak mu rukama prošlo i mnoho britských automobilů. Tak třeba Aston Martin V8 Vantage si koupil v osmdesátých letech a byl jeho třetím majitelem. Zdroje uvádí, že původně šlo o model s levostranným řízením, ale Atkinson jej nechal předělat na pravostranné. Model můžete vidět i ve filmu Johnny English znovu útočí.
Kromě Vantage měl vášnivý řidič také Aston Martin V8 Zagato, s nímž v roce 2011 na závodech havaroval. Celkově jej používal deset let, poté prodal.
Neméně zajímavým kouskem je i Jaguar MK7, který sloužil především jako závodní stroj. A dokonce i medailový, protože v něm Atkinson získal třetí místo v Sopwith Cupu v Goodwoodu v dubnu 2022.
Ne každý měl tu možnost vlastnit Land Rover Defender Heritage, nicméně Rowan Atkinson patřil mezi prvních 400 lidí, kterým se poštěstilo. Speciální Defender v zelené barvě, s odznaky HUE166 (poznávací značka prvního Defenderu) a přeplňovaným dieselem ovšem u herce nevydržel dlouho. Po 4 200 km šel ikonický off-road z domu.
Mezi další zajímavé britské vozy spojené s Rowanem Atkinsonem patří třeba Bentley Mulsanne Birkin Limited Edition nebo Rolls-Royce Phantom Drophead Coupe. A k rollsu se váže jedna zajímavost.
Pro natáčení druhého dílu snímku Johnny English bylo použito kupé Rolls-Royce Phantom, ovšem Atkinson přesvědčil BMW (vlastník značky), aby dodalo model s devítilitrovým šestnáctiválcem. Ten byl totiž pro sériový Phantom původně zamýšlen, ale nakonec zůstal tradiční dvanáctiválec.
Lano a mop
Jednu dobu Atkinson jezdil i plně elektrickým BMW i3, ačkoli předloni z elektromobility údajně „vystřízlivěl“. To nejspíš neplatí o vodíku, protože jízdu ve vodíkovém Yarisu GR v Goodwoodu si náramně užil, nicméně dříve závodil i s Renaultem 5 Turbo.
Mezi další vozy, které používal k soukromým účelům, patřilo například luxusní Audi A8, hybridní Honda Civic nebo naše Škoda Superb druhé generace.
V aukcích se po něm objevily ještě další zajímavé kousky. Například Peugeot 205 GTI, Lancia Delta Integrale Evo II nebo ikonický Lexus LFA.
A konečně nesmíme zapomenout na zelené původní Mini s křeslem na střeše a ovládacími lany. Jde o jednu z nejlepších scén, jakou diváci v sériích Mr. Bean pamatují. Nedivíme se proto, že když komediální seriál slavil 25. výročí, usedl Atkinson opět „za lana a mop“ svého Mini a projel se v Goodwoodu. Pokud byste tento model (jeden ze sedmi) chtěli vidět, má dnes své místo v BMW Classic muzeu.
A co si Rowan Atkinson nikdy nekoupí? Údajně porsche. Ne že by se značkou měl problém, ale prý by s porsche nemohl žít a vlastníci porsche prý nejsou jeho druh lidí, avšak nic proti nim nemá.
Tak všechno nejlepší k 70. narozeninám, pane Beane, agente Johnny Englishi, automobilový milovníku, mistře Atkinsone!